اخبار استارتاپیاخبار کارآفرینی اجتماعیاخبار کشاورزی

ایجاد مشاغل خانگی کم هزینه با پرورش گیاهان زینتی به روش کشت بافت

زمینه آموزش و اشتغال دانش آموختگان علاقمند به راه اندازی واحدهای کم هزینه پرورش خانگی گل و گیاهان زینتی، با تلاش محققان پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در قالب یک شرکت دانش بنیان، فراهم شد.

اکودی‌ام

مرتضی ابراهیمی، عضو هیئت علمی پژوهشکده متابولیت های ثانویه پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در این باره گفت: یک شرکت دانش بنیان در حوزه زیست فناوری مستقر در پژوهشکده متابولیت های ثانویه (اصفهان) به منظور تقویت مهارتهای حرفه ای دانش آموختگان و ایجاد اشتغال، اقدام به برگزاری دوره های آموزشی رایگان پرورش گیاهان زینتی کرده است.

وی بیان اینکه تاکنون حدود ۲۵ نفر از دانش آموختگان کشاورزی با هماهنگی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان در دوره های مهارت آموزی این مجموعه شرکت کرده اند، تصریح کرد: در تلاشیم با ایجاد انگیزه در مهارت آموزان و تامین نشاء کشت بافتی و دیگر نهاده های مورد نیاز زمینه ایجاد واحدهای ارزان قیمت و کم هزینه تولید گیاه و گیاهان زینتی را فراهم کنیم.

ابراهیمی گفت: از آنجا که راه اندازی کسب و کار در حوزه پرورش گیاهان زینتی خصوصا در شهرهایی مثل اصفهان که گلخانه های پلاستیکی جواب نمی دهد، مستلزم هزینه های بسیار سنگینی است که از عهده بیشتر دانش آموختگان و علاقمندان بر نمی آید، رویکرد ما در دوره ها به این صورت است که با آموزش روش های کم هزینه مثل پرورش گل در قفسه و تامین نشاء و ارائه مشاوره های لازم امکان اشتغال علاقمندان در واحدهای کوچک و خانگی پرورش گل را فراهم کنیم.

وی اضافه کرد: در این راستا ۶ تا ۷ هفت نفر از مهارت آموزان که فضای محدودی در محل هایی مثل زیرزمین منزل در اختیار داشتند با قفسه بندی یا در کف زمین اقدام به پرورش گل و گیاهان زینتی در قالب مشاغل خانگی کرده اند که آمادگی داریم در زمینه جلب مشتری و فروش محصولات هم به آنها کمک کنیم.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی تقویت چنین مشاغلی می تواند یکی از راهکارهای مناسب جهت اشتغال زایی و کسب درآمد برای دانش آموختگان کشاورزی و جوانان جویای کار روستایی باشد، اظهار داشت: این مجموعه دانش بنیان در نظر دارد به کمک سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان با ایجاد یک شبکه هدفمند از این تولیدکنندگان خانگی، عرضه و فروش محصولات تولید شده در بازار را تسهیل کند.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۱ Average: ۵]
منبع
مهر
نمایش بیشتر

مهسا رستمی

کارشناسی هنر دانشگاه تهران، کارشناس تولید محتوا در اکوموتیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا