اخبار استارتاپیاخبار سلامت

افتتاح اولین آزمایشگاه و نهاد صدور گواهینامه ضدانفجار IECEx در خاورمیانه توسط یک شرکت دانش بنیان ایرانی

مراسم افتتاح اولین آزمایشگاه و نهاد صدور گواهینامه ضدانفجار IECEx در خاورمیانه توسط شرکت دانش بنیان آزمایشگاه-های صنایع انرژی (اپیل) با حضور معاونت محترم ریاست جمهوری و ریاست سازمان ملی استاندارد “جناب آقای دکتر اسلام پناه” و معاونت و مدیران محترم وزارت صمت، نفت، نیرو، حوزه معاونت علمی و فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، نمایندگان اتاق بازرگانی، انجمن ها و تشکل ها، تولیدکنندگان و فناوران در روز سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۲ برگزار گردید.

ضرورت اخذ گواهی انطباق محصول از جمله گواهینامه ضدانفجار IECEx

دکتر سید محسن میرصدری مدیرعامل و عضو هیات مدیره این مجموعه تخصصی با اشاره به اهمیت عملکرد ایمن تجهیزات در صنایع با حساسیت بالا، رعایت الزامات استاندارد در محصولات تولید شده و اخذ گواهی انطباق محصول در این حوزه ها را ضروری توصیف کرد.

وی افزود معتبرترین سیستم ارزیابی انطباق تجهیزات ضدانفجار که ابزار مناسبی را برای سازندگان، قانون گذاران و کاربران فراهم می نماید سیستم ارزیابی بین المللی IECEx می باشد که هدف از این سیستم، تسهیل تجارت بین المللی تجهیزات و خدمات برای استفاده در محیط های انفجاری و در عین حال حفظ سطح ایمنی مورد نیاز است.

شرکت دانش بنیان آزمایشگاه های صنایع انرژی (اپیل) با سرمایه گذاری چندین میلیاردی و تامین زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری مورد نیاز، استخدام بیش از ۹۰ نخبه و با حمایت سازمان ملی استاندارد، معاونت علمی و فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، وزارت نفت، و صمت موفق گردید برای اولین بار در خاورمیانه مجوز نهاد صدور گواهینامه ضدانفجار IECEx را اخذ نماید.

دکتر اسلام پناه، معاون ریاست جمهوری و رئیس سازمان ملی استاندارد در آیین افتتاحیه این نهاد، لزوم ورود به بازارهای جهانی را اهتمام دولت ها، شرکت ها، بخش های خصوصی و غیر خصوصی و … در زمینه ارائه محصولات و خدمات با کیفیت در سطح بین المللی و برقراری تعاملات سازنده با دنیا دانست و مجموعه اپیل را نمونه بارز این امر قلمداد نمود.

دکتر اسلام پناه افتتاح اولین آزمایشگاه و نهاد صدور گواهینامه ضدانفجار IECEx

وی با اشاره به کارشکنی ها و شیطنت های بین المللی برای جلوگیری از عضویت این مجموعه در نهاد بین المللی IECEx، همت مدیران و متخصصین این مجموعه را بسیار ارزشمند دانست. به گفته وی این شرکت گام های موثری در زمینه ارتقاء کیفیت و کاهش قیمت تمام شده تولید، خودکفایی و غرور ملی، جلوگیری از خروج ارز از کشور و زمینه سازی صادرات محصولات و خدمات فناورانه برداشته است.

دکتر موسوی، معاون صنایع ماشین آلات و تجهیزات وزارت صمت نیز با اشاره به موفقیت در زمینه امکان آزمایش و صدور گواهینامه ضدانفجار IECEx در کشور، این مجموعه تخصصی را تلفیقی از صنعت و دانشگاه دانست و همگان را به مراقبت و حمایت از چنین دستاورد با ارزش بین المللی دعوت نمود.

دکتر باقری، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز در آیین این مراسم، موضوع توسعه صنعتی را یکی از ارکان توسعه پایدار کشورها دانست و اظهار کرد کشورهایی که در عرصه اقتصاد موفق عمل می کنند همواره توجه و اهتمام ویژه به توسعه صنعتی داشته اند که این امر نیازمند وجود نقشه راه و اتخاذ راهبردهای اساسی در این زمینه می باشد.

اهمیت صدور گواهینامه ضدانفجار IECEx و سایر گواهینامه های بین المللی در داخل کشور

وی افزوی آزمایشگاه های مرجعی همچون آزمایشگاه اپیل با دارا بودن مرجعیت و همچنین دیدگاه شخص ثالث به مسائل تخصصی، گام های بزرگی در زمینه توسعه زیرساخت های اساسی صنایع و در نتیجه آن رفع نیازهای خدمات آزمون و گواهینامه های بین المللی و جلوگیری از خروج ارز از کشور داشته اند. امید است که بحث تقویت چنین آزمایشگاه هایی همواره مدنظر مسئولین و فعالان اقتصادی قرار گیرد.

حمیدرضا صالحی سلمی، رئیس هیات مدیره شرکت اپیل، نیز با اشاره به دوران قبل از احداث انواع آزمایشگاه های تخصصی در این مجموعه اظهار داشت، در آن زمان ها بدلیل نبود آزمایشگاه های تخصصی کارفرمایان چاره ای جز صرف نظر از آزمون های تخصصی نداشتند چراکه ارسال این تجهیزات به آزمایشگاه های خارج از کشور بسیار زمان بر بوده و هزینه بسیار زیادی به تولیدکننده تحمیل می کرد که در نتیجه این امر صنایع را با ریسک ها و خطرات زیادی مواجه می نمود.

احداث و راه اندازی آزمایشگاه های مختلف در شرکت اپیل منجر به بالا رفتن سطح انتظارات از سطح کیفیت تجهیزات و حتی امکان صدور گواهینامه های صادراتی در داخل کشور شده است. وی اظهار داشت این شرکت در زمینه تست های ضد انفجار در خاورمیانه اولین و تنها آزمایشگاه تخصصی محسوب می گردد که علاوه بر امکان انجام آزمایش و صدور گواهینامه ضدانفجار IECEx، عضویت در چنین نهاد بین المللی که تنها ۲۹ کشور از سراسر دنیا در آن عضو هستند بسیار ارزشمند است.

در ادامه دکتر شعبانی کیا مدیر کل پژوهش و فناوری ساتبا با اشاره به سایر ظرفیت های اپیل، از جمله آزمایشگاه های حوزه انرژی های تجدیدپذیر این مجموعه اذعان داشت بدون فعالیت بخش خصوصی و مجموعه هایی همچون شرکت اپیل، امکان حصول اطمینان برای احداث و بهره برداری از نیروگاه های خوب و همچنین امکان ورود به بازارهای جهانی وجود ندارد. ضمناً خاطر نشان نمود که ساتبا با همکاری این شرکت دانش بنیان درحال تدوین طرح ارزیابی کیفی محصولات و پروژه های تجدید پذیر می باشند.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *