ابر شرکت (Corporation)

تعریف

ابر شرکت دارای ماهیت حقوقی است که از صاحبانش جدا و متمایز است. طبق قانون، ابر شرکت ها بسیاری از حقوق و مسئولیت های مشابه با افراد را دارند. آن ها می توانند قرارداد ببندند، وام بگیرند و پول قرض کنند، شکایت کنند و مورد شکایت قرار بگیرند، کارمند استخدام کنند، مالک دارایی باشند و مالیات بپردازند.

برخی افراد از ابر شرکت به عنوان “شخص حقوقی” یاد می کنند.

 

نکات کلیدی

  • ابر شرکت ماهیتی حقوقی دارد که از صاحبانش جدا و متمایز است. ابر شرکت ها دارای بسیاری از حقوق و مسئولیت های قانونی مشابه افراد هستند.
  • یک شاخصه مهم ابر شرکت مسئولیت محدود است. بدین معنی که سهام داران آن شخصا مسئول بدهی های شرکت نیستند.
  • ابر شرکت ممکن است توسط یک فرد یا گروهی از افراد با هدفی مشترک ایجاد شود. این همیشه مستلزم کسب سود نیست.

 

درک مفهوم ابر شرکت

تقریبا تمام کسب و کارهای بزرگ ابر شرکت هستند، از جمله شرکت مایکروسافت، شرکت کوکاکولا و شرکت تویوتا موتور. بعضی از شرکت ها با نام خود و همچنین با نام های تجاری جداگانه تجارت می کنند، مانند Alphabet Inc. که با نام معروف Google تجارت می کند.

تعریف قانونی و دقیق ابر شرکت میان حوزه های قضایی متفاوت است اما مهم ترین ویژگی شرکت همواره مسئولیت محدود است. این بدان معناست که سهام داران ممکن است از طریق سود سهام و افزایش ارزش سهام در سود شرکت کنند اما شخصا مسئول بدهی های شرکت نیستند.

 

ایجاد یک ابر شرکت

ابر شرکت هنگامی ایجاد می شود که گروهی از سهام دارانی که مالکیت شرکت را به اشتراک می گذارند با داشتن سهام و دنبال کردن هدفی مشترک رسما آن را به ثبت برسانند.

بیشتر ابر شرکت ها هدفشان این است که سود را به سهام داران خود بازگردانند. با این حال بعضی از ابر شرکت ها، مانند موسسات خیریه غیرانتفاعی هستند یا هدفشان کسب سود نیست.

در هر صورت سهام داران آن ها به عنوان صاحبان ابر شرکت، مسئولیتی را فراتر از ضرر احتمالی سرمایه گذاری خود نمی پذیرند.

یک ابر شرکت خصوصی ممکن است یک یا چند سهام دار داشته باشد. ابر شرکت های سهامی عام هزاران سهام دار دارند.

 

عملیات روزانه یک ابر شرکت

سهام داران شرکت معمولا به ازای هر سهم یک رای دریافت می کنند.

آن ها سالانه جلسه ای برگزار می کنند که در آن هیئت مدیره را انتخاب می کنند. هیئت مدیره مدیریت ارشدی را که مسئولیت فعالیت های روزانه ابر شرکت را بر عهده دارد، استخدام و بر آن نظارت می کند.

هیئت مدیره طرح تجاری ابر شرکت را اجرا می کند. گرچه اعضای هیئت مدیره شخصا مسئول بدهی های شرکت نیستند اما وظیفه مراقبت از شرکت را دارند و در صورت غفلت از این وظیفه می توانند مسئولیت های شخصی را متحمل شوند.

بعضی از قوانین مالیاتی نیز مسئولیت های شخصی هیئت مدیره را در نظر می گیرند.

 

انحلال یک ابر شرکت

وجود قانونی یک ابر شرکت را می توان با استفاده از فرایندی به نام انحلال خاتمه داد. ممکن است یک تصمیم داوطلبانه برای توقف فعالیت باشد یا ممکن است به دلیل سقوط مالی کسب و کار، اجباری باشد.

شرکت الزاما یک مدیر تصفیه منصوب می کند که دارایی های ابر شرکت را می فروشد. شرکت به طلبکاران پول پرداخت می کند و باقی مانده پول را بین سهام داران توزیع می کند.

انحلال غیر ارادی معمولا توسط طلبکاران ابر شرکتی که در پرداخت صورتحساب خود شکست خورده اند، آغاز می شود. اگر مشکل حل نشد، شرایط با تشکیل پرونده برای ورشکستگی دنبال می شود.

 

تفاوت ابر شرکت و کسب و کار چیست؟

یک تجارت یا هر شرکت دیگری ممکن است به دنبال ادغام باشد. به عنوان یک ابر شرکت، شرکت به عنوان یک شخصیت حقوقی جدا از صاحبان آن وجود دارد. مهمتر از همه، این بدان معنی است که مالکان نمی توانند مسئول بدهی های شرکت باشند. همچنین به این معنی است که شرکت می تواند دارایی داشته باشد، شکایت کند یا مورد شکایت قرار گیرد و پول قرض کند.

 

شرکت با مسئولیت محدود در برابر ابر شرکت: تفاوت در چیست؟

هم ابر شرکت و هم شرکت با مسئولیت محدود (LLC) مزایای قانونی و حمایت های مشابهی را برای صاحبان خود ارائه می دهند. به بیان دقیق تر، صاحبان آن ها نمی توانند در قبال بدهی های هر یک از نهادها مسئول شناخته شوند.

تفاوت های کلیدی دیگری نیز وجود دارند:

  •  LLC با یک قرارداد عملیاتی اداره می شود که نقش ها و مسئولیت های اعضای آن را مشخص می کند. LLC ممکن است از مشارکت وکلا یا پزشکانی تشکیل شود که در یک عمل مشترک فعالیت دارند.
  • ابر شرکت هیئت مدیره را انتخاب می کند، جلسات سالانه را برگزار می کند و آیین نامه ها را تصویب می کند. این فرایند بسته به وضعیتی که در آن قرار می گیرد، می تواند پیچیده و طولانی باشد.