اخبار استارتاپی

همکاری ایران با سازمان جهانی مالکیت فکری توسعه می‌یابد

دیدار معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با مدیرکل سازمان جهانی مالکیت فکری (وایپو) با هدف توسعه‌ی همکاری‌های وایپو در حوزه‌ی مالکیت فکری در ایران

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در دیدار با مدیرکل سازمان جهانی مالکیت فکری (وایپو) با اشاره به پتانسیل نیروی انسانی خلاق در کشور اظهار کرد: این نیروی انسانی پایه‌ی اقتصاد دانش‌بنیان در ایران است و افزایش شمار تعداد دانشجویان نیز حاکی از همین مسئله است. با تکیه به خلاقیت همین جوانان تحصیل کرده می‌توان برای توسعه‌ی اقتصاد دانش‌بنیان اقدام کرد. چنانچه امروز شاهد حرکت‌های خوبی در بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان هستیم.

توسعه‌ی استارتاپ‌ها با نقش‌آفرینی جوانان

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه به تلاش‌های اخیر ایران در مورد توسعه‌ی استارتاپ‌ها اشاره کرد و گفت: استارتاپ‌های خوبی در حوزه‌هایی هم‌چون فناوری اطلاعات، بیوتکنولوژی در حال فعالیت هستند که جوانان کارآفرین در آن‌ها نقش کلیدی دارند. در چند سال اخیر این استارتاپ‌ها رشد خوبی داشته اند. هم‌چنین در حوزه‌ی اختراعات نیز ثبت بین‌المللی اختراعات جوانان ایرانی رشد سریع و خوبی داشته و انتظار می رود وایپو بتواند در مورد ثبت پتنت این کارآفرینان جوان ایرانی در دنیا، ما را یاری کند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان هم‌چنین بیان کرد: تغییر از رویه‌ی اقتصاد مبتنی بر منابع به اقتصاد دانش‌بنیان اقدام دشواری است. در خصوص گزارش شاخص جهانی نوآوری هم مشکل کمبود داده‌های موجود و عدم تعامل میان‌بخشی وجود دارد. بنابراین تعاملات ما با وایپو از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

روند رو به‌ رشد ثبت پتنت

در ادامه‌ی این جلسه، گری، مدیرکل سازمان جهانی مالکیت فکری با اشاره به گزارش شاخص جهانی نوآوری (GII) که سالانه توسط وایپو تهیه می‌شود، عنوان کرد: رتبه‌ی اعلام شده در این گزارش، نه نشانگر توانمندی‌های ایران و نه واقعیت موجود است.

وی ادامه داد: عملکرد مناسب ایران در حوزه‌ی استارتاپ‌ها جای تحسین دارد و ما تمام تلاش‌های ایران در حوزه‌ی نوآوری را درک می‌کنیم. ضمن این‌که در بسیاری از کشورها و اقتصادهای بزرگ دنیا و نیز در کشورهای منطقه، نوآوری در مرکز توجه قرار دارد.

مدیر کل سازمان جهانی مالکیت فکری در بخش بعدی سخنان خود به افزایش درخواست‌ها برای ثبت پتنت اشاره کرد و گفت: با توجه به روند رو به رشد در این حوزه نیاز به ارزیابان آموزش‌دیده وجود دارد. البته موضوع ارزیابی، موضوعی دشواری است. به این دلیل که بخشی از ارزیابی، در اصل از طریق تقاضای بازار و مخاطبان انجام می‌شود.

برگزاری کارگاه‌های مرتبط با مالکیت فکری

وی ادامه داد: اما مسئله‌ی مهم‌تر در خصوص آموزش بخش مالی است. به این دلیل که سرمایه‌گذاران، علاقه‌ی چندانی به سرمایه‌گذاری در حوزه‌ی دارایی‌های غیرملموس ندارند و توسعه‌ی بازار دارایی برای سرمایه‌گذاری خطرپذیر بسیار دشوار است بنابراین وجود حوزه‌ای که بتوانیم روی آن تمرکز کنیم نیز ضروری است. البته اقدامات، براساس شرایط هر کشور متفاوت است اما به طور کلی با برگزاری کارگاه‌ها و متقاعد کردن سرمایه‌گذاران این کار انجام می‌شود.

در پایان این جلسه قرار شد با همکاری وایپو، کارگاه‌های مرتبط با مالکیت فکری  برای کشورهای منطقه در ایران برگزار شود. پیش از این کارگاه‌های ارزیابی فناوری با همکاری وایپو در ایران برگزار شده است اما تربیت ارزیابان حقوقی جوان یکی از مسائل مطرح شده در این جلسه بود.

این جلسه، با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، گری، مدیرکل سازمان جهانی مالکیت فکری، علی مرتضی بی‌رنگ قائم مقام در امور بین‌الملل و رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری، حسام زند مدیرکل تجاری‌سازی معاونت علمی و  اندرو آنگ مدیر آسیا و اقیانوسیه وایپو برگزار شد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا