اخبار استارتاپی

خلق ارزش‌افزوده، با توسعه‌ی کسب‌وکارهای مبتنی بر مزیت‌های بومی

ایجاد زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری سازگار با مزیت‌های بومی شهرستان می‌تواند با تکیه به نیروی انسانی خلاق و تحصیل‌کرده، زمینه‌ی شکوفایی اقتصادی را فراهم آورد.

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، در جمع دانشگاهیان، فعالان فناور و مسئولان اجرایی شهرستان تربت حیدریه گفت: تلاش‌های فعالان فناوری و اجرایی شهرستان تربت حیدریه، فراتر از تصور من بوده و رشد فناوری در این شهرستان، با سرعت و شتاب قابل‌توجهی در حال حرکت است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، افزود: راهکارهای پیشین توسعه، مانند شکل دادن صنایع مخرب و ایجاد کارخانه‌های الاینده محیط اکنون روش کارآمدی برای توسعه‌ی اقتصادی نیست و روش‌هایی که به مزیت‌های ذاتی توجه نکردند، ضمن اضافه کردن آلاینده‌ها و مصرف منابع زیست‌محیطی، حاصل قابل‌اعتنایی درزمینه‌ی اشتغال و ایجاد ارزش‌افزوده نداشته‌ اند.

ستاری، عدم توجه به مزیت‌های بومی مناطق را مهم‌ترین مشکل در توسعه‌ی صنعتی کارآمد دانست و افزود: استانی مانند اصفهان ویا موارد مشابه که می‌توانست قطب گردشگری، فرهنگ و هنر باشد، صنایعی را تحمل کرده است که اگرچه با نیات خیر، اما در مسیری اشتباه و به دور از مزیت‌های بومی استان توسعه یافته‌ اند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان ارزشمندترین سرمایه‌ی کشور را نیروی انسانی خلاق و تحصیل‌کرده عنوان کرد و افزود: مهم‌ترین سرمایه‌ی این شهرستان ۱۱ هزار دانشجو، بیش از ۸ هزار فارغ‌التحصیل دانشگاهی و همچنین ۴۰ هزار دانش‌آموز است که باید محیط شهرستان را برای ماندگاری، بروز خلاقیت‌ها و رشد این ظرفیت انسانی  ونواور فراهم کرد.

نماینده‌ی هیئت دولت در شهرستان تربت حیدریه با بیان این‌که ظرفیت‌های بومی تربت حیدریه با توسعه‌ی صنایع تبدیلی و پیوند فناوری به این تولیدات شکوفا می‌شود، افزود: در حال حاضر ۹۶ درصد زعفران دنیا توسط ایران تولید می‌شود و گردش مالی ۸ و نیم میلیارد دلاری ماحصل صنعت زعفران دنیا است. این در حالی است که در بهترین حالت کشور ما ۴۰۰ میلیون دلار از این صنعت را به خود اختصاص می‌دهد.

ستاری توسعه‌ی استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای دانش‌بنیان سازگار با زیست‌بوم استان را راهکار توسعه‌ی اقتصاد دانش‌بنیان و ایجاد ارزش‌افزوده دانست و افزود: شرکت‌هایی که در حوزه‌های سازگار با ذات و بوم شهرستان فعالیت می‌کنند می‌توانند در تلفیق با فناوری، اطلاعات و ارتباطات به نوآوری‌هایی دست پیدا کنند که ضمن ایجاد ارزش‌افزوده قابل‌توجه، اشتغال تحصیل‌کردگان و نخبگان بومی استان را فراهم می‌سازد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان این‌که ساختار دولتی از ساختار دانش‌بنیان و استارتاپی جداست، اعلام کرد: در طول سال‌های اخیر با تلاش برای تفکیک این دو حوزه، ضمن اصلاح فرهنگ کارآفرینی، نسل جدیدی از کارآفرینان جوان و تحصیل‌کرده شکل‌گرفته است که به زودی با استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان خود در جای بزرگ‌ترین شرکت‌ها و کسب‌وکارهای حضور پیدا می‌کنند.

وی با تاکید بر ایجاد زیرساخت‌های رشد و توسعه‌ی کسب‌وکارهای فناور افزود: مراکز رشد، شتاب‌دهنده‌ها و مراکز نواوری، نقش مهمی در ایجاد زیرساخت لازم برای توسعه‌ی شرکت‌های جوان و خلاق شهرستان ایفا می‌کنند.

رئیس ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی، عنوان کرد: شرایط فرهنگی کنونی نسبت به گذشته متحول شده است و برای حمایت از کسب‌وکارهای فناور مهیا است. هم‌چنین با اصلاح نگرش و جهت‌گیری دانشگاه‌ها که به‌تازگی با اصول و قواعد حوزه‌ی دانش‌بنیان آشنا شده‌ اند، زمینه برای رشد نیروی انسانی کارآفرین موردنیاز استان فراهم شده است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با تاکید بر عزم جدی مسئولین استانی برای ایجاد زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری افزود: باید با گزار از روش‌های پیشین، مانند ساختار سنتی تولید  فرآوری زعفران، این شهرستان به قطب دانش و فناوری تولید، فناوری و بسته بندی محصول راهبردی زعفران بدل شود. این مهم تنها با جهت گیری جدی استان به سوی یک شهر خلاق و فناور ممکن می‌شود.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر
مطالب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *