اینفوگرافیکچندرسانه ایمقالات سرمایه گذاری خطر پذیر

رشد سرمایه گذاری خطرپذیر شرکتی از نگاه آمار + اینفوگرافیک

گسترش سرمایه گذاری خطرپذیر شرکتی در اکوسیستم های بین المللی

تاکنون در مجموعه مقالاتی که در ویژه‌نامه سرمایه گذاری خطر پذیر منتشر شده است سعی کردیم موضوع سرمایه گذاری خطرپذیر شرکتی یا همان CVC را مورد بررسی قرار دهیم. چیستی CVC ، تفاوت آن با VC ، رابطه‌‌اش با استارتاپ و مزایای آن برای شرکت سرمایه گذار و استارتاپی که از آن جذب سرمایه می‌کند از جمله مواردی بوده‌اند که در مقالاتی جداگانه به آن‌ها پرداخته شده است. حال قصد داریم روندهای مربوط به رشد CVC در اکوسیستم بین المللی را مورد بررسی قرار دهیم.

روند افزایش حجم و تعداد سرمایه گذاری‌های خطرپذیر شرکتی

در سال 2017 تعداد 1791 سرمایه گذاری توسط شرکت‌های سرمایه گذاری خطر پذیر شرکتی ثبت شده که حجم معادل با 31.2 میلیارد دلار داشته است. مقایسه‌ی عملکرد CVC ها در سال 2017 نسبت به سال 2016 ، رشد 19 درصد در تعداد سرمایه گذاری ها و افزایش 18 درصدی در حجم آن را نشان می‌دهد. لایفت (lyft) با جذب سرمایه یک میلیارد دلاری از CapitalG که بازوی سرمایه گذاری گوگل روی استارتاپ های late-stage است، توانست بزرگترین جذب سرمایه‌ی CVC در سال 2017 را به نام خود ثبت کند.

روند افزایش حجم و تعداد سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر شرکتی

سرمایه گذارهای خطرپذیر تازه تاسیس

با توجه به گزارش منتشر شده توسط CB Insights در خصوص وضعیت سرمایه گذاری خطرپذیر شرکتی در سال 2017، بیش از 186 سرمایه گذار خطرپذیر شرکتی تازه تاسیس برای اولین بار در این سال اقدام به سرمایه گذاری کرده‌اند که آماری بی‌سابقه است. از جمله مهمترین این سرمایه گذارها می‌توان به Nasdaq Ventures و Northwestern Mutual اشاره کرد.

سرمایه‌گذارهای خطرپذیر تازه تاسیس

در سال 2017 نسبت به 2016، تعداد CVC هایی که اولین سرمایه گذاری خود را تجربه کردند از 112 به 186 شرکت رسیده است که افزایشی 66 درصدی را نشان می‌دهد. افزایشی که حکایت از تثبیت جایگاه CVC ها در اکوسیستم بین المللی دارد.

تثبیت جایگاه CVC ها در اکوسیستم بین المللی

افزایش سهم CVC ها از کل سرمایه گذاری های خطرپذیر

CVC ها در 20 درصد از کل سرمایه گذاری خطرپذیر انجام شده در سال 2017 مشارکت داشتند. این میزان مشارکت نسبت به سال 2016 یک درصد افزایش را نشان می‌دهد.

افزایش سهم CVCها از کل سرمایه گذاری های خطرپذیر

مقایسه‌ی میانگین حجم سرمایه گذاری‌های CVC با VC

در سال 2017 میانگین حجم سرمایه گذاری‌های CVC ها نسبت به سال پیش از آن تغییری نداشت و رقم 22 میلیون دلار برای آن ثبت شد. با وجود اینکه در همین بازه زمانی میانگین سرمایه گذاری VC ها از 13 به 17 میلیون دلار رسیده است و رشد خوبی را تجربه کرده است، باز هم همانند سال های گذشته مقدارش نسبت به CVC کمتر بوده است.

سرمایه گذاری در مراحل آغازین

در سال 2017، 243 CVC منحصر به ‌فرد در حداقل یک استارتاپ Seed-stage سرمایه گذاری کرده‌اند که این رقم افزایش 45 درصدی نسبت به سال 2016 را نشان می‌دهد. می‌توان اینگونه برداشت کرد که CVC ها در سال 2017 ریسک پذیری بیشتری نسبت به سال 2016 داشته‌اند و استارتاپ های بیشتری را در مراحل اولیه‌ی رشدشان حمایت کرده‌اند.

سرمایه‌گذاری در مراحل آغازین

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا