گروه فرشته ( Angel Group )

گروه فرشته چیست؟

«گروه فرشته» به گروه ­هایی از سرمایه­ گذاران فرشته می­گویند که به طور منظم، گروهی و معمولا حضوری، برای ارزیابی و سرمایه ­گذاری در استارتاپ ­ها گرد هم می­آیند.

تمرکز گروه ­های فرشته معمولا بر روی یک منطقه جغرافیایی متمرکز، مثلا یک ایالت یا منطقه ­ای از یک ایالت یا در برخی موارد، یک شهر یا منطقه کلان­شهری خاص است. گاهی اوقات گروه­ های فرشته علاوه بر هدف قرار دادن جغرافیا، بخشی از یک صنعت را هدف گرفته و روی آن تمرکز می­کنند. هدف گروه ­های فرشته این است که جمعی از افراد هم­فکر و در عین حال دارای مهارت، تخصص و تجربیات متنوع را گرد هم آورده و از دسترسی و دانش محلی یا تخصصی اعضای گروه، در جهت منافع آن استفاده شود. گروه ­های فرشته معمولا در مرحله کشت ایده استارتاپ سرمایه ­گذاری می­کنند و معمولا در تامین مالی سری A یا مراحل بعدی شرکت نمی­کنند، گرچه امکان این کار هم وجود دارد.

حداقل 200 گروه فرشته در ایالات متحده وجود دارد که نماینده بیش از 12000 سرمایه ­گذار فرشته هستند. بزرگ­ترین سازمان در صنعت گروه­ های فرشته، انجمن سرمایه فرشته (Angel Capital Association) است. برای مقایسه، بر اساس برآوردهای انجمن کسب و کارهای کوچک، تقریبا 250.000 سرمایه ­گذار انفرادی در شرکت­های خصوصی در ایالات متحده وجود دارد که این نشان می­دهد تقریبا 5٪ از سرمایه­ گذاران فرشته، عضوی از یک گروه فرشته هستند.

مانند هر سرمایه ­گذار استارتاپی دیگر، گروه­های فرشته هم بدون بحث و حاشیه نیستند. تجربه برخی از کارآفرینان با برخی گروه­ های فرشته چندان مطلوب نبوده است و شکایاتی از جمله دوره ­های ارزیابی طولانی و زمان­بر، مبلغ ناکافی چک، شرایط سرمایه­ گذاری نامرتبط با شرایط بازار و تجربه ناکافی در حوزه مربوطه را داشته اند. این مسائل می­تواند بعضی از کارآفرینان را از تامین مالی از گروه­ های فرشته منصرف کند (برای مثال، یکی از شتاب دهنده/انکوباتورهای معروف در سیلیکون ولی به همه کارآفرینان خود توصیه می­کند که از جمع ­آوری کمک مالی از هر گونه گروه فرشته ­ای خودداری کنند).

در این میان، برخی از سرمایه ­گذاران فرشته بر این باورند که گروهشان به آن­ها دسترسی کافی به بهترین فرصت­ها در محدوده­ای فراتر از محدوده جغرافیایی گروه را نمی دهد، توانایی کافی برای انجام اعتبارآزمایی برای هر معامله را ندارد و عضویت در گروه برایشان بیش از حد وقت­گیر است که این به نفع مدیریت گروه ­های فرشته ­ای که دچار این مسائل هستند، نیست.

این چالش­ها ممکن است به قدری مهم باشند که برخی از پلتفرم­ های سرمایه ­گذاری آنلاین مانند FundersClub ترجیح می­دهند خودشان را درگیر این مشکلات نکنند و تنها با گروه­ هایی که آن­ها هم از این مسائل اجتناب می­کنند سرمایه­ گذاری مشترک انجام دهند.

دکمه بازگشت به بالا