اخبار استارتاپیاخبار کشاورزی

حضور شرکت های دانش بنیان کشاورزی در آفریقا

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری گفت: طبق توافقاتی که با کشور آفریقا داشتیم، بناست که شرکت های دانش بنیان فعال در زمینه بیوتکنولوژی و کشاورزی محصولات خود را به این کشور صادر کنند.

دکتر مصطفی قانعی با بیان اینکه اشتغال، اقتصاد و تولیدات در کشور افریقا بر پایه کشاورزی است، اظهار کرد: بر همین اساس به منظور ایجاد بستری مناسب برای فعالیت شرکت های دانش بنیان حوزه کشاورزی ایران در قاره آفریقا تفاهم‌نامه‌ای با  این کشور منعقد کردیم.

وی با بیان اینکه ستاد توسعه زیست فناوری به عنوان نهاد متولی زیست‌فناوری در ایران از شرکت‌های حوزه زیست‌فناوری کشاورزی در قاره آفریقا حمایت می‌کند، گفت: ستاد در صدد است که بستری برای حضور دائمی شرکت‌های دانش‌بنیان زیست فناوری ایرانی در حوزه کشاورزی از طریق ایجاد مزارع نمایشی کشاورزی و فضاهای متناسب فراهم کند.

وی ادامه داد: همچنین فراهم آوردن بستر شتابدهی صادرات شرکت های دانش بنیان زیست فناوری کشاورزی ایرانی و ترویج زیست‌فناوری کشاورزی در کشور اوگاندا از طریق معرفی روش کشاورزی زیستی از جمله وظایف ستاد توسعه زیست فناوری در این تفاهم نامه محسوب می شود.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با تاکید بر اینکه فراهم آوردن زمینه انتقال دانش فنی و قراردادهای انتقال فناوری بین ایران و اوگاندا در حوزه زیست فناوری کشاورزی را ما بر عهده داریم، گفت: ما در صدد هستیم امکانات گسترش همکاری‌های دو کشور را فراهم آوریم.

وی با تاکید بر اینکه به عنوان مثال کودهای زیستی یک محصولی است که در افریقا می‌تواند بازار خوبی داشته باشد، گفت: این محصول با استقبال خوبی روبه‌رو شده و قرار است که صادرات داشته باشیم؛ این محصول توسط یک شرکت دانش بنیان به تولید رسیده است.

قانعی با بیان اینکه قبل از صادرات، انتقال دانش فنی و راه‌اندازی خط تولید نیاز است که آن‌ها محصول را از نزدیک ببینند، گفت: بنابراین آفریقا زمینی هزار متری را به این موضوع اختصاص داده که محصولات فناورانه مربوط به کشاورزی در این مساحت در معرض نمایش قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه این مساحت با عنوان پارک تخصصی فناوری های کشاورزی فعالیت خواهد کرد، گفت: اگر شرکت دانش بنیانی علاقه‌مند به حضور در این پارک فناوری تخصصی باشد بعد از بررسی‌های ستاد می‌تواند در پارک حضور بیابد و این زمینه‌ای برای صادراتش باشد.

وی با بیان اینکه لزوما نباید شرکت‌ها زمینه‌ی صادراتی داشته باشند، بیان داشت: اکنون در حال تعامل با شرکت‌ها هستیم.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
منبع
مهر
نمایش بیشتر
مطالب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *