اخبار استارتاپیاخبار فین تک

کاربرد فناوری بلاک چین در راستای بهبود خدمات بانکی

مصطفی نقی‌پور کارشناس حوزه بلاک چین گفت: این بستر به ‌تدریج جای سوئیفت را خواهد گرفت و اکنون نیز بخشی از وظایف سوئیفت در این بستر انجام می‌شود و بانک‌های اروپایی در حال بهره‌گیری از آن هستند.

مصطفی نقی‌پور با بیان اینکه کشورهای قدرت‌مند جهان با شتاب، سرمایه گذاری بر فناوری بلاک چین را آغاز کرده‌ اند و برخی سرویس‌های خود را در حال حاضر در این بستر به ‌صورت بین‌المللی عرضه می‌کنند، اظهار کرد: ایران نیز باید حرکت در این مسیر را با سرعت بیشتری دنبال کند تا بتواند جایگاهی در این بخش کسب و محصولاتی را در این بستر حداقل در حوزه خاورمیانه به کشورهای اطراف ارائه دهد.

وی درخصوص استانداردهای دفتر کل توزیع‌ شده در اجرای بلاک چین، افزود: استانداردهای بلاک چین مستقل از استانداردهایی که در تولید و کنترل نرم‌افزار در بحث امنیت استفاده می‌شود، نیست و چارچوب مستقلی ندارد.

طبق اعلام بانک مرکزی، این کارشناس حوزه بلاک چین تصریح کرد: البته برای برخی ارزهای رمزنگاری‌ شده، دستورالعمل‌هایی منتشر می‌شود که بر اساس آن، توسعه‌دهندگان بتوانند فعالیت خود را انجام دهند اما چیزی به‌ عنوان استاندارد در بستر بلاک چین وجود ندارد.

نقی‌پور اضافه کرد: بلاک چین نوعی فناوری است و از این ‌رو رگولاتور نمی‌تواند برای آن استاندارد تعیین کند و تنها با رگولاسیون می‌تواند شرایطی برای کاربردهای این فناوری تعیین کند؛ مثلاً شرط اخذ مجوز از بورس برای افرادی که در تأمین مالی جمعی و بورس فعالیت دارند، تعیین و آن‌ها را ملزم به رعایت قوانینی خاص می‌کند.

مدیر آزمایشگاه نوآوری بلاک چین افزود: گزارش تراکنش‌های مشکوک برای مبارزه با پول‌شویی یکی از این قوانین است که باید در این حوزه رعایت شود.

نقی‌پور با تاکید بر اینکه بلاک چین نقش موثری در بهبود خدمات بانکی دارد، اظهار کرد: ایجاد شفافیت، افزایش امنیت، حفاظت از حریم خصوصی کاربران، کاهش هزینه‌های مرتبط با بانک‌داری و پرداخت به همراه افزایش کارایی از مزیت‌های عمده این فناوری است.

وی یادآور شد: راهکارهای بلاک چین می‌تواند تضمین مضاعفی برای تامین امنیت اطلاعات و حفظ تراکنش‌های مشتریان ویژه بانک‌ها باشد، به طوری که بانک‌های عربستان و بحرین برای مشتریان ویژه خود و در تراکنش با ارقام بالا از بستر بلاک چین بهره می‌برند تا نگرانی‌ها در خصوص حمله سایبری و خطر دست‌کاری‌ها کاهش یابد.

نقی‌پور افزود: یکی دیگر از مزیت‌های بلاک چین جلوگیری از تقلب و حمله سایبری در حوزه اعتبار اسنادی و گشایش ال‌سی است.

این کارشناس حوزه بلاک چین با رد این ادعا که بلاک چین در تمام زمینه‌ها کاربرد دارد، گفت: باید نیازها در این حوزه را بررسی و صورت‌ مسئله‌هایی که در حال حاضر با راهکار بلاک چین می‌تواند حل شود را تعیین کرد.

وی خاطرنشان کرد: در بخش‌هایی که تقلب و نفوذ سایبری اتفاق می‌افتد یا محرمانگی اطلاعات اهمیت دارد، بهره‌گیری از بستر بلاک چین راه‌گشاست و بانک‌های متعددی به سمت بهره‌گیری از این فناوری حرکت کرده اند.

به گفته این کارشناس بانکی، در حوزه تأمین مالی تجاری، بانک‌های بزرگ دنیا سرویس‌های خود را در بستر بلاک چین به‌ صورت آزمایشی راه‌اندازی کرده و در حال تست آن هستند.

با بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران و مشکلات ایجادشده در زمینه نقل و انتقالات بین‌المللی پول، توجه به رمزارزها و فناوری بلاک‌چین در نظام بانکی کشور بیش از پیش اهمیت یافته که این موضوع می‌تواند در هشتمین همایش سالانه بانک‌داری الکترونیک و نظام‌های پرداخت با موضوع انقلاب بلاک چین که در روزهای ۹ و ۱۰ بهمن‌ماه سال جاری در تهران برگزار خواهد شد، بررسی شود.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *