اخبار استارتاپی

احتمال خارج شدن تاکسی های آنلاین از طرح سهمیه بندی بنزین

طرح سهمیه‌بندی بنزین و احتمال تخصیص نیافتن آن برای تاکسی‌های اینترنتی، این بازیگران شبکه حمل و نقل کشور را دچار نگرانی کرده است.

هومن دمیرچی، هم‌موسس و معاون عملیات تاکسی‌آنلاین تپ سی، درباره احتمال کنار گذاشتن تاکسی های اینترنتی از طرح سهمیه بندی بنزین گفت: «آن گونه که از صحبت‌های برخی نمایندگان مجلس برمی‌آید طرح سهمیه بندی بنزین بعد از اربعین اجرایی خواهد شد، اما زمزمه‌هایی نیز به گوش ما رسیده است که تاکسی های اینترنتی مشمول این طرح نخواهند شد. این در حالی است که تاکسی‌ها و آژانس‌ها سهمیه خواهند گرفت.»

دمیرچی با تاکید بر اینکه از نظر ما این سیاست‌گذاری کاملا اشتباه است، در مورد مزیت در نظر گرفتن سهمیه بنزین برای تاکسی‌های اینترنتی اعلام می‌کند: «بخش بزرگی از حمل و نقل همگانی به عهده تاکسی های اینترنتی است. مقیاس سفرهای تاکسی های اینترنتی در مقایسه با  تاکسی‌ و آژانس ۱۰ برابر است. ضمن اینکه دادن این سهمیه صرفا به تاکسیرانی و آژانس‌ها موجب ایجاد یک رقابت ناسالم و رانتی می‌شود تا با استفاده از آن به ما فشار بیاورند.»

هم‌موسس و معاون عملیات تپ سی با اعلام اینکه سیستم تپ سی می‌تواند سهمیه‌ها را عادلانه و به درستی تقسیم‌بندی کند درباره نحوه نظارت هوشمند روی سهمیه‌بندی بنزین می‌گوید: «در این زمینه راهکاری آماده داریم  تا با کمترین تلفات سوبسید، بتوانیم این سهمیه را به درستی به رانندگان اختصاص دهیم. ویژگی مهم  سیستم ما هم همین است که می‌دانیم دقیقا چه میزان کیلومتر کجا طی شده است، هر راننده چقدر سفر دارد و چقدر سوخت مصرف می‌کند. در صورتی‌که در سیستم سنتی یک کارت را به تاکسی یا آژانس می‌دادند و معلوم نبود آن را در راستای جابه‌جایی مسافر استفاده می‌کند یا نه.»

آن گونه که دمیرچی اعلام می‌کند اگر بنزین به صورت دو نرخی سهمیه‌بندی شود اما به حمل و نقل آنلاین تعلق نگیرد، نه تنها به بیش از ۷۰۰ هزار راننده فعال در بخش حمل و نقل آنلاین فشار وارد خواهد شد، که در نهایت این روند باعث افزایش قیمت در سفرها می‌شود. میلیونها نفر روزانه از این سامانه‌ها استفاده می‌کنند و با افزایش قیمت‌ها هزینه‌های زندگی افراد بالاتر می‌رود.»

او در پاسخ به این سوال که آیا قصد انجام مذاکراتی با تاکسیرانی برای دنبال کردن موضوع سهمیه‌بندی سوخت را خواهید داشت یا خیر می‌گوید: «ما نیازی به مذاکره با تاکسیرانی نداریم چون آنها نهاد قانون‌گذار ما نیستند و تصمیم‌گیری درباره تقسیم سوخت هم به عهده آنها نیست. این تصمیم در هیات دولت گرفته می‌شود. تاکسیرانی خودش یکی از سازمان‌هایی است که سهمیه دریافت می‌کند و به تاکسی‌های خود می‌دهد. با این حال اگر به هر دلیلی اتفاقی بیافتد که تاکسیرانی بخواهد درباره موضوع سهمیه‌های بنزین ما تصمیم‌گیری کند حتما از این ابزار برای فشار مضاعف روی ما استفاده خواهد کرد تا خواسته‌های قبلی خود مبنی بر اینکه ما زیر نظر آنها فعالیت کنیم را دوباره مطرح شود.» دمیرچی همچنین از پیگیری این موضوع از طریق نهادهای تصمیم‌گیرنده در این زمینه خبر می‌دهد و تاکید می‌کند: «به دنبال مذاکره با نهادهای دیگری که در این زمینه تصمیم‌گیری می‌کنند از جمله وزارت نفت، وزارت کشور و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هستیم تا دغدغه‌های خود را با آنها مطرح کنیم.»

این اظهارات دمیرچی در حالی عنوان می‌شود که هفته گذشته مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی اعلام کرده بود در صورت اجرایی شدن سهمیه‌بندی بنزین، تاکسیرانی برای تاکسی‌های اینترنتی زیر نظر خود، مزیت‌هایی همچون سهمیه بنزین ارائه خواهد کرد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *