اخبار استارتاپیاخبار سرمایه گذاری خطرپذیرسرمایه گذاری خطرپذیر

افزایش سرمایه صندوق تا ۱۰۰۰میلیارد تومان

رئیس هیئت مدیره صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه انتظار داریم سرمایه صندوق دانشگاه در آینده نزدیک تا ۱۰۰۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کند، گفت: از شورای اقتصاد دانش‌بنیان به ریاست دکتر طهرانچی مصوبه افزایش سرمایه صندوق دانشگاه به ۱۲۰ میلیارد تومان تا پایان شهریورماه را اخذ کرده و برنامه داریم تا صندوق دانشگاه را به صندوقی ویژه تبدیل کنیم.

دکتر دهقانی فیروزآبادی، رئیس هیئت مدیره صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در اولین همایش تخصصی و کاربردی آشنایی با صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی که امروز در سالن شهید مطهری سازمان مرکزی دانشگاه آزاد برگزار شد، با اشاره به اینکه ظرفیت مالی صندوق برای پاسخ به ۴۰۰ واحد دانشگاهی اندک است، اما هرجا نیاز ایجاد شود خداوند متعال کمک می‌کند، خاطرنشان کرد: اگر مطالبه جدی از سوی واحدها شکل بگیرد، مدیران ستادی دانشگاه به این نیاز لبیک خواهند گفت و صندوق پرباری خواهیم داشت.

معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه در سال ۹۴ ثبت شد و در اواخر سال ۹۹ راه‌اندازی شد تا نماینده ۴۰۰ واحد دانشگاهی و ده‌ها واحد زیرمجموعه دانشگاه آزاد باشد؛ به همین دلیل نیاز است که سرمایه آن ده‌ها برابر شود.

امیدواریم سرمایه صندوق تا شهریورماه به ۱۲۰میلیارد تومان برسد

مهندس عسکری غلامزاده، مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی دانشگاه آزاد اسلامی نیز با اشاره به سیر نگاشت قانونی صندوق‌های پژوهش و فناوری غیردولتی گفت: بسیاری از صندوق‌ها در حوزه جغرافیایی یا حوزه فناوی خاص فعالیت می‌کنند، اما صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه به دلیل گستردگی دانشگاه آزاد اسلامی با چنین محدودیت‌هایی روبرو نیست و این یک مزیت بسیار بزرگ است.

وی در ادامه ارائه تسهیلات، ارائه ضمانت‌نامه و سرمایه گذاری را سه خدمت عمده صندوق دانشگاه به واحدها و شرکت‌ها دانست و افزود: اولین ضمانت‌نامه در کمتر از یک ماه و در قالب ۴ فقره به ارزش ۱۸۵ میلیارد ریال برای واحد علوم و تحقیقات به ذینفعی شرکت ملی نفت ایران صادر شد و از سوی دیگر، صندوقی که در نیمه بهمن ماه سال ۱۳۹۹ افتتاح شده، در همان سال درآمد عملیاتی دارد که این مهم به معنای شکل گیری کاری خاص در این اکوسیستم است.

مهندس غلامزاده به شرکت‌هایی که برای راه‌اندازی و آغاز فعالیت کردن نیاز به تامین مالی دارند، بحث مشارکت مدنی را پیشنهاد داد و خاطرنشان کرد: ما به استارت‌آپ ها پیشنهاد نمی‌کنیم به سوی تسهیلات سوق پیدا کنند، بلکه مشارکت حقوقی (مشارکت در سهام) ایده‌‎آل‎تر است. در عاملیت مالی دستگاه‌ها و واحدهای دانشگاهی، صندوق نقش کارگزار و عامل را ایفا خواهد کرد و با دستور آن نهاد پرداخت به متقاضیان معرفی شده را در دستور کار قرار می‌دهد.

مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد همچنین ارائه تسهیلات از خط محل اعتباری صندوق نوآوری و شکوفایی را تشریح کرد و در ادامه افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند از این ظرفیت بهره ببرند.

وی افزود: برای شرکت‌های دانش بنیان از محل خط اعتباری که در صندوق نوآوری و شکوفایی خدمات ایجاد خواهیم کرد؛ تسهیلات ۵۰۰ میلیون تا سقف دو میلیارد تومان در قالب نمونه سازی، قبل از تولید صنعتی، تولید صنعتی، سرمایه در گردش، لیزینگ و استصناع را که بخشی از تسهیلات صندوق دانشگاه آزاد است، ارائه خواهیم داد.

وی اظهار کرد: با توجه به تادیه سرمایه صندوق بصورت کامل که در عرض کمتر از یک ماه از تاسیس، در اسفند ماه سال ۱۴۰۰ انجام شد؛ حجم ضمانت‌نامه‌های فعال صندوق از ۲۰۰ میلیارد ریال تا مبلغ ۶۰۰ میلیارد ریال افزایش یافت. همچنین امکان صدور ضمانت‌نامه تا سقف ۱۶ میلیارد تومان در هر فقره میسر شد.

مهندس غلامزاده عقد تفاهم‌نامه با اداره کل کانون‌های صنعت، جامعه دانشگاه و عقد تفاهم‌نامه با اداره کل اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه سرمایه‌گذاری دانشگاه ازاد اسلامی را بخشی از تفاهنامه‌های به امضا رسیده صندوق دانشگاه عنوان کرد و گفت: امیدواریم تا پیش از شهریورماه سال جاری سرمایه صندوق به ۱۲۰ میلیارد تومان برسد تا منابعی که مدنظر متخصصین است، در اختیار ایشان قرار گیرد.

وی تاکید کرد: به دنبال این هستیم مجوز دانش بنیانی را برای صندوق دانشگاه آزاد از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اخذ کنیم تا بحث هم‌سرمایه‌گذاری از محل صندوق نوآوری و شکوفایی را با قدرت پیش بریم.

مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی، سرمایه فعلی صندوق را تنها ۲۰ میلیارد تومان توصیف کرد و افزود: طبیعتا این سرمایه اهرم کافی برای تعامل با بانک‌ها نیست.

وی طراحی سامانه‌ای آنلاین جهت تشکیل پرونده شرکت‌ها و تعاملات بدون بروکراسی زائد را یکی از برنامه های صندوق تا پایان سال۱۴۰۰ دانست و ادامه داد: قرار براین است ذیل سامانه هر شرکت با یکبار ثبت نام تشکیل پرونده دهد و فرآیند کار خود را مشاهده کند و بدین شکل بروکراسی زائد به طور کامل حذف خواهد شد و هر واحدی منابع و مصارف، ابطال ضمانت نامه ها و موارد دیگر را می‌تواند آنلاین مشاهده کند.

اولین همایش تخصصی و کاربردی آشنایی با صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی با حضور دکتر روح اله دهقانی فیروزآبادی معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه و رئیس هیئت مدیره صندوق پژوهش و فناوری، دکتر آقامیری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران، مهندس عسکری غلامزاده مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر شهاب نوروزیان علم مدیرکل اقتصاد دانش بنیان و توسعه سرمایه گذاری، دکتر علی رئیس پور مدیرکل اداره ایجاد توسعه آموزش های فناوری و خلاقیت، دکتر قباد بهزادی‌پور مدیرکل اداره کارآفرینی و مراکز رشد، دکتر لاله ملک نیا مدیرکل کانون‌های دانشگاه، صنعت و جامعه، مهندس امیر جعفری مدیر زیرساخت داده ای و رسانه، مهندس میثم آخوندی مسئول ارتباطات و اطلاع رسانی و جمعی از معاونین و مدیران کل ستادی سازمان مرکزی و همچنین روسا و معاونین واحدهای ۲۵گانه استان تهران در سالن شهید مطهری سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: 0 Average: 0]
منبع
ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا