گروه فرشته (Angel Group)

«گروه فرشته» به گروه هایی از سرمایه گذاران فرشته می­ گویند که به طور منظم، گروهی و معمولا حضوری، برای ارزیابی و سرمایه گذاری در استارتاپ ها گرد هم می آیند.

تمرکز گروه های فرشته معمولا بر روی یک منطقه جغرافیایی متمرکز، مثلا یک ایالت یا منطقه­ای از آن یا در برخی موارد، یک شهر یا منطقه کلان­شهری خاص است. گاهی اوقات گروه های فرشته علاوه بر هدف قرار دادن جغرافیا، بخشی از یک صنعت را هدف گرفته و روی آن تمرکز می کنند. هدف گروه های فرشته این است که جمعی از افراد هم فکر و در عین حال دارای مهارت، تخصص و تجربیات متنوع را گرد هم آورده و از دسترسی و دانش محلی یا تخصصی اعضای گروه، در جهت منافع آن استفاده شود. گروه های فرشته معمولا در مرحله کشت ایده استارتاپ سرمایه گذاری می کنند و معمولا در تامین مالی سری A یا مراحل بعدی شرکت نمی کنند، گرچه امکان این کار هم وجود دارد.

مانند هر سرمایه گذار استارتاپی دیگر، گروه های فرشته هم بدون بحث و حاشیه نیستند. تجربه برخی از کارآفرینان با برخی گروه های فرشته چندان مطلوب نبوده است و شکایاتی از جمله دوره های ارزیابی طولانی و زمان بر، مبلغ ناکافی چک، شرایط سرمایه گذاری نامرتبط با شرایط بازار و تجربه ناکافی در حوزه مربوطه را داشته اند. این مسائل می تواند بعضی از کارآفرینان را از تامین مالی از گروه های فرشته منصرف کند (برای مثال، یکی از شتاب دهنده/انکوباتورهای معروف در سیلیکون ولی به همه کارآفرینان خود توصیه می کند که از جمع آوری کمک مالی از هر گونه گروه فرشته ای خودداری کنند).

در این میان، برخی از سرمایه گذاران فرشته بر این باورند که گروهشان به آن ها دسترسی کافی به بهترین فرصت ها در محدوده ای فراتر از محدوده جغرافیایی گروه را نمی دهد، توانایی کافی برای انجام اعتبارآزمایی برای هر معامله را ندارد و عضویت در گروه برایشان بیش از حد وقت گیر است که این به نفع مدیریت گروه های فرشته ای که دچار این مسائل هستند، نیست.

این چالش ها ممکن است به قدری مهم باشند که برخی از پلتفرم های سرمایه گذاری آنلاین مانند FundersClub ترجیح می دهند خودشان را درگیر این مشکلات نکنند و تنها با گروه هایی که آن ها هم از این مسائل اجتناب می کنند سرمایه گذاری مشترک انجام دهند.