حساب های دریافتنی (AR)

حساب­‌های دریافتنی (AR) چه هستند؟

حساب ­های دریافتنی (AR) میزان پولی است که شرکت به ازای کالاها یا خدماتی که تحویل داده یا استفاده می­ شود از مشتریان دریافت نکرده و به عبارتی طلبکار است. حساب­ های دریافتنی در ترازنامه به عنوان دارایی جاری درج می­ شوند. در واقع AR مقدار پولی است که مشتریان در ازای خریدهای اعتباری بدهکارند.

نکات کلیدی

  • حساب­ های دریافتنی، یک حساب دارایی در ترازنامه است که نشان­ دهنده میزان بدهی ­های کوتاه­ مدت به شرکت است.
  • حساب ­های دریافتنی زمانی ایجاد می­شود که شرکت به خریدار اجازه می ­دهد کالا یا خدماتش را به صورت اعتباری خریداری کند.
  • حساب­ های پرداختنی مشابه حساب­ های دریافتنی است، اما در آن پولی دریافت نمی ­شود، بلکه مبلغی به بدهی­ ها اضافه می­ شود.
  • قدرت AR یک شرکت را می ­توان با نسبت گردش حساب­ های دریافتنی یا روزهای فروش معوق تجزیه و تحلیل کرد.
  • تجزیه و تحلیل نسبت گردش مالی می ­تواند به پیش­ بینی زمان دقیق دریافت AR کمک کند.

آشنایی با حساب­‌های دریافتنی

حساب­‌های دریافتنی به صورت حساب ­های معوق شرکت یا پولی که مشتریان به شرکت بدهکارند اشاره دارد. این عبارت به حساب­هایی اشاره دارد که یک کسب و کار در ازای ارائه محصول یا خدمات، حق دریافتشان را دارد. حساب­های دریافتنی یا مطالبات دریافتنی نشان­ دهنده خط اعتباری ارائه شده توسط شرکت است و معمولا دارای شرط پرداخت در بازه زمانی کوتاه ­مدت با دامنه چند روزه تا یک سال مالی یا تقویمی می­باشد.

شرکت­ ها حساب­ های دریافتنی را به عنوان دارایی در ترازنامه خود ثبت می­ کنند، زیرا مشتری تعهد قانونی برای پرداخت بدهی دارد. علاوه بر این، حساب­ های دریافتنی جزو دارایی­ های جاری هستند. اگر شرکتی مطالبات دریافتنی داشته باشد، به این معنی است که یک فروش اعتباری انجام داده اما هنوز پول را از خریدار دریافت نکرده است.

تفاوت حساب­‌های دریافتنی و حساب‌­های پرداختنی

بدهی­ های شرکت به تامین ­کنندگان یا طرف­ های دیگر را حساب­ های پرداختنی می­ گویند. حساب ­های پرداختنی برعکس حساب­ های دریافتنی اند. برای روشن شدن موضوع، تصور کنید که شرکت الف فرش ­های شرکت ب را می­شوید و صورت­حسابی برای خدمات ارسال می­ کند. شرکت ب به آن­ ها بدهکار است، بنابراین فاکتور را در ستون حساب­ های پرداختنی خود ثبت می­ کند. شرکت الف منتظر دریافت وجه است، بنابراین صورت­ حساب را در ستون حساب­ های دریافتنی خود ثبت می­ کند.

مزایای حساب­‌های دریافتنی

حساب­ های دریافتنی از جنبه ­های مهم تحلیل بنیادی در یک کسب و کارند. حساب­ های دریافتنی جزو دارایی­ های جاری ­اند، بنابراین نقدینگی یا توانایی شرکت برای پوشش تعهدات کوتاه ­مدت بدون جریان­ های نقدی اضافی را می­ سنجند.

تحلیلگران بنیادی اغلب حساب­ های دریافتنی را در چارچوب گردش مالی ارزیابی می­ کنند، که به عنوان نسبت گردش حساب­ های دریافتنی نیز شناخته می­ شود. برای سنجش تعداد دفعاتی که شرکت در طول یک دوره حسابداری به مانده حساب ­های دریافتنی خود افزوده است، از نسبت گردش حساب­ های دریافتنی استفاده می­ شود. تجزیه و تحلیل بیشتر شامل تجزیه و تحلیل روزهای فروش معوق می­ شود که میانگین دوره جمع ­آوری موجودی مطالبات شرکت را در یک دوره مشخص اندازه­ گیری می­ کند.

نمونه ‌هایی از حساب­‌های دریافتنی

مثالی از حساب­ های دریافتنی: یک شرکت برق پس از ارائه برق به مشتریان، صورت­حساب مشتریانش را صادر می ­کند. این شرکت برق یک حساب دریافتنی را برای فاکتورهای پرداخت­ نشده ثبت می­ کند و منتظر می­ ماند تا مشتریان صورت حساب­ های خود را پرداخت کنند.

اکثر شرکت­ ها اجازه می­ دهند بخشی از فروششان به صورت اعتباری انجام شود. گاهی مشاغل این اعتبار را به مشتریان خاصی که فاکتورهای دوره­ ای دریافت می­ کنند، ارائه می ­دهند. این کار، مشتریان را از دردسر پرداخت فیزیکی پس از تک­ تک تراکنش ­ها، خلاص می­ کند. در موارد دیگر، کسب و کارها به طور معمول به همه مشتریان خود اجازه پرداخت پس از دریافت خدمات را می­ دهند.

مطالبات دریافتنی زمانی ایجاد می­ شود که شرکت برای خدمات یا محصولات ارائه شده ­ای که هنوز پرداخت نشده ­اند، پولی طلبکار باشد. این می­ تواند به دلیل فروش به مشتری با کارت اعتباری فروشگاه یا پرداخت اشتراک یا اقساطی که موعد پرداختشان پس از دریافت کالا یا خدمات است، باشد.

حساب ­های دریافتنی شرکت را از کجا می­ توان پیدا کرد؟

حساب­ های دریافتنی در ترازنامه شرکت یافت می­ شوند و از آنجا که نشان­ دهنده وجوه بدهکار به شرکت ­اند، به عنوان دارایی ثبت می­ شوند.

اگر مشتریان هیچ وقت بدهی خود را پرداخت نکنند چه می­ شود؟

وقتی مشخص شد که حساب دریافتنی توسط مشتری پرداخت نمی­ شود، باید به عنوان هزینه بدهی بد یا هزینه یکباره حذف شود.

تفاوت مطالبات دریافتنی با حساب ­های پرداختنی در چیست؟

مطالبات دریافتنی بیانگر وجوهی است که شرکت بابت خدمات ارائه­ شده، طلبکار است و به عنوان دارایی ثبت می­ شود. از طرف دیگر، حساب­ های پرداختنی، وجوهی است که شرکت به دیگران بدهکار است. مثل بدهی به تامین ­کنندگان یا طلبکاران. مطالبات پرداختنی به عنوان بدهی ثبت می­ شوند.