اخبار استارتاپی

انتشار فراخوان «نوپاهای فناوری های همگرا»

مرکز "فناوری های همگرا"ی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف شناسایی استارتاپ های فعال در حوزه فناوری‌های همگرا و انبیک (NBIC) و توسعه کسب و کار آن‌ها، فراخوان «نوپاهای فناوری‌های همگرا» را منتشر کرد.

در سال های اخیر پژوهشگران و صنعتگران به دنبال توسعه حوزه های بین‌رشته ای بوده‌اند تا از این رهگذر بر مشکلات حال حاضر جهان فایق آیند. «انبیک» نام یکی از این حوزه ها است که تلاش می کند «فناوری نانو»، «فناوری زیستی»، «فناوری اطلاعات»، و «علوم شناختی» را با یکدیگر تلفیق کرده و در کنار خلق موقعیت های بدیع، به رفع بسیاری از نیازهای بشر بپردازد. مهمترین ویژگی این حوزه نوظهور، همکاری نزدیک دانشمندان از حوزه های علمی مختلف است. در سایه همین همگرایی، کاربردهای متعددی نیز توسعه یافته اند و بسیاری از کشورهای پیشرفته با سرمایه گذاری های کلان بر روی آن ها، درآمدهای ناخالص ملی خود را افزایش می دهند.

براساس گزارش سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، «فناوری های همگرا» معمولاً به عنوان یک اصطلاح جامع مورد استفاده قرار می‌گیرد و به گروهی از فناوری‌ها که پتانسیل تلفیق(برقراری ارتباط) با یکدیگر را دارند اطلاق می‌شود. با توجه به بین‌رشته‌ای بودن این حوزه، ضرورت آشنایی با بازار برای کسب و کارهای نوپا مهم است.

در این راستا مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا معاونت علمی و فناوری چهارمین فراخوان “نوپاهای فناوری‌های همگرا” را منتشر کرد. علاقه‌مندان برای شرکت در این فراخوان تا پایان فروردین ماه سال آینده فرصت دارند. این فراخوان فرصتی به کسب و کارهای نوپا می‌دهد تا در مسیر توسعه محصول خود قرار گیرند و با اصول بازار آشنا شوند.

البته برای رسیدن به این هدف دوره‌های پیش شتابدهی برای تیم های برگزیده برگزار می‌شود که در آن‌ها با حضور اساتید برجسته تیم‌ها آموزش می‌بینند. در سه دوره گذشته این فراخوان تیم های مختلفی حضور داشتند که موفق به توسعه محصول خود و ارتباط با سرمایه گذار شدند.

ایجاد بستری برای تجاری سازی دستاوردهای تحقیقاتی محققان و جامعه علمی کشور در حوزه فناوری های همگرا، شناسایی و توانمندسازی گروه های فناور و آشنا کردن آن‌ها با فرآیند توسعه محصول و دنیای کسب و کار و تجاری سازی، معرفی فرصت‌های کسب و کار مبتنی بر نیازهای فعلی کشور و مراکز توسعه دهنده کسب و کار به جامعه محققان و فناوران و به هم رسانی فناوران، سرمایه گذاران و توسعه دهندگان کسب و کار برای تجاری سازی محصولات نوآورانه از اهداف انتشار این فراخوان است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاعات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، استارتاپ های نوپا در این حوزه می‌توانند برای ثبت‌نام در این فراخوان به این سایت اینترنتی مراجعه کنند.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
منبع
ایسنا
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *