رپرتاژ

اجاره خودرو در استانبول و شرایط آن

اگرچه حمل و نقل عمومی در کشور ترکیه و شهرهای محبوب آن مانند استانبول بسیار پیشرفته و در دسترس است؛ اما اگر بابت هزینه‌های سفر نگران نیستید، اجاره خودرو در استانبول یکی از راحت‌ترین و بهترین راه‌ها برای گردش و تفریح آسان در این شهر تاریخی و پربازدید ترکیه است. برای اینکه با چگونگی اجاره خودرو در تور استانبول، شرایط و هزینه‌های آن بیشتر آشنا شوید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

چگونه در استانبول ماشین اجاره کنیم؟

اولین مطلبی که باید درباره اجاره خودرو در جاهای دیدنی استانبول به آن اشاره کنیم این است که چه راه‌هایی برای اجاره خودرو وجود دارد. به صورت کلی برای اجاره خودرو در استانبول دو گزینه پیش روی شماست:

 • اجاره خودرو از شرکت‌های رسمی اجاره خودرو در استانبول
 • استفاده از خدمات شرکت‌های ایرانی

اجاره خودرو از طریق شرکت‌های ایرانی، آسان‌تر و در دسترس‌تر است؛ اما برخی از این شرکت‌ها فاقد مجوزهای رسمی و بین‌المللی هستند و از این رو ممکن است در ترکیه در صورت بررسی مدارک شما از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی، مشکلاتی برایتان به وجود بیاورد. بنابراین توصیه ما به شما این است که برای اجاره خودرو در استانبول، از شرکت‌های رسمی ترکیه کمک بگیرید تا مشکلی برایتان پیش نیاید.
از جمله شرکت‌های معتبری که در ترکیه می‌توانید جهت اجاره خودرو در استانبول روی خدمات آنها حساب کنید، شرکت‌های Avis، Hertz، Zeplin Car، Turkeycar و… هستند.
البته فراموش نکنید که برای اجاره خودرو از شرکت‌های معتبر، باید Credit Card داشته باشید. در صورت نداشتن کردیت کارت یا کارت اعتبارى، نمى‌توانید از این شرکت‌ها خودرو اجاره کنید. برای خرید کارت‌های اعتباری نیز می‌توانید به سادگی از سایت‌های معتبر ایرانی استفاده کنید.

مدارک لازم برای اجاره خودرو در استانبول

برای اجاره خودرو در استانبول داشتن مدارک زیر الزامی است:

 • پاسپورت
 • گواهینامه بین‌المللی
 • کارت اعتباری

شرایط اجاره خودرو در استانبول

اجاره خودرو در استانبول

 

شرایط و قوانین اجاره خودرو در ترکیه از شرکتی با شرکت دیگر متفاوت است. باوجود این، اغلب این شرکت‌ها قوانین مشابهی را برای مشتریان خود در نظر می‌گیرند. در این بخش، شما را با مهم‌ترین قوانین مؤسسات اجاره خودرو در استانبول آشنا می‌کنیم.

 • ودیعه ضمانت یا دپوزیت: تقریباً همه شرکت‌های اجاره خودرو، مبلغ مشخصی را به‌عنوان ضمانتی مبنی بر باز پس‌گیری و سلامت خودرو دریافت می‌کنند. برای افرادی که دارای حساب اعتباری در یک بانک خارجی با میزان اعتبار مناسب هستند؛ این وثیقه از طریق همین اعتبار انجام می‌شود. اگر چنین حسابی نیز نداشته باشید، مبلغی به صورت نقدی از شما دریافت می‌شود که تقریباً حدود ۴۰۰۰ لیر است و درواقع ضمانت‌کننده بازگرداندن خودرو به مؤسسه و جبران خسارت در صورت لزوم محسوب می‌شود.
 • زمان و مکان تحویل: اغلب شرکت‌های اجاره خودرو در استانبول، خودرو را در فرودگاه به شما تحویل می‌دهند. شما نیز موظف هستید که پس از پایان مدت اجاره، خودرو را در فرودگاه به آنها تحویل دهید. در مورد باز پس دادن خودرو بهتر است زمان آن را حداقل ۴ ساعت پیش از پرواز در نظر بگیرید. فراموش نکنید که از جمله قوانین اجاره خودرو در ترکیه، پرداخت جریمه برای حتی یک ساعت تأخیر در تحویل خودرو است.
 • وضعیت خودرو: یکی دیگر از قوانین اجاره خودرو در ترکیه، شرایط تحویل خودرو است. اغلب خودرو با وضعیت مقدار بنزین مشخص (معمولاً با باک پر) و تمیز به شما تحویل داده می‌شود. شما نیز باید خودرو را به همان صورت تحویل دهید. در غیر این صورت باید به میزان خالی بودن ظرفیت باک و همچنین در صورت کثیف بودن خودرو، جرایمی را پرداخت کنید که معمولاً از ۵۰ لیر شروع می‌شود.
 • میزان مصرف منصفانه: اگرچه شما خودرو را به صورت نامحدود اجاره می‌کنید؛ اما باید مصرف منصفانه را نیز در نظر داشته باشید. در واقع شما خودرو را برای استفاده شخصی خریداری کرده‌اید. بنابراین اگر بیشتر از مقدار مشخصی از آن استفاده کنید؛ به نوعی نشانگر استفاده غیرشخصی است. این عدد در اغلب اوقات حدود ۴ هزار کیلومتر در ماه در نظر گرفته می‌شود. عددی که برای مصارف شخصی کاملاً کافی است.
 • مشخص کردن رانندگان: بر اساس قوانین اجاره خودرو در استانبول، تنها شخص یا اشخاص اجاره‌کننده خودرو اجازه رانندگی با آن خودرو را دارند. بنابراین نباید خودرو را به فرد دیگری امانت دهید. همچنین اگر بیش از یک راننده ممکن است با آن رانندگی کند؛ باید نام سایر رانندگان را نیز هنگام ثبت قرارداد اعلام کنید. البته اغلب شرکت‌های اجاره ماشین، اجازه ثبت بیش از دو راننده را نمی‌دهند.
 • شرایط کنسلی: یکی دیگر از نکات مهمی که هنگام اجاره خودرو در استانبول باید به آن دقت کنید؛ شرایط کنسل کردن اجاره خودرو است. گاهی شرکت‌های ارزان‌تر، شرایط کنسلی سختی را در نظر می‌گیرند که موجب صرف هزینه بیشتر برای شما می‌شود. البته در اغلب موارد، شرایط کنسلی شامل اعلام آن در ۲۴ ساعت قبل از تحویل خودرو و همچنین پرداخت مبلغ مختصری جریمه است.

قیمت اجاره خودرو در استانبول

اگر برای شما هم این سؤال وجود دارد که اجاره ماشین در استانبول به صرفه است یا خیر، باید توجه داشته باشید که هزینه نهایی اجاره خودرو به موارد مختلفی بستگی دارد.

هزینه اجاره خودرو در استانبول به شرکت اجاره‌دهنده خودرو، مدت زمان اجاره خودرو، نوع خودروی انتخابی (خودروهای لوکس یا اقتصادی) و خدمات و پشتیبانی شرکت بستگی دارد. به‌صورت کلی می‌توان گفت که خدمات اجاره خودرو در استانبول از روزانه حدود ۸۰۰ لیر برای خودروهای اقتصادی تا روزانه ۵۰۰۰ لیر برای خودروهای سوپرلوکس متغیر است.

قوانین راهنمایی و رانندگی در استانبول

قوانین راهنمایی و رانندگی استانبول

اگر قصد اجاره خودرو در استانبول را دارید، بنابراین لازم است که با مهم‌ترین قوانین راهنمایی و رانندگی در این کشور آشنا شوید.

 • همیشه حق تقدم با عابر پیاده است.
 • رعایت فاصله قانونی با خودروی جلویی باید همواره رعایت شود.
 • به چراغ های راهنما و علایم راهنمایی و رانندگی باید توجه شود.
 • بستن کمربند برای تمام سرنشینان الزامی است.
 • رعایت سرعت مجاز در همه خیابان و جاده‌ها لازم است (در شهر ۵۰ کیلومتر در ساعت و در بزرگراه‌ها ۹۰ کیلومتر در ساعت).
 • لاین سبقت (چپ) را به هیچ وجه اشغال نکنید.
 • رانندگی در حالت مستی ممنوع است و جریمه سنگینی دارد.
 • استفاده از تلفن همراه در هنگام رانندگی ممنوعیت دارد.
 • در صورتی که وسایل نقلیه‌ای به مانند آمبولانس، ماشین آتش نشانی با زدن آژیر پشت سرهم باشند، وسیله نقلیه خود را به نقطه مناسب انتقال دهید تا راه برای عبور آن‌ها باز شود.

سفری بدون دغدغه به استانبول با الفبای سفر

اجاره خودرو در استانبول، یکی از راه‌های گردش و تفریح در جاهای دیدنی این شهر با خیالی آسوده است که حتی گاهی می‌تواند هزینه‌های شما را کاهش بدهد. باتوجه به گران بودن کرایه تاکسی‌ در ترکیه، در برخی موارد، اجاره ماشین در استانبول می‌تواند به‌صرفه‌تر باشد.
در استانبول شما می‌توانید با داشتن پاسپورت، گواهینامه بین‌المللی و حداقل سن ۱۸ سال، خودروهای مختلف (از اقتصادی تا لوکس) را به صورت با راننده یا بدون راننده، به صورت روزانه تا سی روزه اجاره کنید.
اگر به دنبال یک آژانس مسافرتی معتبر برای خرید تور ارزان استانبول هستید، آژانس مسافرتی الفبای سفر بهترین انتخاب برای شما است و آفرهای گوناگونی برای تورهای خارجی دارد. برای خرید تور استانبول و مشاهده‌ قیمت‌ها همراه با هتل، تاریخ و پروازهای مختلف، به سایت www.alefbatour.com مراجعه کنید یا با کارشناسان الفبای سفر با شماره تلفن ۰۲۱۴۹۳۵ تماس بگیرید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *