سرمایه گذار خطرپذیر ( Adventure Capitalist )

سرمایه گذار خطرپذیر کیست؟

اصطلاح «سرمایه­ گذار خطرپذیر» در محاوره برای توصیف سرمایه ­گذارانی با ریسک ­پذیری بالا به کار می­رود. این افراد معمولا در شرکت­ هایی که سرمایه ­گذاری می­کنند مشارکت فعالانه دارند.

سرمایه­ گذاران خطرپذیر معمولا از شرکت­های صنایع نوظهور حمایت می­کنند. گرچه احتمال موفقیت چنین شرکت­هایی بسیار کم است، اما موفقیت تعداد کمی از آن­ها، بازده خارق­ العاده ­ای را برای سرمایه ­گذاران اولیه خود به وجود می­آورد.

نکات کلیدی

  • سرمایه ­گذاران خطرپذیر، سرمایه ­گذاران VC هستند که به ریسک ­پذیری بالایشان معروف اند.
  • تمرکز آن­ها اغلب بر روی شرکت­هایی است که فن­آوری­ های نوآورانه را دنبال می­کنند یا به دنبال پیشگام شدن در صنایع نوظهور هستند.
  • سرمایه ­گذاران خطرپذیر اغلب در شرکت­هایی که در آن ها سرمایه­ گذاری می­کنند، شخصا مشارکت می­کنند تا شانس موفقیت خود را به حداکثر برسانند.

آشنایی با سرمایه­ گذاران خطرپذیر

با این که حوزه سرمایه­ گذاری VC به طور کلی به ریسک ­پذیری بالا معروف است، سرمایه­ گذاران خطرپذیر حتی راحت­تر با ریسک کنار می ­آیند. البته این ریسک ­پذیری بالا با بازده بالایی که سرمایه­ گذاران خطرپذیر کسب می­کنند، جبران می­شود. مهم­تر از هر چیز، سرمایه­ گذاران خطرپذیر به دنبال این هستند که با مشارکت شخصی در مدیریت شرکت­هایی که در آن­ها سرمایه ­گذاری می­کنند، شانس موفقیت خود را به حداکثر برسانند.

به عنوان مثال، ارزش بازار رسانه ­های اجتماعی که امروزه با آن آشنا هستیم، در حال حاضر صدها میلیارد دلار است. با این حال در اوایل دهه 2000، این صنعت عملا وجود نداشت. در آن سال­ها، به نظر می­رسید که سرمایه ­گذاران خطرپذیری که تصمیم گرفته بودند از شرکت­هایی مانند متا (فیس بوک سابق) حمایت کنند، ریسک نسنجیده­ای را پذیرفته اند. در هر حال، حمایت از استارتاپ­ های موفق در صنایع جاافتاده خودش به اندازه کافی دشوار است، چه رسد به آن­هایی که به صنایع نوظهور تعلق دارند.

با این حال، سرمایه­ گذاران خطرپذیر احتمالا نگاه متفاوتی به این وضعیت داشته اند. در حالی که دیگران فقدان صنعتی جاافتاده برای پیشرفت در آن را می­دیدند، سرمایه­ گذاران خطرپذیر می­توانستند پتانسیل شرکت­های شخصی را برای تبدیل شدن به پیشگامان آن صنعت و تثبیت موقعیت خود به عنوان رهبران بازار، ببینند. در واقع، سرمایه­ گذاران خطرپذیر، جذب موقعیت­ هایی می­شوند که خود محیط صنعت به سرعت در حال گسترش است، زیرا استارتاپ­ ها در آن صنایع، پتانسیل بهره ­مندی از مزیت اولین پیشروان را دارند.

نمونه ­ای از یک سرمایه­ گذار خطرپذیر

سرمایه­ گذار خطرپذیر به دنبال کردن شرکت­های جوانی که در تلاشند تا صنایع را به شدت متحول کرده یا در بخش­های صنعتی جدید پیشگام شوند، معروف است.

اِما به عنوان بخشی از فرآیند سرمایه ­گذاری خود، اخبار پیشرفت­ه ای فناوری جدیدی که در دایره مهارت او هستند را دنبال می­کند. او از طریق شبکه­ ای از ارتباطات علمی و حرفه ­ای، برای باخبر شدن از نوآوری­ های جدید کمک می­گیرد. همچنین می­تواند از طریق شبکه خود، شرکت­هایی که در آن­ها سرمایه ­گذاری می­کند را با کارشناسان مربوطه آشنا کرده و بدین ترتیب از آن­ها حمایت کند.

به طور معمول، این سرمایه­ گذار می­خواهد جزو اولین دور سرمایه­ گذاران شرکت باشد و حتی قبل از این که شرکت دوره ای رسمی تامین مالی خود را از جامعه VC شروع کند، برای آن سرمایه فراهم کند. برخلاف برخی از VCها که رویکرد منفعلانه و متنوع ­تری دارند، او می­خواهد در سطح هیئت مدیره شرکت هدفش دخیل باشد تا شانس موفقیت آن­ها را افزایش دهد.

سرمایه­ گذار خطرپذیر با وجود رویکرد روش­مند خود، می­داند که شانس موفقیت سرمایه­ گذاری­ های فردی بسیار کم است. با این وجود، او با این فلسفه سرمایه ­گذاری می­کند که اگر حتی فقط بخش کوچکی از سرمایه­ گذاری­ هایش موفق شوند، مقیاس موفقیت آن­ها احتمالا آن قدر بزرگ خواهد بود که تمام زیان­ های دیگر سرمایه­ گذاری­ ها را جبران کند.

دکمه بازگشت به بالا