اخبار استارتاپیاخبار سرمایه گذاری خطرپذیر

راه‌اندازی صندوق‌های خطرپذیر مشارکتی در حوزه دانش بنیان

حرکت از سمت ارائه‌ی تسهیلات به سمت سرمایه‌گذاری مشارکتی برای حمایت از شرکت ها

دکتر بهزاد سلطانی امروز در نشست خبری در خصوص فعالیت‌های این صندوق، تسهیلات اعطایی به شرکت‌های دانش بنیان، طرح‌های مصوب برای دریافت تسهیلات و سرمایه گذاری، کلاس‌های آموزشی و تمهیداتی برای شرکت‌های دانش بنیان و … مطالبی را ارائه کرد.

وی در خصوص وضعیت سیاسی که هم‌اکنون در کشور وجود دارد، گفت: اول باید مفسدان سیاسی شناسایی و مجازات شوند؛ ما مسئولان باید در فضای پیش‌روی اقتصادی، امکان کار را برای شرکت‌های خصوصی و دانش بنیان در این شرایط فراهم آوریم و از سوی دیگر مردم نیز باید طلا، ارز و سکه‌های اندوخته شده در خانه را بفروشند، تا کشور به سمت بهبودی برود.

رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان این‌که توسعه‌ی فناوری در توسعه‌ی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی نقش ایفا می‌کند، افزود: برای شرکت‌های دانش بنیان باید فضایی فراهم شود تا بتوانند بهترین خدمات‌ رسانی را داشته باشند که صندوق نوآوری و شکوفایی در صدد است شرایط مساعدی با ارائه‌ی تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان فراهم آورد.

به گفته‌ی سلطانی، صندوق نوآوری و شکوفایی در حوادث غیرمترقبه، زلزله، تحریم و مباحث اقتصادی به گونه‌ای از شرکت‌های دانش بنیان از نظر تسهیلاتی حمایت می‌کند تا به این شرکت‌ها ضربه‌ای وارد نشود و در ادامه‌ی آن، آن‌ها بتوانند مشکلات کشور را با ارائه‌ی فناوری برطرف کنند و خدمات‌ رسانی به مردم را سرلوحه‌ی خود قرار دهند.

وی با بیان این‌که طی این چند سال موج موفق استارتاپ‌ ها را داشتیم که با خلاقیت خودشان در صدد هستند بازارها را فتح کنند، گفت: تاکنون شرکت‌های دانش‌ بنیان خلاقیت در توسعه‌ی محصول داشته‌ اند ولی نتوانسته‌ اند در زمینه‌ی توسعه‌ی بازارشان کاری انجام دهند؛ درواقع در زمینه‌ی توسعه‌ی بازار ضعف دارند. از همین رو در صدد هستیم که شرکت‌ها را در توسعه‌ی بازارشان یاری دهیم.

راه‌اندازی صندوق‌های مشارکتی خطر پذیر

رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به برنامه‌های صندوق نوآوری و شکوفایی از سال ۹۷ تا دو سال آینده افزود: در صدد هستیم استراتژی‌های کلی صندوق را از سمت «ارائه‌ی تسهیلات» به سمت «سرمایه‌گذاری مشارکتی» سوق دهیم. در سال‌های گذشته ۶۲ درصد از حمایت‌های صندوق به صورت ارائه‌ی تسهیلات بوده که در نظر داریم تا بودجه‌ی ۹۷ را بیش‌تر در زمینه‌ی سرمایه گذاری مشارکت صرف کنیم.

سلطانی تأکید کرد: از این رو لازم است که صندوق‌های خطرپذیر ایجاد شوند و ما به این صندوق‌ها به صورت مشارکتی تسهیلاتی ارائه دهیم؛ ما می‌توانیم تا ۴۰ درصد در این زمینه سهام‌دار باشیم و صندوق‌ها ۶۰ درصد بقیه‌ی سهام را بر عهده بگیرند.

وی با بیان این‌که ۳۰۸ میلیارد تومان بودجه برای صندوق‌های خطرپذیر مصوب کرده‌ ایم، گفت: برای ۶ نوع صندوق خطرپذیر برنامه‌ریزی کرده‌ ایم که بدین واسطه سرمایه گذاری مشارکتی برای طرح‌های دانش بنیان پایه‌ریزی شود.

رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به این صندوق‌ها گفت: صندوق‌های استانی، صندوق‌های مشارکتی با وزارت‌خانه‌ها، صندوق‌های مشارکتی با مناطق آزاد، صندوق‌های مشارکتی با شرکت‌های بزرگ CVC، صندوق‌های مشارکتی سیدمانی یا سرمایه‌گذاری‌های اولیه و صندوق‌های غیرخطرپذیر، از جمله صندوق‌هایی هستند که برای آن‌ها بودجه‌ای اختصاص داده‌ ایم تا به این واسطه سرمایه گذاری مشارکتی برای طرح‌ها محقق شود.

وی افزود: برنامه‌ریزی شده که ۸ صندوق استانی، ۱۰ صندوق مشارکتی با وزارت‌خانه‌ها، ۳ صندوق با مناطق آزاد، ۳ صندوق CVC ، و ۳ صندوق سیدمانی را راه‌اندازی کنیم که صندوق نوآوری و شکوفایی نظارت مستقیم بر این صندوق‌ها داشته باشد.

ضرورت افزایش شرکت‌های دانش بنیان دانشگاهی

سلطانی در خصوص شرکت‌های دانش بنیان دانشگاهی افزود: شرکت‌های دانش بنیان دانشگاهی که به وسیله‌ی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی راه‌اندازی می‌شوند نیز می‌توانند در اقتصاد کشور مؤثر واقع شوند.

وی تصریح کرد: اکنون ۱۰ درصد از فارغ‌التحصیلان به سمت راه‌اندازی شرکت‌های دانشگاهی می‌روند که این باید به ۴۰ درصد افزایش یابد.

به گفته‌ی رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، این صندوق از این شرکت‌ها حمایت خواهد کرد و در صورت افزایش یافتن، بودجه‌ای برای آن‌ها در نظر می‌گیرد. برای این بخش ۵۰ میلیارد تومان در نظر داریم که در قالب مشارکتی یا تسهیلاتی اعطا شود.

وی افزود: معمولاً در یک دانشگاه ۵۰۰۰ پایان‌نامه‌ی ارشد توسط دانشجویان دفاع می‌شود که شاید از این تعداد، یک صدم قابلیت ورود به بازار را داشته باشند که میانگین می‌توان گفت ۵۰ پایان‌نامه قابلیت ورود به بازار را دارد.

سلطانی ادامه داد: مرکز ارتباط با صنعت دانشگاه می‌تواند با بررسی این پایان‌نامه‌های کاربردی و معرفی آن‌ها به صندوق نوآوری و شکوفایی، گامی در راستای اجرایی‌سازی این پایان‌نامه‌ها بردارد.

تعامل شرکت‌های دانش بنیان با بخش بین‌المللی

رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان این‌که ۲۰ میلیارد تومان برای ارتباط شرکت‌های دانش بنیان با بخش بین‌المللی در صندوق نوآوری و شکوفایی اختصاص یافته است، گفت: ما به شرکت‌ها برای حضور در نمایشگاه‌ها سوبسید می‌دهیم یا این‌که بعضی از محصولات دانش بنیان یک سال در «شو روم‌های» کشورهای دیگر حضور می‌یابند که ما از حضور آن‌ها حمایت می‌کنیم.

وی در خصوص تسهیلات اعطایی از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی به شتاب دهنده‌ ها افزود: این تسهیلات برابر با ۳۵ میلیارد تومان است؛ تاکنون ۲۰ رویداد شتابدهی در ساختمان صندوق برگزار شده است. هم‌چنین در شهرستان‌ها چهار رویداد شتابدهی برگزار شده است.

سلطانی درباره‌ی اختصاص بودجه به دفاتر کار شرکت‌های دانش بنیان گفت: برای این منظور در صندوق ۳۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی در خصوص برنامه‌های توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی برای شرکت‌های دانش بنیان گفت: هر شرکت تا صد میلیون تومان می‌تواند از تسهیلات صندوق برخوردار شود تا در زمینه‌ی توانمندسازی اقداماتی انجام گیرد. در این زمینه ۷۰ درصد هزینه‌های برنامه‌ توانمندسازی شرکت‌های دانش بنیان را صندوق پرداخت می‌کند.

سلطانی گفت: تعداد ۲۱۸ مورد از شرکت‌های دانش بنیان در برنامه توانمندسازی صندوق شرکت داشته‌ اند.

آخرین آمار از درخواست دریافت تسهیلات از سوی شرکت‌های دانش بنیان به صندوق

رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان این‌که تاکنون ۸۳۱۶ درخواست از شرکت‌های دانش بنیان داشته‌ ایم، اظهار داشت: در کل ۳۵۶۶ شرکت دانش بنیان وجود دارد که این نشان می‌دهد به صورت متوسط برخی از شرکت‌ها بیش از دو طرح دارند که برای تسهیلات به صندوق درخواست داده‌ اند.

سلطانی با بیان این‌که از کل سرمایه‌ای که صندوق نوآوری و شکوفایی دارد، مقدار زیادی برای طرح‌ها استفاده شده است، گفت: طی پنج سال گذشته ۲۶۰۰ میلیارد تومان به صندوق اختصاص داده شده که از ۲۰۰۰ میلیارد تومان آن استفاده شده است.

رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی در خصوص وام‌های اعطایی به شرکت‌های دانش بنیان گفت: حوزه‌ای که بیش‌ترین وام را از صندوق دریافت کرده مربوط به حوزه‌ی زیست فناوری است. شرکت‌های دانش بنیان فعال در این حوزه تاکنون ۲۱۷ میلیارد تومان از صندوق دریافت کرده اند.

به گفته‌ی وی، ۳۰۰ طرح مصوب این میزان مبلغ را دریافت کرده اند.

سلطانی افزود: یکی از همین شرکت‌های حوزه‌ی زیست فناوری، ۲۳ میلیارد تومان وام از صندوق دریافت کرده که این شرکت حتی صادرات هم داشته است.

وی تصریح کرد: بعد از حوزه‌ی زیست فناوری، حوزه‌ی فناوری اطلاعات و الکترونیک و کنترل از حوزه‌هایی بوده اند که بیش‌ترین تسهیلات را از صندوق نوآوری و شکوفایی دریافت کرده اند.

به گفته‌ی سلطانی، تعداد ۵۶۵ محصول که از تسهیلات صندوق استفاده کرده اند، خاتمه یافته‌ی فنی هستند؛ این طرح ها با استانداردهایی قابلیت ورود به بازار را داشته اند که ما از آن‌ها حمایت کرده ایم.

رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: از ۲۱۰ طرح برای تامین مواد اولیه و هزینه‌های جاری برای تولید انبوه محصولات شرکت‌های دانش بنیان حمایت کرده ایم و از سوی دیگر نیز ۷۳ خط تولیدی را که به مرحله‌ی افتتاح رسیده اند، تحت پوشش قرار داده ایم.

وی گفت: برای ایجاد خدمات و تجهیزات کارگاهی ۷۰ مورد و ۷۱۳ مورد حمایت بلاعوض برای دریافت استانداردها و بقیه‌ی مجوزها از شرکت‌های دانش بنیان داشته ایم. هم‌چنین از ۸۲ شرکت برای موضوع اجاره به شرط تملیک حمایت‌هایی داشته ایم.

سلطانی با بیان این‌که ۲۹ طرح خاتمه یافته ناموفق داشته ایم، گفت: این به معنای ورشکستگی نیست.

وی با بیان این‌که هم‌چنین ‌۱۱۳۰ طرح خاتمه یافته‌ی موفق داشته ایم، گفت: بعضی از شرکت‌ها بیش از ۲ محصول دارند.

به گفته‌ی رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی در حال حاضر ۲ درصد از اقساط ما سررسید شده؛ هم‌چنین ۸ درصد از طرح‌ها اقساط معوق داشته اند.

سلطان افزود: ۴ درصد از طرح‌ها مشکوک الوصول بوده اند اما بقیه‌ی طرح‌ها وصول شده اند.

ارائه‌ی ‌تسهیلات لیزینگ برای محصولات دانش بنیان

رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی در خصوص لیزینگ محصولات دانش بنیان گفت: اگر خریداری یک محصول دانش‌ بنیان را بخرد تا ۵۰۰ میلیون تومان با نرخ ۹ درصد و بالای ۵۰۰ میلیون تومان با نرخ ۱۱ درصد می‌تواند وام بگیرد.

به گفته‌ی وی، شرکت‌های دانش بنیان در هر نمایشگاهی که شرکت کنند، می‌توانند از تسهیلات لیزینگ برخوردار شوند.

رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: تاکنون ۴۴ میلیارد تومان با وام تسهیل شده به خریدار محصولات دانش بنیان اعطا شده است.

اعلام همکاری با وزارت ارتباطات

سلطانی گفت: آمادگی داریم با تمام وزارت‌خانه‌ها برای راه‌اندازی صندوق‌های خطرپذیر همکاری کنیم که یکی از این وزارت‌خانه‌ها وزارت ICT است.

وی افزود: این صندوق‌های خطرپذیر تخصصی می‌تواند یک راه کمک کننده به استارتاپ ها باشد.

حمایت از شرکت‌های اشتغال‌زا

رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی تصریح کرد: اگر شرکتی حداقل ۵ نفر را بیمه کرده و درصدد باشد که در راستای دانش بنیان فعالیت کند، صندوق از این شرکت‌ها حمایت می‌کند.

وی ادامه داد: تاکنون ۶۹ شرکت دانش بنیان از تسهیلات صندوق برای اشتغال زایی استفاده کرده اند که ۲۳۸ نفر نیروی بیمه‌ای در این شرکت‌ها فعالیت می‌کنند. ۴.۸ میلیارد تومان از منابع بانک‌ها برای این منظور استفاده شده است.

وی در خصوص مشکلات شرکت‌های دانش بنیان گفت: شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) مرجع رسیدگی به شرکت‌های دانش بنیان است که سال گذشته اعلام کرد ۱۱ درصد مشکلات شرکت‌ها مربوط به صندوق نوآوری و شکوفایی بوده است که طی جلساتی با آن‌ها این موضوع برطرف یا در حال رفع است.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *