مدیر ارشد مالی (Chief Financial Officer)

مدیر ارشد مالی کیست؟

فعالیت های مالی از مهم ترین و پیچیده ترین فعالیت های شرکت اند. اصطلاح مدیر ارشد مالی یا CFO به مدیر ارشدی اطلاق می شود که مسئولیت مدیریت اقدامات مالی یک شرکت را بر عهده دارد. وظایف مدیر مالی شامل ردیابی جریان نقدی، برنامه ریزی مالی، تحلیل نقاط ضعف و قوت و پیشنهاد اقدامات اصلاحی است. از آن جهت که CFO مسئول مدیریت بخش های حسابداری و اطمینان از دقت گزارش ها و تکمیل به موقع آن هاست، می توان نقش آن را به مدیر امور مالی یا خزانه دار تشبیه کرد.

 

نکات کلیدی

  • مدیر ارشد مالی یک مدیر اجراییِ سطح بالاست.
  • CFOیک مدیر امور مالی است که همه امور مربوط به جریان نقدی، برنامه ریزی مالی و مسائل مالیاتی را مدیریت می کند.
  • مدیر ارشد مالی بالاترین مرتبه در شرکت های مالی و سومین پست ارشد در سایر شرکت هاست و نقشی حیاتی در ابتکارات استراتژیک شرکت ایفا می کند.
  • گزارش های مالی تکمیل شده تحت نظر CFO باید از استانداردهای مالی تبعیت کنند.
  • افرادی که علاقه مند به پست مدیریت مالی هستند باید پیشینه آکادمیک و حرفه ای در امور مالی، اقتصاد و یا تجزیه و تحلیل داشته باشند.

 

ماهیت شغلی

مدیر ارشد مالی یکی از اعضای سطح C است. منظور از سطح C مجموعه مدیران ارشد یک شرکت است که شامل مدیر ارشد مالی (CFO)، مدیر ارشد اجرایی (CEO)، مدیر ارشد عملیاتی (COO) و مدیر ارشد اطلاعات (CIO) می شود.

پست مدیریت ارشد مالی نیاز به تجربه بالایی در زمینه امور مالی دارد. اکثر افرادی که در این موقعیت قرار می گیرند دارای مدرک تحلیلگر خبره مالی (CFA) و یا تحصیلات بالا در رشته هایی همچون امور مالی و اقتصاد هستند. داشتن پیشینه در علوم حسابداری، بانکداری و آنالیز نیز می تواند نقطه مثبتی برای این مقام باشد.

مدیر ارشد مالی گزارش کار را به مدیر ارشد اجرایی ارائه می دهد. البته این مدیر همچنان از پست های کلیدی در هر شرکتی تلقی می شود. CFO در شرکت های امور مالی بالاترین رتبه و در سایر صنایع معمولا سومین جایگاه برتر یک شرکت است.

افرادی که این نقش را دارند در سرمایه گذاری های شرکت، ساختار سرمایه و نحوه مدیریت درآمد و هزینه های شرکت نقش به سزایی دارند. مدیر ارشد مالی می تواند به مدیرعامل در پیش بینی، تجزیه و تحلیل هزینه و سود و اخذ بودجه برای ابتکارات مختلف کمک کند.

CFO با سایر مدیران ارشد همکاری می کند و در موفقیت کلی یک شرکت به ویژه در دراز مدت نقش یک شریک حیاتی را دارد. به عنوان مثال، هنگامی که بخش بازاریابی قصد راه اندازی کمپین جدیدی را دارد، مدیر مالی اطلاعاتی را در مورد امکان ایجاد کمپین و بودجه مقرر برای آن در اختیار قرار می دهد.

 

چگونه می توانید مدیر ارشد مالی شوید؟

به طور کلی، مدیریت مالی مختص متخصصان بسیار باتجربه ای است که سابقه کار در این زمینه را داشته اند. بسیاری از مدیران مالی دارای پیشینه حرفه ای در زمینه هایی مانند حسابداری، بانکداری، سرمایه گذاری یا تجزیه و تحلیل مالی هستند. این منصب برای متخصصان مالی یکی از معتبرترین و پردرآمد ترین موقعیت های موجود در یک شرکت است.

 

رابطه مدیر ارشد مالی با دیگر نقش های اجرایی

مدیران ارشد مالی ملزم به همکاری نزدیک با سایر مدیران ارشد یک شرکت از جمله مدیر اجرایی و مدیر عملیاتی هستند. گاهی از مجموعه این مدیران، که در راس تصمیم گیری ها قرار دارند، با عنوان سطح C یاد می شود. اگر چه مدیر مالی در سلسله مراتب شرکتی معمولا تابع مدیر اجرایی است، اما عموما مهم ترین تصمیم گیرنده در مورد همه امور مالی شرکت به شمار می رود.