بوت استرپینگ ( Bootstrapping )

بوت استرپینگ چیست؟

بوت ­استرپینگ یعنی زمانی که کارآفرین، با سرمایه اندکی که از راهی به جز سرمایه ­گذاری ­های خارجی به دست آورده، شرکتی را راه­ اندازی می­کند. زمانی که یک فرد، شرکتی را با منابع مالی شخصی یا درآمدهای عملیاتی شرکت جدید تاسیس کند، بوت ­استرپ کرده است. بوت استرپینگ همچنین برای توصیف روش محاسبه منحنی بازده اوراق قرضه بدون کوپن از ارقام بازار به کار می رود.

نکات کلیدی

  • بوت­ استرپینگ به معنای تاسیس و اداره شرکت با استفاده از منابع مالی شخصی یا درآمد عملیاتی است.
  • این روش تامین مالی به کارآفرین کنترل بیشتری می­دهد، اما می­تواند باعث افزایش فشار مالی نیز بشود.
  • این اصطلاح همچنین به روشی برای ایجاد منحنی بازده برای اوراق قرضه خاص اشاره دارد.
  • GoPro شرکت بوت ­استرپی بود که در نهایت با ارزش­ گذاری 3 میلیارد دلاری وارد بورس شد.

آشنایی با بوت­ استرپینگ

بوت­ استرپینگ یک شرکت زمانی اتفاق می­افتد که صاحب کسب­ و کار، شرکتی را بدون دارایی یا با دارایی اندک راه­ اندازی می­کند. این کار، برعکس راه ­اندازی شرکت با تامین سرمایه از طریق سرمایه ­گذاران فرشته یا شرکت­های سرمایه­ گذاری خطرپذیر است. درعوض، بنیان­گذاران بوت­ استرپ برای موفقیت به پس­انداز شخصی، سهام در ازای کار، عملیات کارآمد، گردش سریع موجودی کالا و فرصت بقای نقدی متکی هستند. به عنوان مثال، شرکت­های بوت­ استرپ می­توانند با پیش­فروش محصول خود، از مبلغ به دست آمده از سفارشات برای ساخت و تحویل خود محصول استفاده کنند.

مزیت بوت­ استرپ کردن در مقایسه با استفاده از سرمایه خطرپذیر این است که کارآفرین می­تواند روی تمام تصمیم ­ها کنترل داشته باشد. جنبه منفی این روش تامین مالی، احتمال ریسک مالی غیرضروری برای کارآفرین است. علاوه بر این، ممکن است بوت ­استرپینگ، سرمایه کافی برای موفقیت شرکت با سرعت معقول را فراهم نکند.

در امور مالی و سرمایه­ گذاری، به روش ایجاد منحنی نرخ نقطه ­ای برای اوراق قرضه بدون کوپن، بوت­ استرپینگ می­گویند. این روش اساسا برای پر کردن شکاف بین بازدهی اوراق بهادار خزانه یا نوار کوپن خزانه استفاده می­شود. به عنوان مثال، از آنجا که اسناد خزانه ارائه شده توسط دولت برای تمام دوره ­های زمانی در دسترس نیست، به منظور استنتاج منحنی بازده، از روش بوت ­استرپینگ برای پر کردن جای ارقام ناموجود استفاده می­شود. روش بوت ­استرپ از درون­یابی، برای تعیین بازده اوراق بهادار بدون کوپن خزانه ­داری با سررسیدهای مختلف استفاده می­کند.

نمونه بوت ­استرپینگ

چندین شرکت موفق با بوت ­استرپ شروع به کار کرده­اند. به عنوان مثال، پلتفرم جستجوی خانه Estately توسط دو بنیان­گذار آن، گالن وارد و داگلاس کول، بوت ­استرپ شد. وارد در سال 2007 کار خود را برای راه ­اندازی این شرکت رها کرد و شریکش را هم متقاعد کرد که تحصیلات تکمیلی­اش را رها کرده و به او بپیوندد.

این دو بنیان­گذار با سرمایه شخصی کافی برای گذران یک سال، در مجموع 4000 دلار برای خرید یک سرور ارزان، پرداخت هزینه ­های شرکت و حفظ فرصت بقایی که توانایی پوشش هزینه ­های متفرقه را داشته باشد، سرمایه­ گذاری کردند. نتیجه این 4000 دلار سرمایه­ گذاری شخصی در شرکت، درآمد 1 میلیون دلاری در سال 2014 بود. طبق گزارشات، این شرکت 17 کارمند دارد.

علاوه بر این، شرکت­های بوت­ استرپ حتی پس از موفقیت هم می­توانند تصمیم بگیرند که سرمایه­ گذاری­ های آتی را بپذیرند. در واقع، اغلب وقتی یک شرکت موفق به سطح خاصی از رشد می­رسد، این تصمیم را گرفته و از سرمایه­ گذاری­ های خارجی برای شتاب دادن به کسب­ و کار خود استفاده می­کند. GoPro هم همین کار را کرد؛ این شرکت ابتدا توسط نیک وودمن و با استفاده از پس­انداز شخصی خودش و قرض 35000 دلاری از مادرش بوت ­استرپ شد. وودمن 10 سال پس از راه ­اندازی این شرکت، رقم سرمایه ­گذاری 200 میلیون دلاری را از Foxconn قبول کرد. GoPro عرضه اولیه سهام (IPO) خود را با ارزش ­گذاری حدود 3 میلیارد دلار به انجام رسانید.

دکمه بازگشت به بالا