اخبار استارتاپی

بودجه دولت الکترونیکی سال آینده افزایش می‌یابد

بودجه اختصاص یافته به دولت‌الکترونیکی در سال آینده ۲۶۷ میلیارد ریال افزایش یافته است.

در لایحه بودجه پیشنهادی دولت برای سال آینده بودجه برنامه توسعه دولت الکترونیکی ۷۴۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال پیش‌بینی شده است که در صورت تصویب مجلس ۲۶۷ میلیارد ریال نسبت به امسال افزایش خواهد داشت. در قانون بودجه امسال بودجه اختصاص یافته به دولت الکترونیکی ۴۷۴ میلیارد و ۲۲۲ میلیون ریال پیش‌بینی شده بود.

به نظر می‌رسد دولت در نظر دارد بسیاری از پروژه‌های دولت الکترونیکی را سال آینده به نتیجه برساند. حسن روحانی، رئیس‌جمهوری نیز هنگام تقدیم بودجه سال آتی کشور به مجلس اعلام کرد تنها راه مبارزه با فساد پیاده‌سازی کامل دولت الکترونیکی در کشور خواهد بود.

بیشترین افزایش بودجه برای توسعه برنامه دولت الکترونیکی به گسترش فناوری ارتباطات و اطلاعات در سازمان برنامه و بودجه اختصاص یافته است. در لایحه بودجه سال آتی گسترش فاوا در سازمان برنامه و بودجه ۲۱۰ میلیارد ریال پیش بینی شده است که این میزان بودجه نسبت به امسال بیش از ۳ برابر افزایش داشته است. بودجه گسترش فاوا در این سازمان طی سال جاری ۶۰ میلیارد تومان مصوب شده بود.

یکی دیگر از وزارتخانه‌هایی که در لایحه بودجه سال آینده بودجه پروژ‌ه‌های دولت الکترونیکی اش رشد قابل توجهی داشته، وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی است. در لایحه بودجه سال آینده بودجه این بخش برای این وزارتخانه ۶۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده، این در حالی‌است که بودجه امسال این وزارتخانه برای توسعه دولت‌الکترونیکی ۱۸ میلیارد و ۷۵۰ میلیون ریال بود.

همچنین بودجه وزارت بهداشت نیز برای توسعه فاوا در زیرساخت‌های این وزارتخانه رشد قابل قبولی را تجربه خواهد کرد. طبق پیش‌بینی‌هایی که در لایحه بودجه سال ۹۸ صورت گرفته بودجه وزارت بهداشت در این سال ۳۰ میلیارد ریال خواهد بود؛ اما بودجه تخصیص داده شده دولت‌الکترونیکی در سال ۹۷ برای وزارت بهداشت ۳ میلیارد ریال تعیین شده بود. در صورت تصویب بودجه این وزارتخانه، بودجه گسترش دولت الکترونیکی وزارت بهداشت ۱۰ برابر خواهد شد.
از سوی دیگر بودجه توسعه دولت الکترونیکی ستاد مبارزه با مواد مخدر از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال طی امسال به ۲۰ میلیارد ریال برای سال آینده افزایش یافته است.

پروژ‌ه‌های به اتمام رسیده

جداول بودجه‌ای نشان می‌دهد پروژه‌های توسعه دولت الکترونیکی در سه دستگاه مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، سازمان محیط زیست و دبیرخانه اجرایی فناوری اطلاعات در صورت تخصیص بودجه کامل طی سال آینده به اتمام خواهند رسید و مبالغی برای اختصاص در سال آینده برای این سه دستگاه پیش‌بینی نشده است. مرکز توسعه تجارت الکترونیکی سال آینده برای توسعه تجارت الکترونیکی ۱۱ میلیارد ریال بودجه خواهد گرفت؛ رقم پیش‌بینی شده برای این مرکز در قانون بودجه امسال بیش از ۹ میلیارد ریال بود.
طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته پایگاه داده و بانک اطلاعاتی سازمان محیط زیست نیز امسال با اختصاص بودجه‌ ۳۵ میلیارد ریالی به اتمام می‌رسد. از سال آینده برای توسعه فرهنگ و خط و زبان فارسی در محیط رایانه‌ای نیز به دبیرخانه اجرایی فناوری اطلاعات بودجه‌ای اختصاص نخواهد یافت. سال آینده برای تکمیل این پروژه ۸ میلیارد ریال به این دبیرخانه اختصاص خواهد یافت.

بودجه‌هایی که کاهش یافت

بررسی جداول پیش‌بینی شده در لایحه بودجه نشان می‌دهد تقریبا بودجه توسعه دولت الکترونیکی تمامی وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها افزایش یافته‌است به‌جز سازمان ثبت‌احوال، وزارت امور خارجه و دادگستری.

بودجه توسعه دولت الکترونیکی سازمان ثبت‌احوال در لایحه بودجه ۶۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال پیش‌بینی شده بودجه این بخش سازمان طی سال جاری ۷۵ میلیارد ریال پیش‌بینی شده بود همچنین بودجه توسعه دولت الکترونیکی وزارت امور خارجه نیز امسال ۹ میلیارد و ۷۵۰ میلیون ریال است که این رقم سال آینده کاهش یافته و به میزان ۹ میلیارد ریال رسیده است. بودجه فاوای دادگستری نیز از ۱۲۰ میلیارد و ۷۵۰ میلیون ریال به ۱۰۰ میلیارد ریال رسیده است.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *