تامین مالی دور A

تامین مالی دور A چیست؟

اصطلاح تامین مالی دور A به بودجه­ای اشاره دارد که استارتاپ­ ها یا دیگر شرکت­ های خصوصی جوان از سرمایه­ گذاران خصوصی یا سرمایه­ گذاران خطرپذیر دریافت می­ کنند. شرکت­ های جدید جمع ­آوری سرمایه را در یک سری مراحل خاص انجام می­ دهند. دور A معمولا دومین مرحله از فرایند تامین مالی شرکت است و همچنین اولین دور اصلی تامین مالی در مرحله سرمایه ­گذاری خطرپذیر است. در بسیاری از موارد، سرمایه­ گذارانی که تامین مالی دور A ارائه می دهند، معمولا در ازای آن، سهام ممتاز قابل تبدیل دریافت می­ کنند.

نکات کلیدی

  • تامین مالی دور A به سرمایه ­ای گفته می ­شود که استارتاپ­ ها از سرمایه­ گذاران خصوصی یا سرمایه­ گذاران خطرپذیر دریافت می­ کنند.
  • این معمولا دومین مرحله تامین مالی پس از سرمایه کشت ایده و اولین دور اصلی تامین مالی در مرحله سرمایه­ گذاری خطرپذیر است.
  • وجه دریافتی عموما برای استخدام استعدادهای جدید و تامین سرمایه تحقیق و توسعه استفاده می­ شود.
  • سرمایه­ گذاران دور A معمولا در ازای سرمایه­ شان، حقوق صاحبان سهام شرکت را دریافت می­ کنند.

تامین مالی دور A چگونه انجام می ­شود؟

استارتاپ­ ها، شرکت­ های جدید و جوانی هستند که در مرحله اولیه کسب و کار هستند. بنیان­گذاران برای راه­ اندازی شرکتشان نیاز به جمع ­آوری سرمایه دارند. دور اول تامین مالی معمولا توسط نزدیکان بنیان­گذاران از جمله دوستان، اعضای خانواده، سایر آشنایان و حتی خودشان انجام می ­شود.

این تامین مالی به عنوان سرمایه اولیه یا سرمایه مرحله کشت ایده شناخته می­ شود. سرمایه اولیه اغلب کمتر از ۱ میلیون دلار است و به بنیان­گذاران کمک می ­کند تا یک طرح تجاری برای سرمایه­ گذاران خصوصی ایجاد کنند و بتوانند دور بعدی تامین مالی را به دست آورند. در واقع سرمایه اولیه، ایده را اثبات کرده و نشان می­ دهد که آن ایده تجاری کارآمد است و در نهایت سودآور خواهد بود.

با حاضر و آماده بودن مدل و طرح کسب و کار، بنیان­گذاران شرکت می ­توانند برای پول بیشتر به سرمایه­ گذاران خصوصی و یا در بیشتر اوقات، به شرکت­ های سرمایه­ گذاری خطرپذیر مراجعه کنند. همان طور که در بالا ذکر شد، مرحله اول تامین مالی را دور A می­ نامند. برخی از افراد ممکن است از آن به عنوان تامین مالی دور A یا سرمایه­ گذاری سری A نیز یاد کنند.

پول دریافتی در این مرحله از تامین مالی به رشد شرکت خیلی کمک می­ کند. در بیشتر موارد، پرسنل کلیدی واحد تجاری از این بودجه برای استخدام استعدادهای جدید و تامین بودجه تحقیق و توسعه (R&D) برای یک محصول یا خدمات استفاده می­ کنند. شرکتی که تامین مالی دور A را دریافت می­ کند ممکن است سودآور نباشد، اما درآمدزایی دارد. این مرحله، کلید موفقیت شرکت در آینده است و به جذب سرمایه­ گذاران جدید در سایر دورهای تامین مالی در آینده کمک می­ کند.

سرمایه­ گذاران در ازای ارائه بودجه در مرحله دور A، حقوق صاحبان سهام شرکت را دریافت می­ کنند. این معمولا به شکل سهام ممتاز ارائه می­ شود – سهامی که به مالکانش نسبت به دیگران اولویت می­ دهد اما برایشان حق رای به همراه نمی­ آورد. مقیاس بودجه ممکن است به راحتی از ۱ میلیون دلار فراتر رفته و امکان گسترش بیشتر تیم استارتاپ، سرمایه­ گذاری بیشتر در توسعه ایده برای قابل ارائه کردن آن به بازار و پوشش هزینه­ های عملیات رو به رشد را فراهم آورد. تامین مالی دور A می­ تواند در اوایل کار، سرمایه­ گذاران خطرپذیر را مطمئن کند که ایده استارتاپ ارزش دنبال کردن را دارد.

 

ملاحظات ویژه

سرمایه­ گذارانی که تامین مالی دور A را ارائه می ­دهند ممکن است نسبت به حامیان قبلی، تقاضاهای بیشتری از بنیان­گذاران شرکت داشته باشند. این ممکن است مستلزم رها کردن بخشی از کنترل شرکت به دلیل اعطای سهام بیشتر در دور مالی، رسیدن به نقاط عطف تعیین شده توسط سرمایه گذاران جدید یا اتخاذ استراتژی­ های جدیدی باشد که اطمینان حامیان جدید را بیشتر جلب می­ کنند.

ممکن است پس از تامین مالی دور A، از بنیان­گذاران انتظار رود که سرعت توسعه ایده استارتاپ را افزایش دهند. بنیان­گذاران همچنین می­ توانند به منظور جذب مشتریان بیشتر، مذاکره با شرکای بالقوه، جذب استعدادها و متقاعد کردن سرمایه ­گذاران خطرپذیر دیگر برای تامین مالی آینده، نام حامیان این دوره را ذکر کنند.

این نکته نیز قابل توجه است که معمولا از مدیریت استارتاپ خواسته می­ شود که برنامه خود را برای کمک مالی دریافت شده از تامین مالی دور A اعلام کند.