اخبار کارآفرینی اجتماعیکارآفرینی اجتماعی

روایت پشه بندهایی که پس از سیل بند نیاز است

با پرداخت هر ۲۲ هزار تومان، در دوخت یک پشه‌بند برای مردم خوزستان و اشتغال و درآمد افرادی سهیم شوید.

برای گرفتن دستان کوچکت آمده‌ام، دستانی که نمی‌خواهم جز غم از دست دادن عروسک زخمی دیگر بر زیبایی‌اش بنشیند.

سیل واژه‌ای کوچک است که مصیبتی بزرگ به همراه آورد؛ مصیبتی که مادر هرچقدر هم مرثیه بخواند دلش برای نوجوان ناکامش آرام نمی گیرد، پدر هر چقدر بغض را در سینه حبس کند کمرش مانند قبل ایستاده نمی شود، خانه های ویران شده دیگر خاطرات را مرور نمی کند و اهالی اش تا خنده های بلند فاصله بسیار دارند.

سیل که آمد همه چیز را با خودش برد و حتی اجازه نداد وداعی صورت بگیرد و مادر یک دل سیر کودکش را در آغوش بکشد، اجازه نداد پسرک تصویر مورد علاقه‌اش را به دیوار بکوبد و دخترک کوچک خانه عروسکش را محکم در بغل بگیرد تا چشمان پلاستکی‌اش میان گل و لای این سیل ویرانگر پنهان نشود.

سیل که آمد همه چیز را با خودش برد جز یک چیز و آن هم مهربانی و دست‌های یاریگر. دستانی که همیشه برای کمک پیشتاز است و آدم‌هایی که خواب ندارند تا هم‌وطنانشان بی‌خوابند.

حالا در خوزستان به جای سیل بند، پشه بند نیاز است

سیل که به خوزستان آمد آدم‌های زیادی برای کمک شتافتند و حالا اوضاع کمی آرام شده است اما این روزها مشکلی به مشکلات دیگر مردم افزوده شده و آن هم حضور و هجوم پشه‌هایی است که تا وقتی آب مهمان آن سرزمین است آنها هم هستند.

وجود پشه‌ها آنقدر آزاردهنده است که اگر پشه بند نباشد نمی‌توان از دست آنها خلاصی یافت چرا که آب‌های راکد بدون شک تا زمانی که به راه هستند پشه‌ها نیز جولان می‌دهند. به همین منظور گروهی تصمیم بر این گرفتند که با مشارکت مردم پشه بندهایی برای مردمی که در معرض این آسیب هستند تهیه کنند و به دست آنها برسانند.

گروهی که در زمینه اشتغال در سراسر کشور فعالیت می‌کند و این بار برای کمک به سیل زدگان با همکاری گروه خیریه راه ایمان تهیه و دوخت پشه بند را به عهده گرفت.

مدیر توسعه شهری گروه “باسلام” در این زمینه توضیحاتی ارائه داد و از مردم نیکوکار ایران خواست تا در این زمینه گروه را یاری کنند.

راه اندازی کارگاهی کوچک با همکاری خیران

سجاد عساکره پیرامون این اقدام خیرخواهانه گفت: ما در گروه “باسلام” پیگیر این بودیم که چگونه می‌توانیم برای کمک به سیل زدگان وارد شویم و کمک کنیم، بعد از اینکه سیل فروکش کرد نکته مهمی که در خوزستان پیش آمد این بود که این آب‌ها راکد مانده است و به این زودی‌ها هم فروکش نمی‌کند و یکی از موضوعاتی که مردم را اذیت میکند وجود پشه‌ها است که بسیار آزاردهنده است.

وی افزود: ما با همان رسالت خودمان که موضوع اشتغال است اقدام کردیم و از طریق خیریه راه ایمان یک کارگاه کوچک خیاطی در آبادان راه‌اندازی شد. هشت نفر از خانم‌های آبادانی در این کارگاه مشغول به کار شدند و از طریق چند تا از خیران تور پشه بند خریده شد و تنها هزینه دوختن و برخی ابزار جانبی بود که باید تهیه می‌‌شد.

عساکره ادامه داد: در این زمینه از یک طرف هم تعدادی از خانم‌ها مشغول به کار شدند و از طرف دیگر این پشه بندها اهدا می‌شود به کسانی که در این مناطق و در معرض پشه‌ها هستند.

راه اندازی کارگاه به کمک خیرین

به مشارکت مردم نیازمندیم؛ سهمی کوچک با نتیجه‌ای بزرگ

وی با بیان اینکه ما کارگاه را راه‌اندازی کردیم و در حال فعالیت است، اظهار داشت: کمپینی با عنوان تهیه پشه بند برای روستاهای خوزستان از دیروز راه‌اندازی کردیم و در حال حاضر پس از گذشت یک روز ۲۰۰ پشه بند با مشارکت مردم تهیه شده است. ما به تعداد ۱۰۰۰ پشه بند در برنامه داریم تا تهیه کرده و در اختیار مردم بگذاریم اما اگر مشارکتها ادامه داشته باشد این کار را ادامه می‌دهیم تا به افراد بیشتری این پشه بندها را اهدا کنیم که در این صورت تعداد خانم‌های کارگاه هم باید افزایش پیدا کند.

کاری زیبا و خیرخواهانه در حال انجام است، کاری که شاید کمتر کسی به انجام آن فکر می‌کرد، حالا که می‌دانیم عده بسیاری از هم‌وطنان‌مان در معرض آسیب این موجودات کوچک هستند در این طرح مشارکت کنیم و سهمی در لبخندهای کوچک مردم خوزستان داشته باشیم. سهمی کوچک با نتیجه‌ای بزرگ.

مشارکت مردمی

برای مشارکت در این طرح به این وب‌سایت وارد شده و با پرداخت مبلغ ۲۲ هزار تومان علاوه بر کمک به دوخت پشه بند برای مردم سیل زده خوزستان به چرخیدن چرخ اشتتغال این بانوان آبادانی نیز کمک کنیم و اجازه ندهیم جز زخم‌های مردم سیل زده بزرگتر از این شود، مانند همیشه یاریگر باشیم.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *