نرخ سوختن (Burn Rate)

تعریف

نرخ سوختن در واقع هزینه ای است که یک استارتاپ در مراحل پیش از سوددهی اولیه خرج می کند تا پاسخگوی نیازهای خود باشد.

محاسبه نرخ سوختن معمولا بر حسب پول خرج شده در ماه انجام می شود. به عنوان مثال، وقتی می گوییم نرخ سوختن شرکتی یک میلیون دلار است یعنی این شرکت، ماهی یک میلیون دلار هزینه می کند.

 

درک نرخ سوختن

شرکت های نوپا و سرمایه گذاران از نرخ سوختن برای ردیابی مقدار پول نقدی که شرکت، قبل از شروع تولید درآمدش به صورت ماهانه خرج می کند، استفاده می کنند. از نرخ سوختن شرکت به عنوان مقیاسی برای اندازه گیری باند آن، یعنی مدت زمانی که شرکت تا تمام شدن پولش مهلت دارد نیز استفاده می شود.

بنابراین اگر شرکتی ۱ میلیون دلار در بانک داشته باشد و خرج ماهانه اش ۱۰۰.۰۰۰ دلار در ماه باشد، نرخ سوختنش ۱۰۰.۰۰۰ دلار خواهد بود.

 

مثالی از نرخ سوختن

دو نوع نرخ سوختن داریم: سوختن خالص و سوختن ناخالص.

نرخ سوختن ناخالص شرکت، مجموع مخارج عملیاتی است که ماهانه در هزینه ها متحمل می شود. نرخ سوختن خالص شرکت، کل مقدار پولی است که شرکت در هر ماه از دست می دهد.

بنابراین، اگر یک استارتاپ فناور، ماهانه ۵.۰۰۰ دلار برای فضای اداری، ۱۰.۰۰۰ دلار برای هزینه های ماهانه سرور و ۱۵.۰۰۰ دلار برای حقوق و دستمزد مهندسان خود بپردازد، نرخ سوختن ناخالص آن ۳۰.۰۰۰ دلار خواهد بود. با این حال، اگر شرکت از قبل در حال تولید درآمد باشد، نرخ سوختن خالصش متفاوت خواهد بود. حتی اگر شرکت در حال ضرر دادن باشد، با درآمد ۲۰.۰۰۰ دلار در ماه و هزینه کالاهای فروخته شده ۱۰.۰۰۰ دلار، باز هم در مسیر کاهش نرخ سوختن کلی خود خواهد بود.

در این سناریو، نرخ سوختن خالص شرکت ۲۰.۰۰۰ دلار خواهد بود.

این تمایز اهمیت بالایی دارد زیرا بر مقدار پولی که شرکت در بانک دارد و به تبع آن بر باند مالی آن تاثیر می گذارد. حتی اگر شرکت ۳۰.۰۰۰ دلار مخارج ناخالص داشته باشد، مقدار پولی که در واقع از دست می دهد ۲۰.۰۰۰ دلار است. این یعنی که مثلا اگر ۱۰۰.۰۰۰ دلار در بانک داشته باشد، باند آن به جای سه ماه، پنج ماه خواهد بود. این، استراتژی مدیران شرکت و میزان مناسب سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران را تعیین می کند.

با این حال، در صورتی که نرخ سوختن فراتر از مقدار پیش بینی ها بوده یا درآمدها انتظارات را برآورده نکنند، معمولا راه چاره این است که صرف نظر از پول موجود در بانک، به دنبال کاهش نرخ سوختن باشیم. این امر مستلزم آن است که کارآفرینان در مورد ساختار هزینه استارتاپ تجدید نظر کنند. این معمولا به معنای کاهش کارکنان و سایر محرک های اصلی هزینه مانند اجاره دفتر، فناوری یا بازاریابی است.

 

نکات کلیدی

  • به سرعتِ خرج کردن سرمایه اولیه قبل از ایجاد جریان نقدی مثبت، نرخ سوختن می گویند.
  • نرخ سوختن معمولا بر حسب مقدار پول نقدی که شرکت در ماه خرج می کند، محاسبه می شود.
  • نرخ سوختن ناخالص مجموع هزینه های عملیاتی ماهانه است و نرخ سوختن خالص، کل مبلغی است که شرکت، ماهانه از دست می دهد.