اخبار استارتاپیاخبار صنایع خلاق و فرهنگیصنایع خلاق و فرهنگیکارآفرینی و استارتاپ

از راه اندازی خانه خلاق حمایت می شود

دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق از حمایت خانه های خلاق خبر داد.

پرویز کرمی گفت: خانه خلاق ، همانگونه که از نام آن پیدا است، خانه و پلتفرمی برای استقرار و رشد شتابدهنده های تخصصی حوزه های صنایع فرهنگی، علوم انسانی، فرهنگ و هنر، استارت آپ ها و شرکت های خلاق مرتبط با فناوری های نرم و هویت ساز است.

کرمی با بیان اینکه این خانه‌ها زنجیره تولید صنایع نرم و فرهنگی را از ایده تا رسیدن به محصول و خدمات حمایت می‌کند، ادامه داد: این خانه‌ها با حمایت کامل معاونت علمی و فناوری تأسیس می‌شود و مانند یک حامی آگاه و حرفه‌ای، تلاش می‌کنند تا در شهر و منطقه خود یک زیست بوم اقتصادی خلاق مبتنی بر صنایع نرم و فرهنگی تأسیس کند.

وی بیان کرد: کسب و کارهای دیجیتال و فضای مجازی، بازی، اسباب بازی و سرگرمی، صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی، صنایع دیداری و شنیداری، طراحی، یادگیری، چاپ و نشر، گیاهان دارویی و طب سنتی، هنرهای تجسمی و نمایشی، مد و لباس یا هر رشته مرتبط دیگری، از جمله برخی حوزه‌های است که شرکت‌ها، استارت آپ ها و تیم های خلاق، در بستر آنها ایده پردازی می‌کنند.

حمایت از خانه های خلاق ادامه‌دار است

دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق، با تاکید بر توجه به کیفیت خانه‌های خلاق در حین توسعه کمی، افزود: خانه خلاق، توانمند ساز و هادی تخصیص حمایت‌های، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری به استارتاپ ها و فعالان خلاق و نوآور است.

وی ادامه داد: همچنین این حمایت‌ها به صورت مستمر برای ادامه ارائه خدمات وجود دارد. در خانه‌های خلاق تلاش می‌شود با تکیه بر ظرفیت‌های هر منطقه از کشور، استارت آپ های صنایع فرهنگی و خلاق، مراحل رشد و تکوین خود را زیر چتر حمایت‌های این نهاد، طی کنند.

طرح‌های خلاق و نواورانه شناسایی می‌شود

کرمی گفت: شناسایی طرح‌های خلاق و نوآورانه در حوزه‌های مختلف صنایع خلاق و فرهنگی، شناسایی، جذب و حمایت از ایده های خلاق در زمینه‌های اصلاح و بهبود روش‌های ساخت و تولید، تأمین قطعات یا مواد اولیه، بسته بندی، بازاریابی، تبلیغات، فروش، نشر و عرضه، صادرات و بهره برداری از اقداماتی است که در این مکان‌ها انجام می‌شود.

به گفته وی، حمایت از توسعه محصولات حوزه صنایع خلاق و فرهنگی با رویکرد صادراتی و توسعه بازار صادراتی آنها و اشتغال زایی به همراه توسعه پایدار اقتصادی به ویژه در بخش خصوصی، از جمله اهداف تأسیس خانه خلاق است.

راه اندازی خانه‌های خلاق در مناطق محروم سرعت می‌گیرد

خانه خلاق

کرمی در ادامه افزود: متقاضیان تأسیس خانه خلاق باید از برخی شروط و ویژگی‌های برخوردار باشند. دارا بودن شخصیت حقوقی، تجربه کافی در زمینه مورد نظر و آشنایی با کسب و کارهای نو، در اختیار داشتن محل ایجاد خانه خلاق متناسب با حوزه فعالیت و حداقل به متراژ حداقل زیربنای ۵۰۰ متر مربع در تملک متقاضی و یا در اجاره حداقل ۵ ساله متقاضی، همچنین محل معرفی شده در منطقه جغرافیایی در دسترس استارت آپ‌های مرتبط، از جمله این شروط است.

وی با ارائه توضیحات بیشتر در مورد شروط متقاضیان تأسیس خانه خلاق، گفت: علاوه بر این، در منطقه جغرافیایی مورد نظر، نباید خانه خلاق هم رشته دیگری وجود داشته باشد. متقاضی همچنین باید برنامه مناسب برای گردش کار خانه خلاق ارائه کند.

مشاور معاون علمی و فناوری افزود: فرد درخواست کننده تأسیس همچنین باید دارای نیروی انسانی متخصص و مرتبط برای اداره خانه خلاق باشد. متقاضیان برای ایجاد خانه خلاق در شهرهای مناطق محروم در اولویت قرار دارند. واقعیت این است که ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، بر اساس یک برنامه یک ساله در راستای تحقق شعار سال برای مانع زدایی و تخصیص پشتیبانی حداکثری، به صنایع نرم و خلاق، در نظر دارد تا از تأسیس بیش از ۱۰ خانه خلاق در سطح کشور حمایت کند.

کرمی گفت: با توجه به استقبال صورت گرفته، اولویت با متقاضیانی است که از حداکثر شروط برخوردار باشند و طرح اقتصادی مناسب‌تری ارائه کنند، بنابراین تاریخ ارائه درخواست، تأثیری در پذیرش آن ندارد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
منبع
مدیراینفو
نمایش بیشتر
مطالب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *