اخبار استارتاپی

ایجاد شرایط حضور استارتاپ های ایرانی در رویدادهای بین المللی

زمینه حضور استارتاپ های ایرانی در رویدادهای بین المللی با همکاری مشترک سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات فراهم شد.

طبق پروژه ای مشترک بین دو نهاد سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، استارتاپ های ایرانی برای تعامل و شبکه سازی با کشورهای خارجی و حضور در بازارهای بین الملل امکان حضور در رویدادهای بین المللی را پیدا خواهند کرد.

امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات اعلام کرد: «در ذیل تفاهم‌نامه‌ همکاری که اواسط فروردین ماه سال جاری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در اجلاس سران جامعه اطلاعات با لی یونگ، مدیرکل یونیدو (سازمان توسعه صنعتی) امضا کرد، پروژه مشترکی تعریف شد که براساس آن زمینه حضور استارتاپ های ایرانی در رویدادها و بازارهای بین المللی فراهم شود.»

او ادامه داد: این پروژه جهت توانمندسازی استارتاپ ها است. با وضعیت فعلی که مشکلات بسیار برای فعالیت کسب و کارهای نوپا وجود دارد، تحریم‌ها کار آنها را سخت‌تر کرده است و آنها برای شرکت در رویدادهای بین المللی مانند رویدادهای آموزشی، هکاتون یا مسابقات بین المللی با موانعی روبه رو هستند.

براساس اظهارات ناظمی با توجه به این مشکلات، کمکی که می‌توان به استارتاپ ها برای حضور در بازار منطقه و یافتن همکارانی در کشورهای دیگر کرد، ایجاد زمینه حضور آنها در رویدادهای بین‌المللی است.

او در توضیح بیشتر نحوه همکاری با یونیدو بیان کرد: «یونیدو در کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته، فعالیت‌های بسیاری انجام داده تا زمینه‌هایی را فراهم کند که امکان شبکه‌سازی میان این کشورها ایجاد شود. مانند فعالیت‌هایی که در کشور چین انجام شده و در سال‌های گذشته این کشور با همکاری یونیدو، رویداد CIFIT را برگزار کرد تا استارتاپ های چین با شرکت‌های خارجی آشنا شوند.»

آنطور که رئیس سازمان فناوری اطلاعات می‌گوید یونیدو این امکان را به وجود می آورد تا استارتاپ ها در مجموعه‌ای از رویدادهای بین‌المللی شرکت و همکاران کوچک، بزرگ و مشابه خود را پیدا کنند. در نهایت نیز با ایجاد پروژه‌های مشترک، زنجیره تامین ارزش افزوده خود را فراهم کنند.

ناظمی در خصوص اینکه هم‌اکنون این پروژه در چه مرحله‌ای است، گفت: «با یونیدو تفاهم‌نامه اصلی را امضا کردیم. هم‌اکنون آماده انعقاد قرارداد هستیم تا استارت آپ های ایرانی در رویدادها و مسابقات جهانی شرکت کنند یا شرکت‌های خارجی در رویدادهای ایرانی حضور یابند.»

ناظمی تاکید می‌کند که در این تفاهم‌نامه ایران به دنبال ایجاد مرکز مشترک منطقه‌ای همراه با یونیدو و سه کشور روسیه، ترکیه و آذربایجان است تا بازارهای مشترک برای فعالیت استارت آپ های ایرانی و این کشورها فراهم شود.

پاییز سال گذشته نیز وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست چهارجانبه نمایشگاه باکوتل آذربایجان با اشاره به اهمیت حمایت دولت‌ها از استارت آپ ها برای دسترسی به بازارهای بین المللی پیشنهاد ایجاد یک مرکز منطقه‌‌ای برای حمایت از فعالیت‌های استارت آپی را داده بود. محمدجواد آذری جهرمی در این نشست اعلام کرده بود که این مرکز می‌تواند با مشارکت چهار کشور منطقه‌ای ایجاد شود و ایران نیز آمادگی دارد میزبان این مرکز در تهران باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر
مطالب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *