اکوسیستماخبار سلامت

جذب سرمایه مدلین از شتابدهنده کارا

مجموعه مدلین موفق به جذب سرمایه از شتاب‌دهنده سلامت الکترونیک کارا به منظور توسعه برنامه‌های خود در حوزه آموزش و توانمندسازی راه‌اندازی استارتاپ سلامت دیجیتال شد.

استارتاپ‌ها یکی از اجزای مهم اکوسیستم نوآوری و کارآفرینی هستند. با پیدایش این اکوسیستم، استارتاپ‌های سلامت هم به آهستگی شروع به شکل‌گیری کردند اما نتوانستند همگام با بقیه و آنطور که انتظار می‌رفت پیشرفت کنند. یکی از دلایل رشد آهسته استارتاپ‌های سلامت، ساختار ویژه حوزه سلامت و حساس بودن سرمایه گذاران روی آن‌ها مانند شتابدهنده کارا است. استارتاپ‌های این حوزه به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر جان و سلامت انسان‌، باارزش‌ترین دارایی هر فرد اثر می‌گذارند؛ بنابراین، حساسیت‌های آن بیشتر و قوانینش سخت‌تر از حوزه‌های دیگر است. اما، گذشته از ماهیت حیطه سلامت، ضعف‌هایی هم در اکوسیستم دیده می‌شود که با رفع آنها می‌توان به رشد استارتاپ‌ها کمک شایانی کرد.

جذب سرمایه اکوسیستم مدلین از شتابدهنده کارا

دکتر علیرضا زهرایی، مدیرعامل شتابدهنده سلامت الکترونیک کارا یکی از مشکلات اکوسیستم ایران را کمبود ایده‌های نوآورانه می‌داند: «بسیاری از ایده‌هایی که استارتاپ‌ها برای ما ارائه می‌کنند، ایده‌هایی سطحی و تکراری هستند، مشکل بزرگی را حل نمی‌کنند و ارزش‌آفرین نیستند.» زهرایی معتقد است حضور و فعالیت متخصصان سلامت در این حوزه می‌تواند به انتخاب ایده‌هایی جسورانه‌تر و ارزشمندتر کمک کند.

 

مسأله دیگری که در اکوسیستم استارتاپی سلامت به چشم می‌خورد، نبود آموزش‌ها و مشاوره‌های تخصصی برای حوزه سلامت است. دکتر آیدین پرنیا، مدیر برنامه‌های مدلین، نبود برنامه‌های آموزشی منسجم و منظم را یکی از اشکالات شتاب‌دهنده‌ها می‌داند و می‌گوید: «علاوه بر شتابدهی، در مرحله پیش‌شتابدهی هم، آموزش‌های مناسب و کاربردی برای تیم‌ها و علاقه‌مندان وجود ندارد.»

حال مدلین در نظر دارد به کمک همکاری شکل‌گرفته طی این جذب سرمایه، این مشکلات را رفع نماید. پرنیا شناخت تیم مدلین از نظام سلامت ایران و تبحر در سلامت دیجیتال را نقطه قوت مدلین می‌داند و می‌گوید:« ما نیازها و مشکلات سلامت کشور و قوانین حاکم بر آن را به خوبی می‌شناسیم و می‌توانیم در انتخاب ایده مناسب و تبدیل آن به کسب‌وکاری ارزشمند به علاقه‌مندان کمک کنیم.»

تیم مدلین

 

مدلین

مجموعه مدلین بیش از دو سال است که در رسانه خود به صورت تخصصی به تولید محتوای آموزشی و تحلیلی سلامت دیجیتال می‌پردازد. همچنین، در سال‌های ۹۷ و ۹۸ رویدادهای مدلین ری‌ویو را با هدف کمک به شکل‌گیری اکوسیستم استارتاپی سلامت کشور با حضور متخصصان و کارآفرینان حوزه سلامت برگزار کرده است. تیم مدلین در زمینه آموزش‌های پیش‌شتابدهی سلامت، سابقه ارائه مشاوره راه‌اندازی استارتاپ به بیش از ۵۰ تیم را دارند و سال گذشته، برنامه پیش‌شتابدهی دانشگاه علوم پزشکی تهران با نام تامزآپ (TUMSup) را طراحی و در اجرای آن مشارکت کرده‌اند.

شتابدهنده کارا

شتاب‌دهنده کارا، اولین شتاب‌دهنده تخصصی سلامت الکترونیک کشور، فعالیت خود را سال ۹۶ آغاز کرده است. هدف اصلی کارا، ایجاد بستری مناسب جهت رشد و پیشرفت کارآفرینان جوان کشور است و همواره آمادگی حمایت از استارتاپ‌های خلاقی را که برای رفع نیازهای حوزه سلامت و بهداشت تلاش می‌کنند دارد.

شتابدهنده کارا

 

زهرایی با اشاره به افزایش قابل توجه سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌های سلامت دیجیتال در سطح جهان گفت: «در سال‌های آینده، تحول سلامت دیجیتال موجب تغییرات چشمگیری در حوزه سلامت خواهد شد و کارا قصد دارد با سرمایه‌گذاری هوشمندانه در استارتاپ‌های نوآور، شتاب‌دهنده پیشرو در حوزه سلامت دیجیتال باشد.»

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۲ Average: ۴.۵]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *