مشاور سرمایه‌گذاری (Investment Advisor)

مشاور سرمایه‌گذاری چیست؟

مشاور سرمایه گذاری (یا همان کارگزار بورس) به اشخاص یا گروه‌هایی گفته می‌شود که در ازای دریافت کارمزد، از طریق مدیریت مستقیم دارایی‌های مشتریان یا از طریق انتشارات کتبی، توصیه‌های سرمایه‌گذاری ارائه کرده یا اوراق بهادار را تجزیه و تحلیل می‌کنند. تعریف دقیق این اصطلاح از طریق قانون مشاوران سرمایه‌گذاری در سال ۱۹۴۰ ایجاد شد.

مشاوران سرمایه‌گذاری با دارایی‌های کافی، برای ثبت در کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) به عنوان مشاور سرمایه‌گذاری رسمی (RIA) شناخته می‌شوند. به مشاوران سرمایه‌گذاری، “مشاوران مالی” نیز گفته می‌شود و می‌توان آن­ها را هم “مشاور سرمایه‌گذاری” و هم “مشاور مالی” خواند.

نکات کلیدی

  • مشاوران سرمایه‌گذاری متخصصان مالی‌ای هستند که در ازای دریافت کارمزد، توصیه‌های سرمایه‌گذاری ارائه داده یا تجزیه و تحلیل اوراق بهادار انجام می‌دهند.
  • در ایالات متحده، مشاوران سرمایه‌گذاری ملزم به ثبت نام در سطح ایالتی می‌باشند. همچنین در صورتی که مدیریت ۱۰۰ میلیون دلار یا بیشتر از دارایی‌های مشتریان را بر عهده داشته باشند، باید در SEC ثبت نام کنند.
  • مشاوران سرمایه‌گذاری اغلب دارای حق اعمال قضاوت شخصی بر دارایی‌های مشتریان خود بوده و ملزم به رعایت استانداردهای مسئولیت امانت‌داری هستند.

روش کار مشاوران سرمایه‌گذاری

مشاوران سرمایه‌گذاری، متخصصان صنعت مالی اند که در ازای کارمزدهای خاص، به مشتریان راهنمایی و مشورت می‌دهند. مشاوران سرمایه‌گذاری نسبت به مشتریانشان وظیفه امانت‌داری دارند و موظفند که همیشه منافع مشتریان خود را در اولویت قرار دهند.

به عنوان مثال، مشاوران سرمایه‌گذاری باید اطمینان حاصل کنند که معاملات مشتریان نسبت به معاملات خودشان اولویت دارند و هر توصیه‌ای که به مشتریان می‌دهند کاملاً مطابق با نیازها، ترجیحات و شرایط مالی آنهاست. همچنین، دقت کنند که از هرگونه تضاد منافع واقعی یا احتمالی پرهیز شود.

یکی از روش‌های مشاوران سرمایه‌گذاری برای به حداقل رساندن تضاد منافع واقعی یا احتمالی، ساختار جبران خسارت آنها است. دستمزد مشاوران سرمایه‌گذاری از طریق کارمزدهایی پرداخت می‌شود که موفقیت آنها را به موفقیت مشتری گره می‌زند.

به عنوان مثال، مشاوران سرمایه‌گذاری ممکن است هزینه مدیریتی را بر اساس اندازه یا عملکرد دارایی‌های مشتری دریافت کنند. به این ترتیب، مشاوران سرمایه‌گذاری انگیزه مالی مشخصی برای تلاش در جهت موفقیت مشتری را دارند.

مشاوران سرمایه‌گذاری اغلب تا حد خاصی اختیار اعمال قضاوت شخصی دارند. این امر به آن­ها اجازه می‌دهد که بدون نیاز به کسب مجوز رسمی قبل از انجام معامله، از طرف مشتریان خود اقدام کنند. با این حال، این اختیار باید به طور رسمی توسط مشتری، عمدتاً به عنوان بخشی از فرآیند استخدام، به مشاور تفویض شود.

از سال ۲۰۱۸ به بعد، هر مشاور سرمایه‌گذاری که در ایالات متحده فعالیت می‌کند و مدیریت دارایی‌های ۱۰۰ میلیون دلاری یا بیشتر را بر عهده دارد، باید در SEC ثبت نام کند. مشاوران سرمایه‌گذاری با مقادیر کمتر دارایی هم واجد شرایط ثبت نام هستند، اما فقط ملزم به ثبت نام در سطح ایالتی می‌باشند. علاوه بر این، سوابق مربوط به مشاوران سرمایه‌گذاری و شرکت‌های مرتبط با آن­ها نیز باید ثبت شود تا امکان نظارت بر این صنف وجود داشته باشد.

مثالی از مشاور سرمایه‌گذاری در واقعیت

فرض کنید یک بازنشسته ۶۵ ساله هستید که به تازگی یک مشاور سرمایه‌گذاری برای مدیریت وجوه بازنشستگی‌تان استخدام کرده‌اید. مشاوری که انتخاب کرده‌اید به رعایت دقیق بهترین شیوه‌های صنعت مدیریت سرمایه‌گذاری معروف است.

اخیراً به خانه کوچک‌تری نقل مکان کرده‌اید و روی هم رفته یک میلیون دلار پس انداز بازنشستگی دارید. تا حدی تجربه سرمایه‌گذاری هم دارید و با خرید سهام بلو چیپ راحت هستید. با این حال، با توجه به سن و سال و میزان ریسک پذیری‌تان، بیشتر مایل به حفظ اصل سرمایه و اطمینان از داشتن پول کافی برای تامین هزینه‌های سبک زندگی خود برای ۲۰ سال آینده یا بیشتر هستید.

مشاور سرمایه‌گذاری‌تان اولین جلسه را با پرسیدن یک سری سوال به منظور درک کامل برنامه‌های بازنشستگی، شرایط مالی، ریسک‌پذیری، اهداف سرمایه‌گذاری و سایر عوامل مرتبط برای ارزیابی نیازهای شما، شروع می‌کند. او با دقت ساختار جبران خسارت خود (ترکیبی از دستمزد ثابت و کارمزد عملکرد) را توضیح داده و به اقداماتی که برای به حداقل رساندن تضاد منافع واقعی یا احتمالی انجام می‌دهد، اشاره می‌کند. سپس توضیح می‌دهد که به عنوان بخشی از فرآیند استخدام، حق اعمال قضاوت شخصی بر حساب‌های سرمایه‌گذاری شما را کسب خواهد کرد و در قبال شما، به عنوان مشتری خود، مسئولیت امانت‌داری خواهد داشت. در آخر هم، شما را به منابعی که از طریق آن قادر به تایید و نظارت بر وضعیت رسمی بودن او خواهید بود، راهنمایی می‌کند.

پس از اینکه به سوالاتتان به طور کامل پاسخ داد، انواع استراتژی‌های سرمایه‌گذاری بالقوه را پیشنهاد می‌کند که با توجه به بودجه و ترجیحاتتان، به بهترین وجه نیازهای شما را برآورده می‌کند. پس از بحث و گفتگویی دقیق و همه‌جانبه، در مورد یک اقدام به توافق می‌رسید و روند در حال انجام را تکمیل می‌کنید.

در ماه‌ها و سال‌های آینده، همچنان طبق برنامه با مشاور خود در ارتباط خواهید بود تا آخرین وضعیت سرمایه‌گذاری‌هایتان را به شما اطلاع داده و نگرانی‌هایتان را برطرف کند.