اخبار آموزشاخبار استارتاپی

رونمایی از پلتفرم دُناپ با هدف توسعه عدالت آموزشی

پلتفرم دُناپ با هدف توسعه عدالت آموزشی از سوی مجموعه دانش بنیان دنیای نوین آموزش رونمایی شد.

پلتفرم دُناپ با هدف توسعه عدالت آموزشی از سوی مجموعه دانش بنیان دنیای نوین آموزش رونمایی شد.

محمدجواد نوروزی مدیر مجموعه دانش بنیان دُناپ اظهار داشت: پلتفرم دُناپ به معنی «دنیای نوین آموزش و پرورش» است که یکی از شاخصه های آن بهره مندی یکسان تمام دانش آموزان کشور از امکانات آموزشی است. با همین هدف کلیه تولیدات فاخر آموزشی این مجموعه اعم از خدمات آموزشی و تربیتی در پلتفرم دُناپ یا سکوی آموزشی قرار می گیرد و برای همگان در دسترس است و از این جهت فرقی بین دانش آموز کلان شهر با دانش آموزان سایر شهرها وجود ندارد.

نوروزی با اشاره به دلیل انتخاب عنوان پلتفرم دُناپ یا دنیای نوین آموزش و پرورش بر این پلتفرم آموزشی، تصریح کرد: دلیل انتخاب عنوان دنیای نوین آموزش و پرورش این بود که اعتقاد داریم دیگر با شیوه سنتی نمی توان درس داد و این در حالی است که بواسطه گسترش فناوری های نوین، کارکرد بسیاری از حوزه ها هم تغییر یافته ولی حوزه تدریس در آموزش و پرورش همچنان به شیوه گذشته است. به همین دلیل سعی داریم دنیای جدیدی را برای دانش آموزان رقم بزنیم تا دانش آموزان لذت یادگیری هوشمند را تجربه کنند.

وی در ادامه یادآور شد، با همه گیری ویروس کرونا و بواسطه آن تعطیلی مدارس، جمع بندی ما این بود که بالاخره دوران فراگیری کرونا سپری می شود و مدارس هم به فعالیت خود ادامه خواهند داد، با این تفاوت که دیگر والدین دانش آموزان همانند گذشته مایل به استفاده صِرف از آموزش حضوری نیستند. بدین ترتیب این مجموعه دانش بنیان از سال ۱۴۰۰ با تشکیل کارگروه مطالعاتی ویژه آغاز به کار کرد و از سال ۱۴۰۱ کارگروه های تخصصی در مجموعه تشکیل شد که یکی از این کارگروه ها، کارگروه فضای مجازی بود. در این کارگروه تقریبا شش ماه کار مطالعاتی انجام شد، بدین صورت که طی مدت یاد شده اسنادی در حوزه آموزش و پرورش قریب به ۲۰ کشور مختلف جهان و بیش از ۳۴ سند عالی در حوزه تکنولوژی و آموزش و پرورش مورد ارزیابی و تحلیل قرار گرفت.

مدیر این مجموعه دانش بنیان در مورد اسناد مرتبط با پلتفرم دُناپ گفت: در این مجموعه سندی به نام «دُناپ» تدوین شده است که یکی از کاکردهای آن پیاده سازی عدالت آموزشی است. به همین جهت سعی داریم طراحی و توسعه محصولات خود را مبتنی بر این سند انجام دهیم. که یکی از شاخصه های آن بهره مندی یکسان تمام دانش آموزان کشور از امکانات آموزشی است.

وی افزود، به همین منظور توسعه سامانه مدیریت مدرسه را با لحاظ کردن تکنولوژی های نوین آغاز کردیم تا بتوانیم تمام فرایندهای داخل مدرسه را از پیش ثبت نام تا ارائه کارنامه به واسطه ابزار روز آسان سازی کنیم و همچنین سرعت ببخشیم؛ علاوه بر این، سامانه آزمون هم راه اندازی شد که بر اساس موارد مختلف از جمله آزمون های پیشین هر دانش آموز، آزمون های بعدی را تولید می کند زیرا همواره دغدغه داشتیم که دانش آموزان در مدرسه فقط یکسری سئوالات مشترک را بدون توجه به سطح دانش آموز پاسخ می دهند که این خود اصل بی عدالتی آموزشی است.

ربات رایمن محصول دیگر سازندگان پلتفرم دُناپ

نوروزی با اشاره به طراحی محصول دیگری در کنار پلتفرم دُناپ، با نام ربات آموزشی تعاملی با نام «رایمن» در این مجموعه دانش بنیان تاکید کرد: «رایمن»، نخستین ربات آموزشی است. هیچ سابقه ای درباره تولید و استفاده از ربات آموزشی در ایران وجود ندارد و در سایر کشورها هم باید جستجو کرد تا چنین امکانی را پیدا کرد رایمن دانش آموز را وارد یک گفت و گو می کند و به کمک داستان های جذاب و بازی وارسازی مطالب درسی، درس خواندن و تمرین کردن رو به یک فعالیت جذاب تبدیل می کند.با توجه به اینکه بیش از ۵۰% زمان معلمین صرف تمرین و مرور دروس می شود استفاده از رایمن باعث ذخیره زمان معلم و تمرکز بیشتر بر آموزش دروس می شود. لذا هر تولیدی که انجام دادیم نقش معلم، مدرسه و اولیا را هم لحاظ کردیم، اصول ما همواره همان خط قرمزهای آموزش و پرورش است به همین دلیل اسم «رایمن» را به عنوان دستیار هوشمند آموزشی انتخاب کردیم.

وی در پایان خاطر نشان کرد، پلتفرم دُناپ فعالیت خود را در چند بخش حیاتی تعلیم و تربیت شروع کرده و همواره به دنبال گسترش کاربرد تکنولوژی در این حوزه است زیرا تعلیم و تربیت نسل آینده با تکنولوژی روز گره خورده و ما در تلاشیم پیشرو و پرچمدار این حوزه در کشور باشیم.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۱ Average: ۵]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *