بوت‌استرپینگ (Bootstrapping)

تعریف

بوت استرپینگ یعنی زمانی که کارآفرین، با سرمایه اندکی که از راهی به جز سرمایه گذاری های خارجی به دست آورده، شرکتی را راه اندازی می کند. زمانی که یک فرد، شرکتی را با منابع مالی شخصی یا درآمدهای عملیاتی شرکت جدید تاسیس کند، بوت استرپ کرده است. بوت استرپینگ همچنین برای توصیف روش محاسبه منحنی بازده اوراق قرضه بدون کوپن از ارقام بازار به کار می رود.

 

نکات کلیدی

  • بوت استرپینگ به معنای تاسیس و اداره شرکت با استفاده از منابع مالی شخصی یا درآمد عملیاتی است.
  • این روش تامین مالی به کارآفرین کنترل بیشتری می دهد، اما می تواند باعث افزایش فشار مالی نیز بشود.
  • این اصطلاح همچنین به روشی برای ایجاد منحنی بازده برای اوراق قرضه خاص اشاره دارد.

 

آشنایی

بوت استرپینگ یک شرکت زمانی اتفاق می افتد که صاحب کسب و کار، شرکتی را بدون دارایی یا با دارایی اندک راه اندازی می کند. این کار، برعکس راه اندازی شرکت با تامین سرمایه از طریق سرمایه گذاران فرشته یا شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر است. درعوض، بنیان گذاران بوت استرپ برای موفقیت به پس انداز شخصی، سهام در ازای کار، عملیات کارآمد، گردش سریع موجودی کالا و فرصت بقای نقدی متکی هستند. به عنوان مثال، شرکت های بوت استرپ می توانند با پیش فروش محصول خود، از مبلغ به دست آمده از سفارشات برای ساخت و تحویل خود محصول استفاده کنند.

مزیت بوت استرپ کردن در مقایسه با استفاده از سرمایه خطرپذیر این است که کارآفرین می تواند روی تمام تصمیم ها کنترل داشته باشد. جنبه منفی این روش تامین مالی، احتمال ریسک مالی غیرضروری برای کارآفرین است. علاوه بر این، ممکن است بوت استرپینگ، سرمایه کافی برای موفقیت شرکت با سرعت معقول را فراهم نکند.

 

نمونه بوت­ استرپینگ

چندین شرکت موفق با بوت استرپ شروع به کار کرده اند. به عنوان مثال، پلتفرم جستجوی خانه Estately توسط دو بنیان گذار آن، گالن وارد و داگلاس کول، بوت استرپ شد. وارد در سال ۲۰۰۷ کار خود را برای راه اندازی این شرکت رها کرد و شریکش را هم متقاعد کرد که تحصیلات تکمیلی اش را رها کرده و به او بپیوندد.

این دو بنیان گذار با سرمایه شخصی کافی برای گذران یک سال، در مجموع ۴۰۰۰ دلار برای خرید یک سرور ارزان، پرداخت هزینه های شرکت و حفظ فرصت بقایی که توانایی پوشش هزینه های متفرقه را داشته باشد، سرمایه گذاری کردند. نتیجه این ۴۰۰۰ دلار سرمایه گذاری شخصی در شرکت، درآمد ۱ میلیون دلاری در سال ۲۰۱۴ بود. طبق گزارشات، این شرکت ۱۷ کارمند دارد.

علاوه بر این، شرکت های بوت استرپ حتی پس از موفقیت هم می توانند تصمیم بگیرند که سرمایه گذاری های آتی را بپذیرند. در واقع، اغلب وقتی یک شرکت موفق به سطح خاصی از رشد می رسد، این تصمیم را گرفته و از سرمایه گذاری های خارجی برای شتاب دادن به کسب و کار خود استفاده می کند. GoPro هم همین کار را کرد؛ این شرکت ابتدا توسط نیک وودمن و با استفاده از پس انداز شخصی خودش و قرض ۳۵۰۰۰ دلاری از مادرش بوت استرپ شد. وودمن ۱۰ سال پس از راه اندازی این شرکت، رقم سرمایه گذاری ۲۰۰ میلیون دلاری را از Foxconn قبول کرد. GoPro عرضه اولیه سهام (IPO) خود را با ارزش گذاری حدود ۳ میلیارد دلار به انجام رسانید.