سهام اولیه (Primary Share)

سهام اولیه چیست؟

عبارت «سهام اولیه» برای توصیف اولین انتشار سهام توسط شرکتی که به دنبال جمع ­آوری سرمایه از سرمایه ­گذاران است، به کار می­رود. خریداران سهام به مالکان جزئی آن کسب و کار تبدیل می­شوند و وجهی که در ازای سهام داده­ اند به شرکت پرداخت می­شود.

از کجا در مورد سهام اولیه باخبر شوید؟

یک سرمایه­ گذار، کاملا در مورد سهام اولیه و نقش آن در جذب سرمایه برای کسب و کارها و ایجاد فرصت برای کسانی که به دنبال سرمایه­ گذاری در شرکت­ های در حال رشد هستند، آگاه است؛ این آگاهی توسط خود شخص و یا توسط مشاوران مالی شکل می­گیرد.

آنچه باید در مورد سهام اولیه بدانید

سهام اولیه نشان­دهنده اولین فروش یک بخش یا کل یک شرکت به سرمایه­ گذاران خارجی است. این سهام پس از فروش، در بازارهای ثانویه و در میان سرمایه ­گذارانی که کارشان خرید و فروش سهام است، معامله می­شوند. هیچ یک از عواید این معاملات بعدی به شرکت صادر کننده سهام نمی­رسد. با این حال، انتشار سهام ثانویه توسط همان شرکت می­تواند سرمایه اضافی به همراه داشته باشد. اما از آنجا که این سهام ثانویه باعث کاهش ارزش سهام سهامداران اولیه می­شود، معمولا اجازه سهام­داران فعلی برای انتشار ثانویه لازم است. قیمتی که سهام اصلی در آن معامله می­شود روی قیمت ­گذاری انتشار ثانویه تاثیرگذار است.