اخبار استارتاپیاخبار سرمایه‌گذاری خطرپذیراکوسیستم

اولین دورهمی سیاست گذاری 100 استارتاپ برگزار شد

معرفی ویژگی‌های نهاد 100 استارتاپ و سازوکارهای اجرایی آن به اعضای اکوسیستم استارتاپی

اولین دورهمی سیاست گذاری 100 استارتاپ با حضور شخصیت‌های کلیدی و تاثیر گذار بر زیست‌بوم کارآفرینی در شتابدهنده هاردتک برگزار شد. در این دورهمی که با هدف معرفی نهاد 100 استارتاپ و رونمایی از پلتفرم آن برگزار شد، بازیگران مختلف به بحث و تبادل نظر حول فرآیندهای طراحی شده و شیوه‌ی اثرگذاری 100 استارتاپ بر اکوسیستم استارتاپی، پرداختند.

دکتر لشکر بلوکی مشاور وزیر اقتصاد و وحید شامخی مدیرعامل مدیریت ثروت ستارگان
دکتر لشکر بلوکی مشاور وزیر اقتصاد و وحید شامخی مدیرعامل مدیریت ثروت ستارگان

در حاشیه این رویداد، نوید نظری، مدیر اجرایی 100 استارتاپ، به سوالاتی در خصوص این نهاد پاسخ داد:

100 استارتاپ چه نهادی است و چه نقشی در اکوسیستم خواهد داشت؟

100 استارتاپ یک نهاد سرمایه گذاری در مرحله‌ی بذری است که روی استارتاپ های بذری و پیش بذری سرمایه‌گذاری می‌کند. در برخی موارد خاص، استارتاپ‌ه هایی که سرمایه ای برای Bridge کردن لازم داشته باشند هم مورد حمایت 100 استارتاپ قرار خواهند گرفت.

دکتر مهدی محمدی دبیر ستاد اقتصاد دیجیتال و دکتر سید علی موسوی عضو هیئت مدیره موسسه دانش بنیان برکت
دکتر مهدی محمدی دبیر ستاد اقتصاد دیجیتال و دکتر سید علی موسوی عضو هیئت مدیره موسسه دانش بنیان برکت

این نهاد چه ساختار و ویژگی‌هایی دارد؟

100 استارتاپ 4 رکن اصلی دارد که ویژگی مشترک این ارکان غیر متمرکز بودن آن ها است. صندوق بذرمایه ای با سرمایه 20 میلیارد تومانی پیش‌بینی شده است که تا کنون تامین 14 میلیارد آن محقق شده است. به دنبال این هستیم که با جذب مشارکت های بیشتر، این رقم را به 20 میلیارد برسانیم. می خواهیم مشارکت ها به نحوی شکل بگیرد که همین مقدار سرمایه را هر ساله برای حمایت از استارتاپ های بذری و پیش بذری در اختیار داشته باشیم.

رکن دوم صد استارتاپ شبکه‌ی داوری و منتورینگ است. بیش از 100 نفر از افراد توانمند اکوسیستم برای همکاری در این چارچوب شناسایی و با ایشان تعامل صورت گرفته است. در تلاش هستیم که این دایره را گسترده‌تر کنیم و از ظرفیت‌های بیشتری بهره‌مند شویم. فکر می‌کنیم افراد متخصصی داریم که می‌توانند به رشد اکوسیستم کمک کنند اما در حال حاضر ارتباطی بین ایشان و اکوسیستم شکل نگرفته است. صد استارتاپ می‌تواند دروازه‌ای برای ورود این افراد به اکوسیستم استارتاپی باشد.

رکن سوم صد استارتاپ نهاد پشتیبان است. تامین زیرساخت‌های فیزیکی استقرار و زیرساخت‌های غیر فیزیکی مانند حمایت‌های حقوقی که در مراحل مختلف رشد مورد نیاز استارتاپ ها است در این نهاد اتفاق خواهد افتاد. شرکت ها، نهادها و یا افرادی که با صد استارتاپ در تعامل هستند، می‌توانند ارائه دهنده این خدمات پشتیبانی باشند.

رکن چهارم، پلتفرم صد استارتاپ است. در این پلتفرم ثبت نام، غربالگری اولیه و همچنین داوری نهایی انجام می‌شود.

سیاست گذاری 100 استارتاپ در باغ لارک
حسین اسلامی قائم مقام سابق فناپ و مدیر پلتفرم ققنوس، مسعود وکیلی نیا مدیر توسعه کسب‌وکار مبین و نوید نظری مدیر اجرایی ۱۰۰ استارتاپ

هدف اصلی 100 استارتاپ یعنی سرمایه گذاری در چه چارچوبی محقق خواهد شد؟

سرمایه گذاری بر روی استارتاپ های مرحله بذری خدمات یا پلتفرم محور با رقم 100 الی 300 میلیون تومان صورت خواهد پذیرفت و برای استارتاپ های محصول محور رقمی بین 300 تا 500 میلیون تومان را در نظر گرفته‌ایم.

اگر در مرحله پیش بذری با ایده و طرح کسب و کار جذابی مواجه شویم، در این مرحله هم سرمایه گذاری خواهیم داشت. در این چارچوب سرمایه گذاری 50 میلیونی برای استارتاپ های پلتفرمی و خدماتی و 100 میلیونی برای استارتاپ های محصول محور در نظر داریم.

برای پذیرش استارتاپ های خدماتی و پلتفرمی در مرحله پیش بذری، داشتن یک تیم منسجم، طراحی خوب رابط و تجربه کاربری وبسایت و همچنین مدل کسب و کار قابل قبول را شروط اصلی قرار داده‌ایم.

برای پذیرش این نوع استارتاپ ها در مرحله بذری، علاوه بر بهره‌مندی از تیم خوب، محصولی که آماده دمو و فروش باشد و همچنین داشتن استراتژی جذب کاربر، شرایطی هستند که روی آن‌ها حساس هستیم.

برای استارتاپ های محصول محور هم شرایط مشابهی را متصور هستیم با این تفاوت که در مرحله پیش بذری داشتن یک نقشه جامع و طراحی از محصول مدنظر است و در مرحله بذری استارتاپ باید یک محصول اولیه یا MVP داشته باشد.

دکتر امیری نیا از ستاد اجرایی فرمان امام، مهندس دیداری نایب رئیس موسسه دانش بنیان برکت و دکتر علی ناظمی، معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی،
دکتر امیری نیا از ستاد اجرایی فرمان امام، مهندس دیداری نایب رئیس موسسه دانش بنیان برکت و دکتر ناظمی، معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی
سید محسن سیدین، مدیر سرمایه‌گذاری شناسا
سید محسن سیدین، مدیر سرمایه‌گذاری شناسا
به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: 0 Average: 0]

مهسا رستمی

کارشناسی هنر دانشگاه تهران، کارشناس تولید محتوا در اکوموتیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن