اخبار استارتاپی

اشتغال‌زایی با ایجاد و توسعه‌ی کسب‌وکارهای فناوری فضایی

رئیس سازمان فضایی ایران با تاکید بر ضرورت حضور جدی و موثر بخش خصوصی در توسعه‌ی فناوری فضایی کشور، از تدوین مجوز فعالیت برای اپراتور ماهواره‌ای سنجش‌ از راه دور خبر داد.

مرتضی براری در نشست هم‌اندیشی فعالان بخش خصوصی فضایی کشور با اشاره به نقش پررنگ بخش خصوصی در توسعه‌ی فناوری فضایی کشور گفت: در سال‌های گذشته برنامه‌ی جامعی را در حوزه‌ی فضایی داشته‌ ایم و هم‌اکنون توانسته‌ ایم جزو ۹ کشور اول فضایی دنیا باشیم که به چرخه‌ی کامل فناوری فضایی دست پیدا کرده‌ اند.

او گفت: در این‌ بین، بخش خصوصی نقش موثر و ارزشمندی در این افتخار ملی ایفا کرده است، لذا برای افزایش بهره‌وری در این حوزه، درصدد ایجاد امنیت کسب‌وکار برای بخش خصوصی هستیم؛ هدف اصلی ما این است که در برنامه‌ی ۱۰ ساله دوم، زیرساخت‌های ایجادشده تثبیت و توسعه یابند و کاربردها و خدمات فضایی در جامعه فراگیر شوند.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: امروز، عصر تجاری فضا و اقتصاد نوظهور این حوزه است. درحال حاضر تاکید همه‌ی گزارش‌های دنیا بر اقتصادمحوری فضا است. هم‌اکنون حوزه‌ی فضایی به زنجیره‌ی بخش خصوصی اتصال پیدا کرده و آمارها نشان‌دهنده‌ی این است که از ۳۴۵ میلیارد دلار درآمد این حوزه، ۲۶۰ میلیارد دلار آن متعلق به بخش خصوصی است.

رئیس سازمان فضایی ایران با تاکید بر ضرورت حضور جدی و موثر بخش خصوصی در توسعه‌ی فناوری فضایی کشور ادامه داد: هدف ما افزایش سهم و پررنگ‌تر کردن نقش بخش خصوصی در حوزه‌ی فضایی کشور است، همان‌طور که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ۹۲ درصد حوزه‌ی ICT را به بخش خصوصی واگذار کرده است و اکنون به دنبال واگذاری ۸ درصد پایانی آن است، سازمان فضایی ایران نیز به‌عنوان عضوی از خانواده‌ی بزرگ ارتباطات کشور، زمینه و بستر لازم را برای رشد و توسعه شرکت‌های خصوصی فراهم خواهد کرد.

اقداماتی در راستای حمایت از توسعه‌ی بخش خصوصی

براری به اقدامات این سازمان در خصوص حمایت از توسعه‌ی بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: در سازمان فضایی ایران برای خروج تصدی‌گری دولت در بخش فضایی، برنامه‌های مناسبی تدوین‌ شده است که مجوز اپراتور ماهواره‌های مخابراتی از این اقدامات است و در حال تدوین مجوز اپراتور ماهواره سنجشی نیز هستیم. شناخت موانع و رفع آن، اصلاح قوانین و تسهیل گری از دیگر مواردی است که در جهت توسعه و حمایت از بخش خصوصی مدنظر سازمان فضایی ایران است.

او یادآور شد: حوزه‌ی کسب‌وکارهای فضاپایه دارای رشدی سریع است به‌طوری‌که هم‌اکنون آژانس فضایی اروپا از ۵۰۰ استارت‌آپ حمایت می‌کند. فناوری فضایی به زندگی مردم رسوخ کرده و این مساله موجب افزایش رشد اقتصادی آن شده است. براین اساس سازمان فضایی ایران هم توسعه و ایجاد کسب‌وکارهای نوین را در حوزه‌های دارای اولویت کشور در دستور کار خود قرار داده و در تلاش است تا با توسعه این کسب‌وکارها هم گامی موثر در راستای اشتغال‌زایی بردارد و هم چالش‌هایی که امروز کشور در حوزه‌های مختلف با آن روبه‌رو است را مرتفع کند.

در این جلسه پس از بیان مسائل و چالش‌های موجود در این حوزه، منوچهر منطقی، رئیس مرکز ملی فضایی کشور نیز در پاسخ به درخواست‌های مطرح‌شده گفت: این جلسه در جهت هم‌اندیشی با بخش خصوصی در نظر گرفته‌ شده که بتوانیم در سه محور توسعه‌ی روابط بین‌الملل، توسعه‌ی زیرساخت‌ها و افزایش بهره‌وری بخش خصوصی قدم برداریم.

وی ادامه داد: جلسه‌ی بعدی برمبنای ارائه‌ی ایده‌ها خواهد بود؛ هم‌اکنون دو نهاد دولتی (سازمان فضایی ایران و مرکز ملی فضایی) قرار است توان خود را با کمک بخش خصوصی کامل کنند و نکته‌ی کلیدی این است که باید استفاده‌ی حداکثری از بخش خصوصی و اقتصادمحوری فناوری فضایی را در کشور نهادینه کنیم.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *