اخبار استارتاپی

رفع ممنوعیت واردات برخی تجهیزات زیرساختی فناوری اطلاعات

ممنوعیت واردات برخی تجهیزات زیرساختی فناوری اطلاعات که از اواسط فروردین ماه و بنا بر تصمیم وزارت صنعت، معدن و تجارت به اجرا گذاشته بود لغو شد.

‌اواخر هفته گذشته سازمان نصر اعلام کرد که ثبت سفارش برخی تجهیزات زیرساختی فناوری اطلاعات (مانند مانند سرور، پردازنده، تجهیزات ذخیره ‏سازی…) به دلیل موجود بودن نمونه تولید داخلی آن متوقف شده است. در همین زمینه نیز رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای با ارسال نامه ای به مدیر کل صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت خواسته‌ بود تا این موضوع مورد بازبینی قرار بگیرد. حالا علی‌ آذرکار می گوید با پیگیری های سازمان نصر و همراهی وزارت صمت این ممنوعیت لغو شده است.

علی آذرکار دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در این زمینه گفت: «در شرایط کنونی کشور به دلیل شیوع کرونا و افزایش دورکاری در سازمان‌ها و شرکت‌ها تهیه زیرساخت‌های ارتباطی بیشتر از گذشته پررنگ شده است و به همین خاطر این ممنوعیت می‌توانست ضربات جبران‌ناپذیری به توسعه زیرساخت‌های ارتباطی کشور بزند.»

او با اشاره به اینکه این تصمیم وزارت صمت به دلیل وجود نمونه‌های داخلی این تجهیزات گرفته شده بود توضیح داد: «اعلام شده بود که به خاطر حمایت از تولیدات داخلی روی واردات برخی تجهیزات زیرساختی فناوری اطلاعات ممنوعیت گذاشته شده است و این درحالی است که با توجه به شرایط تحریمی امکان تولیدات برخی از این تجهیزات در کشور وجود ندارد. حالا با پیگیری سازمان و مشخص شدن شرایط وزارت صمت نیز با همکاری لازم این ممنوعیت را برداشته است.»

همزمان با در نظر گرفتن ممنوعیت واردات برخی تجهیزات زیرساختی فناوری اطلاعات، بسیاری از واردکنندگان این بازار اعلام کرده بودند که این ممنوعیت به بهانه اینکه نسخه‌های تولید داخل دارند، آن هم در شرایطی که به خاطر شیوع کرونا و دورکاری سازمان‌ها و شرکت‌ها نیازمند توسعه زیرساخت‌های ارتباطی خود هستند می‌تواند ضربه قابل توجه‌ای به بخش‌های مختلف کشور بزند. همچنین این گروه چنین محدودیتی را باعث افزایش قاچاق این کالاها می‌دانستند که در سال‌های اخیر به دلیل تحریم‌های بین‌المللی و نوسانات نرخ ارز با سختی‌های فروان وارد کشور می‌شده است.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: 0 Average: 0]
منبع
پیوست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا