اخبار استارتاپی

دوره آموزشی امنیت پروتکل‌های ارتباط رادیویی و رمزنگاری اینترنت اشیا

دوره آموزشی امنیت پروتکل‏‏‏‏‏‏‏‏ های ارتباط رادیویی و رمزنگاری اینترنت اشیا(IoT Prosee) توسط مرکز تحقیقات اینترنت اشیا ایران در آذرماه سال جاری برگزار می‌گردد.

اینترنت در حال حاضر همه مردم را به هم متصل می‌کند اما با اینترنت اشیاء تمام ابزارها و وسایل به هم متصل می‌شوند. بی‌شک زمانی که اینترنت اشیا فراگیر شود، تأثیرات شگرف و عمیقی بر زندگی ما می‌گذارد. برای آنکه اینترنت اشیا بتواند درجریان زندگی ما وارد شود، نیازمند یک ساختار و معماری منسجم است. همچنین با توجه به تجهیزاتی که در اینترنت اشیا استفاده می‌شوند که معمولا قابل حمل و کوچک هستند محدودیت‌هایی در منابع (حافظه، باتری، پردازش و …) دارند؛ پس باید برای ارتباطات و موارد امنیتی آن ها زیرساخت‌های ارتباط و پروتکل‌های مناسبی با توجه به این محدودیت‏ها انتخاب شود.

چنانکه امنیت یک عامل فعال اساسی در بسیاری از کاربردهای اینترنت اشیاء خواهد بود، روش‌هایی نیز باید برای محافظت از ارتباطات توسط چنین تکنولوژی‌هایی طراحی شود. مساله امینت در اینترنت اشیا (IoT) را می‌توان مهم‌ترین چالش توسعه این فناوری در نظر گرفت. در این رابطه استانداردهای مختلفی در حال توسعه است ولی همچنان نیازمندی‌های امنیتی اینترنت اشیا و حتی مخاطرات آن به خوبی شناسایی و تحلیل نشده است.

در دوره آموزش امنیت پروتکل‌های ارتباط رادیویی و رمزنگاری اینترنت اشیا به مطالعه جامع در ارتباط با امنیت پروتکل‏‌های اینترنت اشیا و بررسی انواع رویکردهای تحلیل تهدیدات امنیتی اینترنت اشیا پرداخته شده است. با بررسی مقالات و تحقیقاتی که در حوزه امنیت اینترنت اشیا ارائه شده‌ اند، می‌توان دریافت که امنیت باید در تمام سطوح بسته‌ها و سرویس‏‌ها نیز در نظر گرفته شود؛ بنابراین در تمام مراحل توسعه سیستم، ویژگی‏‌های امنیتی وجود خواهد داشت.

سهم این دوره سه جانبه است:

  1. نخست مباحث رمزنگاری اینترنت اشیا، انواع الگوریتم‌‏ها و پروتکل‏‌های رمزنگاری و امنیتی را معرفی می‌کنیم
  2. در مرحله دوم این دوره استانداردها و امنیت پروتکل‏‌های ارتباط رادیویی IoT از جمله معرفی استاندارد، شرح جزییات پروتکل ارتباطی، شرح نحوه ایجاد امنیت در این فناوری، بررسی و تحلیل ایجاد امنیت اینترنت اشیا و نحوه مکان یابی مورد بحث قرار می‌گیرد
  3. در نهایت نیز در این دوره استانداردهای غیر ۳GPP مانند LoRaWAN – Sigfax – wifi – Bluetooth – ZigBee و Z-Wave , همچنین استانداردهای ۳GPP مانند ۲G – 3G – 4G و NB-IoT بررسی می‌شود.

در این دوره به شرکت کنندگان گواهی معتبر از مرکز تحقیقات اینترنت اشیا ایران اعطا خواهد شد. علاقه‌مندان می‌توانند جهت ثبت نام به این سایت مراجعه نموده و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر با دبیرخانه مرکز به شماره ۰۲۱۷۷۱۹۹۱۵۴ تماس حاصل فرمایید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *