رپرتاژ

انواع فیلتر ممبران پالایه سازان و کاربری هر کدام

اگر نام فیلتر ممبران را تا کنون نشنیده باشید. قاعدتاً اولین سؤال در ذهنتان این خواهد بود که فیلتر ممبران چیست؟ فیلترهای ممبران در دستگاه‌های تصفیه آب بکار می‌روند. در نتیجه چون فیلتر هستند باید نقشی در تصفیه داشته باشند. فیلتر ممبران جهت حذف آلاینده و ناخالصی‌های آب در مراحل مختلف است تا آب خروجی قابلیت شرب و باکیفیت بالا باشد. فیلتر ممبران به روش‌های متفاوت اسمز معکوس و اولتراسیون عمل می‌کند. در این روش باعث می‌شود بسیاری از آلاینده‌های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژی از آب حذف گردد.

با توجه به کارکرد فیلتر ممبران و نقش بسیار مؤثر آن در دستگاه‌ها تصفیه آب که در سایزهای صنعتی و یا خانگی وجود دارد به اهمیت آن می‌توان پی برد. در ساله‌ای گذشته و نیز سال‌هایی پیشرو مشکل تأمین آب به یک دغدغه اصلی مبدل شده است. بسیاری از آب‌ها در معرض آلاینده‌های مختلف قرار دارند. این امکان نیز وجود دارد که آلاینده‌های فیزیکی در مسیر انتقال به آب اضافه شوند. اما در زمان شرب آب می‌بایست این آلاینده از آب حذف و آب با درجه اطمینان و بدون هرگونه آلاینده به مصرف برسد.

فیلتر ممبران  پالایه سازان چه کاربردی دارد؟

همان‌طور که می‌دانید فیلترها جهت حذف هرگونه ناخالصی و آلاینده‌ها بکار می‌روند. در زمان‌های گذشته در تصفیه آب فیلترهای متفاوتی جهت حذف ناخالصی آب استفاده شده است. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی و کشف روش‌های علمی و تخصصی‌تر جهت فیلتراسیون باعث به وجود آمدن فیلترهای نسل جدید به نام فیلتر ممبران گردیده است. فیلترهای ممبران در حال حاضر به روش اسمز معکوس کار تصفیه را انجام می‌دهند.

روش اسمز معکوس فیلترهای ممبران فرایندی فیزیکی است که توسط غشا نیمه تراوا تمامی ناخالصی‌های موجود در آب را جدا نموده، آب سالم و قابل شرب را ارائه می‌دهد. در این روش تا حدود نود و هشت درصد مواد معدنی حل شده و مواد آلی و نیز کلوئیدی آب حذف می‌شود. فیلتر ممبران تمام آلاینده‌های را از آب جدا و حذف نمی‌کند، در حقیقت در حال حاضر فیلتری وجود ندارد که بازده صد درصد داشته باشد، بلکه فیلتر ممبران به روش اسمز معکوس بهترین گزینه برای به دست آوردن سالم‌ترین آب آشامیدنی و سالم است.

عمر و مدت‌زمان استفاده فیلتر ممبران چقدر است؟

همان‌طور که گفته شد فیلتر ممبران دستگاه‌ها نقش جداسازی تمام آلاینده‌ها را بر عهده دارد. در نتیجه فیلتر دارای یک‌عمر مفید است. با گذر زمان باتوجه‌به مواد فیلتر و انباشته شده، باعث کاهش کارایی و عملکرد آن می‌شود. باید به این نکته دقت کرد که هر وسیله و مخصوصاً ممبران‌ها عمر مفیدی دارد که برای استفاده بهینه دستگاه‌ها به زمان تعویض فیلترها می‌بایست دقت شود.

فیتر ممبران خانگی پالایه سازان

یکی از کاربردهای فیلترهای ممبران در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی است. بر اساس آمار و اطلاعات منتشر شده از وضعیت آب آشامیدنی در کشور، شهر تهران بهترین کیفیت آب را دارا است. از سمت دیگر برخی از افراد از کیفیت آب آشامیدنی گلایه دارند که متأسفانه یا به علت فرسودگی لوله‌ها در مسیر رسیدن آب به خانه‌ها یا مشکلات دیگر کیفیت آب در برخی مناطق باکیفیت نیست. بهترین راه‌حل برای اطمینان خاطر هر خانواده استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب خانگی است.

دستگاه‌های تصفیه خانگی با حجم ثابت و ابعاد مشخصی در بازار وجود دارند. فیلترهای ممبران مربوط به نوع خانگی دارای ظرفیت و مدل مشخص است. ظرفیت‌های موجود ممبران خانگی شرکت پالایه سازان ۵۰ گالن، ۷۵ گالن و ۱۰۰ گالن است.

فیلترهای ممبران دستگاه‌های تصفیه آب خانگی درون محفظه‌هایی به نام هوزینگ قرار می‌گیرد. فیلتر ممبران خانگی دارای لایه‌های مختلف با غشای نیمه تراوا است. فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب آلاینده‌هایی مانند باکتری، قارچ، نمک‌های محلول آب، آلاینده‌های فیزیکی و فلزات سنگین موجود در آب را جدا نموده و حاصل آبی سالم باکیفیت خواهد بود.

فیلتر ممبران صنعتی پالایه سازان

نیاز به تصفیه آب در مصارف صنعتی باعث شده است که دستگاه و ممبران‌های مرتبط با ظرفیت‌های بالا و مورد نیاز صنعت طراحی و ساخته شود. فیلترهای ممبران قابل‌استفاده در اندازه صنعتی متفاوت با دیگر ظرفیت‌ها است. شرکت پالایه سازان دارای دو دسته فیلتر ممبران با نام SW  و  BW در میزان صنعتی است.

موارد استفاده ممبران صنعتی جهت تصفیه آب‌های شور مانند آب دریا و یا آب‌های آزاد است. ممبران صنعتی به میزان آب ورودی اگر از ده‌هزار میلی‌گرم کمتر باشد از فیلتر ممبران مدل BW و زمانی که بالاتر از این مقدار باشد از فیلتر ممبران SE استفاده می‌شود. انواع فیلتر ممبران با توجه به مشخصات آب ورودی که از دریا و یا منابع دیگر باشد و نیز قابلیت حذف آلاینده‌های مختلف طراحی و ساخته می‌شود. میزان آب خروجی فیلترهای تصفیه آب ممبران صنعتی در قطرهای ۴ و ۸ اینچی برای ظرفیت‌های مختلف است.

فیلترهای ممبران

فیلترهای ممبران دستگاه تصفیه آب در شرکت پالایه سازان در سایز صنعتی به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

  • ممبران میکروفیلتراسیون MF
  • ممبران اولترافیلتراسیون UF
  • ممبران نانو فیلتراسیون NF
  • ممبران اسمز معکوس ROD

فیلترهای ممبران دستگاه‌های صنعتی متأسفانه در داخل کشور تولید نمی‌گردد. تمامی محصولات و فیلترهای از خارج وارد می‌گردد. باید به این نکته توجه داشت که برای تعمیر و تعویض آن از متخصصی متبحر استفاده شود. زیرا هزینه‌های جانبی و نیز تعویض فیلترها بسیار گران و بعضاً زمان بر است.

فیلتر ممبران نیمه صنعتی پالایه سازان

ممبران نیمه صنعتی دستگاه‌هایی است که مابین ظرفیت ممبران خانگی با ظرفیت پایین و ممبران صنعتی با ظرفیت بالاست. فیلترهای به کار گرفته شده در ممبران نیمه صنعتی با نوع خانگی متفاوت است. از فیلترهای ممبران نیمه صنعتی برای تولید آب مستقیم و در حجم بالا هم بالاتر از ظرفیت خانگی استفاده می‌شود. قطر فیلترهای ممبران در ظرفیت نیمه صنعتی متناسب با ظرفیت‌های موجود متفاوت است. در حال حاضر شرکت پالایه سازان فیلترها با ظرفیت ۳۰۰ گالن و ۴۰۰ گالن تولید می‌شود.

فیلترهای ممبران خانگی

عمر مفید فیلترهای نیمه صنعتی نصب به فیلترهای ممبران خانگی بیشتر است. از دستگاه‌های نیمه صنعتی برای تصفیه آب‌های کشاورزی و صنایع نیمه کوچک و متوسط استفاده می‌شود. زیرا فیلتر ممبران نیمه صنعتی قادر است حدود ۹۰ درصد از آلاینده‌ای آرسنیک، سرب، جیوه و … محلول در آب را حذف و کیفیت آب خروجی را جهت مصارف صنعتی و یا کشاورزی بالا ببرد.

جمع بندی

در این مقاله به‌صورت کامل به معرفی و بررسی فیلتر ممبران پرداختیم. سپس شما را با انواع ممبران و کاربرد آنها آشنا ساختیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد این فیلترها می‌توانید به وب‌سایت شرکت پالایه سازان بهترین و معتبرترین تولید کننده فیلتر تصفیه آب مراجعه کنید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۱ Average: ۵]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *