سرمایه‌گذار خطرپذیر (Adventure Capitalist)

تعریف

اصطلاح «سرمایه­‌گذار خطرپذیر» در محاوره برای توصیف سرمایه­‌گذارانی با ریسک­‌پذیری بالا به کار می­‌رود. این افراد معمولا در شرکت­‌هایی که سرمایه‌گذاری می­‌کنند مشارکت فعالانه دارند.

سرمایه‌­گذاران خطرپذیر معمولا از شرکت­‌های صنایع نوظهور حمایت می­‌کنند. گرچه احتمال موفقیت چنین شرکت‌­هایی بسیار کم است، اما موفقیت تعداد کمی از آن­‌ها، بازده خارق­‌العاده­‌ای را برای سرمایه­‌گذاران اولیه خود به وجود می‌­آورد.

 

نکات کلیدی

  • سرمایه­‌گذاران خطرپذیر، سرمایه­‌گذاران VC هستند که به ریسک­‌پذیری بالایشان معروف اند.
  • تمرکز آن­‌ها اغلب بر روی شرکت­‌هایی است که فن­اوری­‌های نوآورانه را دنبال می‌­کنند یا به دنبال پیشگام شدن در صنایع نوظهور هستند.
  • سرمایه­‌گذاران خطرپذیر اغلب در شرکت­‌هایی که در آن‌ها سرمایه­‌گذاری می‌­کنند، شخصا مشارکت می­‌کنند تا شانس موفقیت خود را به حداکثر برسانند.

 

آشنایی با سرمایه‌­گذاران خطرپذیر

با این که حوزه سرمایه­‌گذاری VC به طور کلی به ریسک­‌پذیری بالا معروف است، سرمایه­‌گذاران خطرپذیر حتی راحت‌­تر با ریسک کنار می­‌آیند. البته این ریسک‌‎­پذیری بالا با بازده بالایی که سرمایه­‌گذاران خطرپذیر کسب می­‌کنند، جبران می­‌شود. مهم­‌تر از هر چیز، سرمایه­‌گذاران خطرپذیر به دنبال این هستند که با مشارکت شخصی در مدیریت شرکت­‌هایی که در آن­‌ها سرمایه­‌گذاری می­‌کنند، شانس موفقیت خود را به حداکثر برسانند.

به عنوان مثال، ارزش بازار رسانه‌­های اجتماعی که امروزه با آن آشنا هستیم، در حال حاضر صدها میلیارد دلار است. با این حال در اوایل دهه ۲۰۰۰، این صنعت عملا وجود نداشت. در آن سال‌­ها، به نظر می­‌رسید که سرمایه‌­گذاران خطرپذیری که تصمیم گرفته بودند از شرکت­‌هایی مانند متا (فیس بوک سابق) حمایت کنند، ریسک نسنجیده‌­ای را پذیرفته اند. در هر حال، حمایت از استارتاپ­‌های موفق در صنایع جاافتاده خودش به اندازه کافی دشوار است، چه رسد به آن­‌هایی که به صنایع نوظهور تعلق دارند.

با این حال، سرمایه­‌گذاران خطرپذیر احتمالا نگاه متفاوتی به این وضعیت داشته اند. در حالی که دیگران فقدان صنعتی جاافتاده برای پیشرفت در آن را می‌دیدند، سرمایه­‌گذاران خطرپذیر می‌­توانستند پتانسیل شرکت­‌های شخصی را برای تبدیل شدن به پیشگامان آن صنعت و تثبیت موقعیت خود به عنوان رهبران بازار، ببینند. در واقع، سرمایه­‌گذاران خطرپذیر، جذب موقعیت‌­هایی می­‌شوند که خود محیط صنعت به سرعت در حال گسترش است، زیرا استارتاپ­‌ها در آن صنایع، پتانسیل بهره­‌مندی از مزیت اولین پیشروان را دارند.