اخبار استارتاپی

۴۱ درصد از کسب و کارهای فضاپایه دانش بنیان نیستند

مدیر بخش کسب و کار فضاپایه سازمان فضایی ایران گفت: علاوه بر آن داده‌های کسب و کارهای فضاپایه بر اساس پلتفرم‌های رایگان اروپایی است که با عدم دسترسی به این پلتفرم‌ها این کسب و کارها با چالش‌های زیادی مواجه می‌شوند.

مدیر بخش کسب و کار فضاپایه سازمان فضایی ایران با تاکید بر اینکه ۴۱ درصد از شرکت‌های فعال در حوزه کسب و کارهای دانش پایه دانش بنیان نیستند، گفت:‌ علاوه بر آن داده‌های کسب و کارهای فضاپایه بر اساس پلتفرم های رایگان اروپایی است که با عدم دسترسی به این پلتفرم‌ها این کسب و کارها با چالش‌های زیادی مواجه می‌شوند.

شبنم یزدانی امروز در مراسم آغاز هفته جهانی فضا با بیان اینکه در هفته جهانی فضایی ایران با رشد سه برابری اجرای رویدادهای فضاپایه مواجه است، اظهار کرد: امسال ایران حدود ۳۶۲ رویداد را در هفته جهانی فضا اجرایی خواهد کرد. این تعداد رویداد نشان می‌دهد که مباحث ترویجی که از سال گذشته سازمان فضایی در دستور کار داشته، امروزه به بار نشسته است.

وی با بیان اینکه از اواخر سال ۹۶ بحث توسعه کسب و کارهای فضایی مطرح شد، خاطرنشان کرد: این طرح با مخالفت‌های زیادی مواجه شد و ورود بخش خصوصی به کسب و کارهای فضاپایه را غیرممکن می‌دانستند، ولی اکنون بعد از یک سال و نیم فعالیت، ۲۴۲ شرکت در این حوزه وارد فعالیت شده‌اند. یزدانی یکی از چالش‌های فعالیت این شرکت‌ها را غیر دانش بنیان بودن آنها ذکر کرد و یادآور شد: به منظور رفع این چالش از سوی وزارت ارتباطات طرح‌هایی در دستور کار قرار دارد تا با هم افزایی سایر دستگاه‌ها بخش خصوصی در حوزه فضا مشارکت بیشتری داشته باشد.

مدیر بخش کسب و کارهای فضاپایه سازمان فضایی با بیان اینکه سهم کوچکی از درآمد داخلی کشور به فضا اختصاص دارد، یادآور شد: به منظور آشنا شدن کشور با کسب و کارهای این حوزه جلساتی را برگزار کردیم تا آنها را با فواید صنعت فضایی آشنا کنیم.

یزدانی به اقدامات سازمان فضایی در این حوزه اشاره کرد و گفت:‌ توسعه فناوری‌های ماهواره‌های بومی، خرید ماهواره با رزولوشن بالا، برگزاری مناقصه ایستگاه اخذ تصاویر و خرید داده‌ها از جمله اقدامات سازمان در این راستا بوده است.

یزدانی همچنین اضافه کرد: عمده کسب و کارهای فضاپایه کشور بر روی پلتفرم‌های رایگانی است که از سوی کشورهای اروپایی سرویس‌دهی می‌شود و در صورتی که دسترسی ما به این سرویس‌ها محدود شود، این شرکت‌ها دچار مشکل می‌شوند و در این راستا سازمان فضایی در حال ارائه سرویس‌ها به آنها است.

مدیر بخش کسب و کارهای فضاپایه، گران بودن زیرساخت‌های حوزه فضایی را از دیگر چالش‌های این حوزه نام برد و یادآور شد: بر این اساس توجیه‌پذیر نیست که بخش فضایی نسبت به ایجاد زیرساخت‌های آزمایشگاهی اقدام کرده است. وی با تاکید بر اینکه ۴۱ درصد کسب و کارهای فضاپایه دانش بنیان نیستند، گفت: ولی این امر از سوی پژوهشگاه ارتباطات در حال اصلاح است تا با ایجاد نظام صنفی مشکلات این حوزه برطرف شود. وی همچنین از راه‌اندازی صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر برای حوزه فعالیت‌های کسب و کار فضا پایه خبر داد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
منبع
ایسنا
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *