اخبار استارتاپی

فاز دوم عرضه سهام تپسی انجام شد

پذیره‌نویسی 260 میلیون سهم تپسی در کمتر از 8 دقیقه انجام شد تا یکی از سریع‌ترین پذیره‌نویسی‌های فرابورس لقب گیرد.

مرحله دوم عرضه اولیه سهام تپسی آغاز و در کمتر از ۸ دقیقه، ۲۶۰ میلیون سهم این شرکت به فروش رفت. این عرضه اولیه به صورت پذیره‌نویسی انجام شد و توانست یکی از سریع‌ترین پذیره‌نویسی‌های فرابورس لقب گیرد. تپسی اولین استارتاپ ایرانی است که موفق شد سهام خود را در بازار سرمایه عرضه کند. حال و دو روز پس از آغاز معاملات سهام این شرکت در فرابورس، فاز دوم عرضه اولیه تپسی انجام شد.

۲۶۰ میلیون سهم این شرکت معادل ۱۰ درصد از کل سهام به صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سهامداران حرفه‌ای و حقوقی واجد شرایط عرضه شد. در حالی که مدت این پذیره‌نویسی عمومی از اول وقت اداری امروز تا پایان وقت اداری ۱۷ آبان ماه بود اما در کمتر از ۸ دقیقه این پذیره‌نویسی به پایان رسید و ۴۷۰ فرد حقیقی و ۱۷ حقوقی خریدار در این عرضه شرکت کردند.

این پذیره‌نویسی با قیمت ثابت ۴۹۸۸ ریال و محدودیت حجمی خرید در هر سفارش معادل ۴۰۰۰ سهم انجام شد. با احتساب ۱۰ درصد پذیره‌نویسی سهام امروز در واقع ۱۵ درصد از سهام تپسی در فرابورس شناور می‌شود و خریداران و سرمایه‌گذاران واجد شرایط طبق قانون سازمان بورس برای استارتاپ‌ها، می‌توانند سهام این شرکت را معامله کنند.

۲۴ خرداد امسال اولین مرحله عرضه اولیه سهام تپسی صورت گرفت و ۴۷ صندوق واجد شرایط، بیش از ۵۸ میلیون سهم معادل ۵ درصد از سهام این شرکت را به قیمت ۹۳۹ تومان خریداری کردند.

سپس نماد تپسی برای افزایش سرمایه به مدت سه ماه متوقف شد و شرکت پیشگامان فن‌آوری و دانش آرامیس در تاریخ ۶ شهریورماه سال جاری مجمع عمومی فوق‌العاده خود را در خصوص موضوع افزایش سرمایه شرکت برگزار کرد.

طبق تصمیم‌گیری صورت گرفته، سرمایه شرکت با سلب حق تقدم خرید سهام از سهامداران فعلی و صدور سهام جدید، از سرمایه ۱۱۷ میلیارد تومانی با افزایش ۱۱۰ درصدی به مبلغ ۲۴۶ میلیارد تومان ارتقا یافت. پس از این افزایش سرمایه قیمت هر سهم تپسی از ۹۳۹۰ریال به ۴۹۸۸ریال تغییر یافت.

گفتنی است از روز شنبه ۱۶ مهرماه، معامله سهام تپسی در بازار فرابورس آغاز شده است. در حالی که صف خریدهای چند ده میلیونی هر روز برای سهام این شرکت تشکیل می‌شود اما طی این سه روز تا کنون نزدیک به ۸ میلیون سهام این شرکت معامله شده است.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۱ Average: ۵]
منبع
دیجیاتو
نمایش بیشتر
مطالب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *