اخبار استارتاپی

سازمان امور مالیاتی ماهیت استارتاپ‌ها را قبول ندارد

دبیر اتحادیه‌ی کسب‌وکارهای مجازی از عدم حمایت از استارتاپ‌ها بر خلاف وعده‌های سازمان امور مالیاتی سخن گفت.

دبیر اتحادیه‌ی کسب‌وکارهای مجازی با بیان این‌که گفتاردرمانی دردی از کسب‌وکارهای نوپا دوا نمی‌کند، گفت: به‌رغم وعده‌های دولت، سازمان امور مالیاتی ماهیت کسب‌وکارهای نوپا را قبول ندارد.

به‌گزارش اکوموتیو، نشست بررسی مشکلات کسب‌وکارهای نوپا با حضور فرشاد وکیل‌زاده، دبیر هیات مدیره‌ی اتحادیه‌ی کشوری کسب‌وکارهای مجازی، حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون ویژه‌ی حمایت از تولید مجلس شورای اسلامی و حسین میرشجاعیان حسینی معاون اقتصادی وزیر اقتصاد و دبیر هیات مقررات‌زدایی تشکیل شد.

در این نشست، فرشاد وکیل‌زاده با اشاره به جلساتی که دولت برای حل مشکلات کسب‌وکارهای نوپا تشکیل می‌دهد، گفت: اصلی‌ترین خواسته‌ی ما از دولت این است که برای حل مشکلات استارتاپ‌ها از خود آن‌ها همکاری بخواهد و صرفا از آن‌ها حمایت کند.

دبیر هیات مدیره‌ی اتحادیه‌ی کشوری کسب‌وکارهای مجازی افزود: متاسفانه یک مشکل اساسی در اکوسیستم استارتاپی که به آن خیلی دقت نمی‌شود، این است که تمام دستگاه‌های نظارتی و دولتی همه مشتاقند در این فضا بیایند و بگویند که می‌خواهیم کمک و تسهیل‌گری کنیم.

وکیل‌زاده ادامه داد: در هر وزارت‌خانه و در هر سازمان یک کمیته و کمیسیون درباره‌ی کسب‌وکارهای نوپا تشکیل می‌شود اما متاسفانه عامل اصلی که خود فعالان حوزه هستند، خیلی در آن کمیسیون ها دخیل نمی‌شوند. فعالان صرفا در جلساتی کلی دعوت می‌شوند، یک‌سری حرف‌های کلی زده می‌شود و پس از آن هیچ اتفاق مثبتی روی نمی‌دهد.

دبیر هیات مدیره‌ی اتحادیه‌ی کشوری کسب‌وکارهای مجازی با تاکید بر این‌که مشکلات کسب و کارهای نوپا باید توسط فعالان این صنف طرح و مورد بررسی قرار گیرد، گفت: متاسفانه در بیشتر جلسات صرفا به بیان کلیات مشکلات بسنده می‌شود و مهم‌تر از همه این‌که افرادی مسئولیت پیگیری مشکلات را برعهده می‌گیرند که در عمرشان کسب‌وکار استارتاپی نداشتند، حتی فعال بخش خصوصی نبودند و اصلا دغدغه‌ها را درک نمی‌کنند و وارد جزییات نشدند.

او افزود: در نتیجه در چنین جلساتی قطعا هیچ اقدامی انجام نمی‌شود و آن جلسه صرفا تبدیل به یک تیتر خبری می‌شود و بعد از آن هم در جای دیگر نشست‌های مشابه برگزار می‌کنند. در نهایت خروجی آن برای استارتاپ هیچ  است؛ در صورتی که اتفاقی که باید بیافتد چیز دیگری است.

وکیل‌زاده با اشاره به تشکیل چند کارگروه در اتحادیه‌ی کشوری کسب‌وکارهای مجازی برای بررسی مسائل و مشکلات فعالان این بخش، ادامه داد: اگر در کنار این کارگروه مراجع ذی‌صلاح و دولت از اتحادیه حمایت کنند خیلی بهتر نتیجه می‌گیرم چون ما مشکلات واقعی را احصا کرده‌ ایم نه این‌که صرفا یک جلسه با عناوین کلی تشکیل دهیم.

دبیر هیات مدیره‌ی اتحادیه‌ی کشوری کسب‌و‌کارهای مجازی با بیان این‌که درباره‌ی بحث مالیات‌ها با تک‌تک استارتاپ‌ها، با تمام شاخه‌ها و رسته‌ها جلسه داشته‌ ایم، گفت: در آن جلسات مشکلات و دغدغه‌های تک‌تک اعضا، مطرح و راهکارهای آن‌ها نیز مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد که پس از اجماع مسائل، مذاکراتی در تمام سطوح با مسئولان مربوطه انجام شود. در صورتی‌که اگر این مسائل در جلسات با مسئولان مطرح می‌شد صرفا یک طرح مشکل به‌صورت کلی بود و نمی‌توانست خروجی مناسبی داشته باشد.

وکیل‌زاده تصریح کرد: ممکن است در سطح وزرا و معاونان وزرا گفته شود که از اکوسیستم استارتاپی حمایت می‌کنیم اما وقتی استارتاپی وارد سازمان امور مالیاتی می‌شود هیچ حمایتی نیست. ممیزی که به پرونده شما رسیدگی می‌کند هیچ‌کدام از حرف‌های شما و ماهیت کسب‌وکار شما را قبول ندارد. در حالی که وزیر می‌گوید ما حمایت می‌کنیم و می‌خواهیم اشتغال‌زایی کنیم.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *