اخبار استارتاپی

حمایت اتحادیه‌ی مشاوران املاک از استارتاپ های مسکن

رئیس اتحادیه‌ی مشاوران املاک استان تهران گفت: ما مخالف توسعه‌ی استارتاپ های مسکن نیستیم، ولی می‌گوییم نباید رشد این استارتاپ ها، نقش مشاوران املاک را حذف کند.

مصطفی‌قلی خسروی در سمینار رقابت‌های استارتاپی در دانشگاه شهید شمسی پور تهران گفت: ما مخالف فعالیت جوانان در استارتاپ ها نیستیم و از این فعالیت‌های دانش بنیان حمایت می‌کنیم. دوران مقابله با اپلیکیشن‌های معرفی املاک گذشته است و امروز باید پیشرفت تکنولوژی را پذیرفت و در همین راستا با تعامل حرکت کرد.

وی اظهار داشت: من عاشق استارتاپ های مسکن هستم ولی خطرات پیش روی آن‌ها را هم گوشزد می‌کنم. حذف دلال از معاملات، باعث می‌شود تا انجام معاملات توسط افراد ناآشنا انجام شود و این امر در موارد بسیاری خریداران یا فروشندگان را با مشکلات عدیده‌ای مواجه کرده است.

رئیس اتحادیه‌ی مشاوران املاک استان تهران افزود: ما می‌گوییم این استارتاپ ها نقش مشاوران املاک را حذف نکنند، تا آسیبی به بدنه‌ی اقتصادی کشور وارد نشود.

خسروی گفت: قانون مدنی و تجارت در سال ۱۳۱۷ نوشته شده و ما ۴۰ سال است می‌خواهیم تغییرات زیادی در آن وارد و بسیاری از مشکلات آن اصلاح شود، اما تا به امروز در این تغییر موفق نبوده ایم. در سال‌های ۶۸، ۸۶ و ۹۱ ما سه جهش در قیمت مسکن داشته ایم و همه‌ی مشکلات اقتصادی کشور را در بخش مسکن می‌دانند، در صورتی که اینطور نیست و اگر هم باشد، مشاوران املاک مسئولیتی بر تغییر قیمت‌های مسکن ندارند. سیاست‌گذاری‌های بخش مسکن بر عهده‌ی وزارت راه و شهرسازی است و اتحادیه عامل گرانی نیست.

اخذ مالیات بر ارزش‌افزوده در بنگاه‌های املاک

وی درباره‌ی اخذ مالیات بر ارزش‌افزوده در بنگاه‌های املاک از مردم گفت: ۱۷۴ شغل در کشور وجود دارد، نمی‌دانم چرا برخی علت مالیات بر ارزش‌افزوده را نیز از اتحادیه‌ی املاک می‌دانند، در صورتی که ما تلاش کردیم تا در قراردادهای توافقی، این مبلغ را بر اساس نرخ توافق طرفین تعیین کنیم و بدین شکل تا حد توان این مالیات را کنترل کردیم. این در حالی است که ۶۲ درصد از بودجه‌ی کشور با مالیات تأمین می‌شود.

خسروی در پاسخ به سوالی پیرامون این‌که چرا هنوز شرط صدور مجوز مشاور املاک، داشتن سواد خواندن و نوشتن است، گفت: من تعیین کننده‌ی قوانین و سیاست‌های اصناف نیستم. ما سعی می‌کنیم تا حد امکان قبل از صدور مجوز اتحادیه، به متقاضیان مسائل حقوقی را آموزش بدهیم. به طور مثال تلاش می‌کنیم تا مشاوران املاک اطلاعاتی پیرامون «اجرت المثل ایام تصرف»، «خیار مجلس»، «خیار غبن»، «خیار شرط»، «خیار تدلیس» و امثال آن داشته باشند و این آموزش را در دانشگاه علمی-کاربردی اتحادیه‌ی املاک انجام می‌دهیم. از طرفی در حال حاضر از ۱۲ هزار مجوز صادر شده برای مشاوران املاک تهران، ۲ هزار و ۱۷۰ نفر لیسانس دارند. هم‌چنین نزدیک به ۴۰۰ نفر از صاحبان مجوز مشاور املاک پزشک هستند. ۳۵۰ مجوز از ۱۲ هزار مشاور املاک نیز برای مشاوران املاک خانم صادر شده است.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *