اخبار استارتاپی

صادرات ۷۷۰ میلیون دلاری دانش بنیان های مستقر در پارک‌ ها

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از صادرات 770 میلیون دلاری شرکت‌ های دانش بنیان مستقر در پارک‌ های علم و فناوری از سال 91 تا 96 خبر داد

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از صادرات ۷۷۰ میلیون دلاری شرکت‌ های دانش بنیان مستقر در پارک‌ های علم و فناوری از سال ۹۱ تا ۹۶ خبر داد و افزود: بازار محصولات دانش بنیان به وسعت بازارهای جهانی است و لازم است توانمندی‌های داخلی در حوزه‌های بین‌المللی معرفی شود.

دکتر مسعود برومند در نشست خبری امروز با بیان این‌که اقتصاد دانش بنیان در دنیا عمر طولانی ندارد، اظهار کرد: اگرچه اقتصاد دانش بنیان دارای ادبیات ساده‌ای است، ولی پیچیدگی‌هایی به‌ویژه در حوزه‌های انسجام‌بخشی میان همه‌ی عوامل و سرمایه گذاری در زمینه‌ی توسعه‌ی خلاقیت دارد.

وی ادامه داد: از این رو شاهد حضور شرکت های کوچک و بزرگ در مراکز علمی و تحقیقاتی هستیم، به گونه‌ای که در سال ۹۱ تعداد ۱۳۱ مرکز رشد در کشور ایجاد شد که این تعداد در سال ۹۵ به ۱۷۴ و در پایان سال ۹۶ به ۱۹۳ مرکز افزایش یافت.

برومند با بیان این‌که تعداد پارک‌ های علم و فناوری از ۳۳ پارک به ۴۳ پارک در سال ۹۵ افزایش یافت، اظهار کرد: در این پارک‌ها ۱۹ هزار واحد فناور ایجاد شده، ضمن آن‌که ۴۲ هزار نفر در این واحدها مشغول به فعالیت هستند.

معاون فناوری وزیر علوم میزان فروش شرکت‌های مستقر در پارک‌ ها را در سال ۱۳۹۱، ۱۷۱ میلیارد تومان ذکر کرد و یادآور شد: میزان فروش در سال ۱۳۹۷ تاکنون بیش از ۳۴ هزار میلیارد تومان بالغ شده است.

برومند تعداد علائم تجاری ثبت‌ شده در سال ۹۲ را ۴۳ مورد دانست که این تعداد در سال ۹۶ به ۳۷۷ مورد رسیده است و ادامه داد: میزان صادرات این شرکت‌ها از سال ۹۱ تا پایان ۹۶ بالغ بر ۷۷۰ میلیون دلار شده است و در طی این مدت ۱۵ هزار میلیارد تومان فروش رخ داده است.

این مقام مسوول، میزان سرمایه گذاری برای ایجاد شغل در پارک‌ ها را ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان عنوان کرد و با بیان این‌که این میزان در صنایع سنتی بسیار بیش‌تر است، اضافه کرد: با این اعداد باید بپذیریم که یکی از راهبردهای اصلی کشور توسعه کسب‌ و کارهای کارآفرینی و تجاری‌ سازی فناوری است و ما نیز در وزارت علوم به این امر قائلیم.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با اشاره به برگزاری سی و پنجمین کنفرانس جهانی پارک‌ های علم و فناوری و مناطق نوآوری (IASP ۲۰۱۸) برگزاری آن را فرصتی برای توسعه تعاملات بین‌المللی دانست و افزود: بازار شرکت‌ های دانش بنیان به اندازه‌ی جهان است و در شرایط امروزی این رویداد بهترین فرصت برای معرفی توامندی‌های داخلی است.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
منبع
ایسنا
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *