اخبار استارتاپی

طرح نوآفرین چهارشنبه‌ی آینده در هیات دولت تصویب می‌شود

وزیر ارتباطات، هم‌زمان با روز جهانی ارتباطات، آخرین وضعیت شاخص های ارتباطی در کشور را تشریح کرد.

محمدجواد آذری جهرمی عصر چهارشنبه، ۲۶ اردیبهشت ۹۷ در مراسم گرامیداشت روز جهانی ارتباطات و بهره‌برداری از پروژه‌ی دولت همراه در کشور، آخرین وضعیت رشد و ارتقای فناوری اطلاعات و ارتباطات را تشریح کرد و گفت: هم‌اکنون ۱۲۴۶ شهر کشور دارای پوشش نسل سوم و چهار موبایل هستند و شاهد هستیم که ۱۰۰ درصد پوشش منطقه‌ی شهری توسط همراه اول و ۹۷ درصد پوشش مناطق شهری توسط ایرانسل کامل شده است. در همین حال با اجرای طرح رومینگ ملی، اپراتور رایتل نیز پوشش سراسری در کشور دارد.

او با بیان این‌که از ابتدای دولت دوازدهم، پروژه‌ی پایش شاخص‌های فناوری اطلاعات در مناطق کمتر برخوردار را اجرا کردیم، افزود: مطابق با این شاخص‌ها که در ۳ زیر شاخص ارتباطات ثابت، موبایل و اینترنت بررسی شد، مشخص شد که تنها ۳۵ درصد مناطق روستایی کشور از ارتباط برخوردار بودند که ما طی چند ماه گذشته در دولت دوازدهم ۲۰ درصد این شاخص‌ها را توسعه داده و آن را به ۵۵ درصد رساندیم.

وزیر ارتباطات با انتقاد از این‌که در بخش ارتباطات ثابت، توسعه‌ی پورت‌های فیبر نوری به‌خوبی انجام نگرفته است، گفت: تنها موفق به راه‌ اندازی ۲۰۰ هزار پورت فیبر نوری شده‌ ایم و نیازمند تلاش برای رفع این عقب‌ماندگی هستیم. بر مبنای برنامه‌ریزی انجام‌شده تا پایان سال قرار است به ۲ میلیون پورت فیبر نوری برسیم.

او تاکید کرد: در حوزه‌ی ارتباطات بین‌الملل، وارد باشگاه ترابیتی‌ها شدیم و حجم ارتباطات بین‌الملل که ۷۳ گیگابیت بوده امروز به ۱۲۰۰ گیگابیت رسیده است.

وزیر ارتباطات با اشاره به این‌که در آغاز دولت دوازدهم میزان ترافیک داخلی نسبت به ترافیک خارجی ۴۰ به ۶۰ بود، ادامه داد: با مصوبه‌ی کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برای تعرفه‌گذاری اینترنت داخلی، شاهد رشد ۱۶ درصدی تولید محتوای دیجیتال هستیم و محصولات داخلی متعددی در حوزه‌ی تلویزیون تعاملی و اینترنتی تولید شده است که امیدواریم در برنامه‌ی ششم توسعه به شاخص ۵۰ درصدی از میزان ترافیک داخلی برسیم.

جهرمی با اشاره به تولیدات محصولات ویدئوی آنلاین در کشور توسط تیم‌های جوان ایرانی گفت: یکی از این تولیدکنندگان بیش از ۳۰ درصد مشترک خارجی جذب کرده است. در همین حال شاهد رشد قابل توجه محتوا در حوزه‌ی نمایش خانگی، موسیقی و کتاب صوتی هستیم.

او با بیان این‌که زیرساخت‌های ارتباطی ایران بالاترین نرخ رشد منطقه را در سال جاری داشته است و رتبه‌ی ما در دنیا از این شاخص دوم است، گفت: مطابق با برنامه‌ی ششم توسعه، باید شاخص جهانی زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات (IDI) ۳۰ رتبه ارتقا یابد.

او با اشاره به تولیدات قابل قبول در حوزه‌ی تجهیزات شبکه‌های ارتباطی در کشور گفت: امروز شاهد هستیم که تمامی تجهیزات دولت الکترونیک توسط دانشگاه شریف انجام‌ شده و در حوزه‌ی تولیدات صنعتی نیز رشد قابل توجهی را داشتیم. به بیان دیگر می‌توانیم ادعا کنیم که یکی از بخش‌هایی که رونق صددرصدی داشته و رکود نداشته است، بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور است.

وزیر ارتباطات با اشاره به زیرشاخه‌ای زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: از منظر زیرشاخص‌های IDI، رتبه‌ی ایران در دسترسی به فناوری اطلاعات ۶۷ و رتبه‌ی دانش مهارتی کاربران ۵۸ است. این در حالی است که رتبه‌ی ایران از نظر استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات ۱۰۱ و درمجموع این شاخص‌ها رتبه‌ی ما نزدیک به ۸۰ است. این عقب‌ماندگی بیشتر به دلیل عدم توسعه‌ی مناسب در استفاده از فناوری اطلاعات است.

وزیر ارتباطات با بیان این‌که شعار امسال در حوزه‌ی فناوری اطلاعات و ارتباطات را «توسعه‌ی استفاده از فناوری اطلاعات» اعلام می‌کنیم، تاکید کرد: یکی از شاخص‌های رسیدن به این توسعه، ارائه‌ی خدمات دولت الکترونیک است که در این شاخص رتبه ۱۰۲ در دنیا را داریم.

او با انتقاد از عملکرد سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی در ارائه‌ی خدمات دولت الکترونیک گفت: با وجود این‌که زیرساخت ارائه‌ی این خدمات فراهم شده است، اما هم‌چنان بسیاری از سازمان‌ها به‌صورت سیلندری خدمات خود را ارائه می‌دهند و هنوز به یک‌دیگر متصل نشده‌ اند. این در حالی است که با اتصال دستگاه‌ها به یک‌دیگر و ارائه‌ی خدمات، می‌توان بسیاری از مشکلات کشور را حل کرد. همان‌طور که در پروژه‌ی رجیستری موبایل، اتصال خدمات ۳ دستگاه به یک‌دیگر جلوی معضل قاچاق گوشی را گرفت.

او با اشاره به رونمایی از اپلیکیشن دولت موبایل برای ارائه‌ی خدمات دولتی در بستر تلفن همراه تاکید کرد: دولت همراه یک اقدام اجرایی و هماهنگ‌ساز جدی در بدنه‌ی دستگاه‌های مختلف است تا مردم بتوانند از طریق گوشی‌های خود خدمات دولت را بدون مراجعه‌ی حضوری دریافت کنند. در این پلت‌فرم تمامی خدمات به‌صورت مجتمع شده وجود دارد و دیگر نیازی به حضور مردم در دستگاه‌های دولتی و ارائه‌ی کپی مدارک نیست.

او با بیان این‌که تا استانداردها فاصله داریم، اضافه کرد: با این وجود فاز نخست این پروژه را آغاز کردیم و با درخواست مردم، اتصال سایر خدمات دستگاه‌ها را به این زنجیره پیگیری می‌کنیم.

جهرمی در مورد لزوم بهبود کیفیت خدمات حوزه‌ی ارتباطات کشور نیز گفت:مردم هم‌چنان مطالبه‌ی کیفیت دارند، به همین دلیل روز گذشته ۲ مرکز پایش کیفی شبکه‌ی مخابرات و همراه اول در راستای ارتقای شاخص‌های کیفی به بهره‌برداری رسید.

جهرمی تاکید کرد: اپراتورها باید آمار شاخص‌های کیفی خود را اعلام کنند و سیستم نظارت مبتنی بر نقطه‌ی جغرافیایی که توسط رگلاتوری آماده‌ شده باید مشکلات مردم را در معرض دید عمومی قرار دهد تا اقدامات اپراتورها علنی شود.

او از موافقت رئیس‌جمهوری برای تصویب طرح نوآفرین خبر داد و گفت: قرار بود امروز این طرح که در ۱۸ ماده در جهت رفع موانع کسب‌وکارهای نوپا تدوین‌ شده، به تصویب هیات دولت برسد اما به دلیل برخی کاستی‌ها به کمیسیون اقتصاد دولت ارجاع شد و مقرر شد روز چهارشنبه هفته‌ی آینده در هیات دولت تصویب شود. این طرح موانع کسب‌وکارهای نوپا ازجمله مشکلات بیمه، مالیات و تأمین منابع مالی را رفع می‌کند. در همین حال در برنامه‌ی ایجاد پارک‌های فناوری توسعه‌ی اقتصاد دیجیتال را در استان‌ها و شهرستان‌های مستعد خواهیم داشت تا کمکی به کسب‌وکارهای نوپا و افزایش شاخص‌های توسعه‌ی ‌این بخش شود.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *