اخبار استارتاپی

فیلتر سایت های اینترنتی و آنلاین فروش بلیت هواپیما

عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات با انتقاد از فیلتر سایت های اینترنتی و آنلاین فروش بلیت هواپیما گفت: فیلتر یک سایت مانند حکم قتل است و نباید به راحتی حکم فیلتر صادر کرد.

به تازگی ده‌ها سایت اینترنتی فروش بلیت هواپیما فیلتر شدند که درباره‌ی علت فیلترینگ آن‌ها علت مشخصی اعلام نشده است؛ اما برخی گزارش‌ها از گران‌فروشی بلیت هواپیما توسط این سایت‌ها و هم‌چنین نداشتن مجوز به عنوان علت فیلتر شدن این سایت‌ها حکایت دارد؛ برخی از این سایت‌ها که در حوزه گردشگری فعالیت داشته و استارتاپ شناخته می‌شوند از فیلتر شدن خسارات سنگینی را متحمل می‌شوند.

چندی پیش هواپیمای جمهوری اسلامی ایران با توجه به گرانفروشی بلیت هواپیما در برخی سایت ها ارتباط خود را با آن‌ها قطع کرده بود، اما رضا جعفرزاده مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری از برگزاری نشستی در این سازمان و رفع مشکل دسترسی به سایت‌های فروش اینترنتی بلیت شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران خبر داده بود.

به گفته‌ی وی از مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی خواسته شد دستور دسترسی دوباره این سایت‌ها صادر شود.

با وجود اعلام رفع این مشکل، امروز (جمعه) یک عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات از ادامه روند فیلتر سایت‌های فروش بلیت هواپیما خبر داد.

تلاش برای رفع فیلتر سایت ها

امیر ناظمی عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات با انتشار مطالبی در صفحه خود در شبکه اجتماعی توییتر اعلام کرد: فیلترینگ حدود ۱۸۰سایت بر اساس استعلام دادستانی از سازمان هواپیمایی درخصوص اسامی سایت‌های فاقد مجوز فروش بوده است.

به گفته‌ی وی، اشتباه این استعلام نادیده گرفتن ۲ نوع از سایت‌ها بوده است که دارای مجوز بوده و در فروش بلیت فعالیت می‌کنند و آن‌هایی که مربوط به سایت‌های مقایسه و معرفی هستند.

عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات اعلام کرد: برخلاف شایعات منتشر شده، فرزانه شرفبافی مدیر عامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی و علی‌اصغر مونسان، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی از این سایت‌ها شکایتی نکرده و از شرکت‌های استارتاپ و نوپا حمایت نیز می‌کنند.

ناظمی گفت: سازمان هواپیمایی کشوری نامه‌ای را اکنون برای دادستانی ارسال کرده و محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز با دادستانی در این باره صحبت و پیچییدگی فنی را تشریح کرده است.

عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات با انتقاد از فیلتر این سایت‌های کسب و کار یادآور شد: برخی به دلیل منافع فردی، نهادهای قانونی را برای برخی تصمیمات تحریک می‌کنند.

ناظمی با بیان این‌که فیلتر یک سایت مانند حکم قتل است، تصریح کرد: نمی‌شود اینقدر راحت حکم فیلتر صادر کرد.

 مخالفت سازمان هواپیمایی کشوری با مسدود کردن سایت های اینترنتی

رضا جعفرزاده مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری پیش از این گفت: سازمان با مسدود کردن دسترسی مردم به سیستم‌های یکپارچه فروش اینترنتی بلیت هواپیما مخالف است.
جعفرزاده اظهارداشت: امروزه مردم، زمان را بسیار با ارزش دانسته و تمامی سعی خود را برای صرفه‌جویی در آن می‌کنند و برای انجام امورات مربوط به سفرهای خود از سیستم‌های یکپارچه فروش اینترنتی بلیت استفاده می‌کنند.

وی افزود: این موضوع علاه بر صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ها از منظر اشتغال، شفافیت، گسترش رقابت و دسترسی عادلانه نیز مزیت‌های بی‌شماری را در بر دارد.

جعفرزاده یادآورشد: البته سازمان هواپیمایی کشوری همواره برای جلوگیری از هرگونه تخلفات احتمالی، چگونگی استفاده از این فضا را به مردم یاد آور شده و مراکز و سایت‌های مجاز فروش بلیت را از طریق سایت سازمان و دیگر رسانه‌ها اطلاع‌رسانی کرده است و با هرگونه اقدام به منظور ممانعت از شفافیت و محدود کردن دسترسی مردم به اطلاعات و استفاده از فرصت‌ها و ظرفیت‌ها مخالف است.

وی با بیان اینکه سازمان هواپیمایی کشوری هیچ‌گونه قطع دسترسی سایت‌های مجاز بلیت فروش بلیت هواپیما را توصیه نکرده است، گفت: این سازمان علاوه بر توصیه به شرکت‌های هواپیمایی مبنی بر مدیریت بر نحوه‌ی توزیع بلیت هواپیما، سایت‌های دارای مجوز را به متقاضیان معرفی و برخورد با متخلفان را با مکانیزم‌های تعریف شده را با جدیت دنبال کرده است.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *