اخبار استارتاپیاخبار سرمایه گذاری خطرپذیر

رونمایی از سامانه تامین مالی و سرمایه گذاری کارن کراد

سامانه تامين مالی و سرمايه‌گذاری كارن کراد، اولین كارگزار رسمی سامانه ملی تامین مالی و سرمایه گذاری کشور

خدمات حقوقی کسب و کار

در پی انعقاد تفاهم‌نامه همکاری گروه پیشگامان کارآفرینی کارن با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به منظور پیاده‌سازی سامانه تامین مالی و سرمایه گذاری ملی؛ مراسم رونمایی از این سامانه به عنوان اولین کارگزار تامین مالی و سرمایه گذاری کشور روز سه‌شنبه ۱۱ دی ماه ۹۷ با حضور «علیرضا دلیری»، معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، «امیر هامونی» مدیر عامل شرکت فرابورس ایران، «علی ناظمی» معاون سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی و همچنین جمعی از مدیران عامل و ارشد صندوق‌ها و شرکت‌های سرمایه گذاری و فعالان سرمایه گذاری زیست‌بوم کارآفرینی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد.

«دلیری خاطرنشان کرد: در بین صورت دادن این فعالیت‌ها، شاهد بودیم که بزرگ‌ترین معضلی که مانع ارتباط‌‌گیری این گروه‌ها با یکدیگر می‌شود، کمبود یک پلتفرم ارتباطی است. در ابتدا انتظار می‌رفت معاونت علمی به‌عنوان دولت این ارتباط را برقرار کند. اما در معاونت علمی این نگاه دولتی کمرنگ است و کارها توسط بخش خصوصی صورت می‌گیرد. کارگزاران این حوزه همه از بخش خصوصی هستند و یکی از دلایل مهم موفقیت معاونت علمی همین بستر اعتماد به جوانان و بخش خصوصی با تجربه در این زمینه است.

به گفته وی، سامانه تأمین مالی و سرمایه گذاری می‌تواند امکانی را فراهم کند تا تمامی شتابدهنده های کشور که بر روی استارتاپ ها سرمایه گذاری کرده و آنها را به مراحلی رسانده اند که وارد بازار شوند، اطلاعات و خروجی شتابدهنده خود را در این سامانه‌ وارد کنند. شرکت‌هایی که در پارک های علم و فناوری یا مراکز رشد هستند، بزرگ شده و نیاز به سرمایه گذاری دارند از این راه بتوانند طرح خود را معرفی کنند.

مجموعه‌های مراکز نوآوری که در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها شکل‌گرفته و استارتاپ های دانشجویی در آن فعالیت می‌کنند برای ورود به بازار و تأمین مالی ایده‌های خود را در این سامانه ثبت کنند. حتی استارتاپ هایی که با هیچ‌کدام از این مراکز ارتباطی ندارند و طرح‌های جذاب و مفیدی برای اقتصاد کشور دارند از این طریق می‌توانند تأمین مالی داشته باشند.»

«هامونی در این مراسم با بیان اینکه شرکت‌های استارتاپ و دانش بنیانی که مراحل ابتدایی رشد را پشت سر گذشته اند و چشم‌انداز روشنی را از سودآوری ارائه کرده اند، می‌توانند وارد بازار سرمایه شوند و از طریق عرضه اولیه بخشی از سهام خود را به عموم مردم عرضه کنند، گفت: این در حالی است که در مراحل ابتدایی رشد این شرکت‌ها و در مرحله خلق ایده نیز بازار سرمایه دارای سازوکارها و ظرفیت‌هایی است که شرایط تامین مالی را برای اشکال مختلف نوآوری فراهم ‌کند.

مدیرعامل فرابورس با اشاره به اینکه دستورالعمل تامین مالی جمعی توسط شواری عالی مصوب شده که عملیاتی شدن آن در بستر بازار سرمایه نقش پررنگی در تجهیز منابع برای ایده‌ها، نوآوری‌ها، کسب‌و‌کارهای نوپا و استارت‌آپ‌ها دارد، افزود: اخیرا کارگروه ارزیابی برای بررسی درخواست متقاضیان راه‌اندازی سکوهای تامین مالی جمعی تشکیل شده است و سامانه تامین مالی و سرمایه‌گذاری کارن که امروز شاهد رونمایی از آن در معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری هستیم یکی از قوی‌ترین پلتفرم‌ها در زمینه کرادفاندینگ است که پس از بررسی در کارگروه ارزیابی و اخد مجوزهای لازم در بستر بازار سرمایه شروع به کار می‌کند.»

بدین ترتیب سامانه تامین مالی و سرمایه گذاری کارن کراد‌ به عنوان اولین کارگزار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در بخش تامین مالی و سرمایه گذاری خطرپذیر طرح‌های دانش بنیان برای کسب و کارهای نوپا (استارتاپ ها) فعالیت خود را آغاز نمود. این سامانه بستری برای ارتباط کسب و کارهای نوپا، سرمایه‌گذاران، شرکت‌های بزرگ، دانشگاه‌ها، مشاورین کسب و کار و شرکت‌های همکار با استارتاپ ها خواهد بود.

گفتنی است برای اولین بار در کشور، در این سامانه از ابزار تامین مالی جمعی (کرادفاندینگ) مبتنی بر مدل مشارکت استفاده شده است که موجب خلق فرصت سرمایه گذاری برای سرمایه‌گذار‌های خرد  بر روی کسب و کارهای استارتاپی، دانش بنیان، خلاق و فناور پس از اخذ مجوز های لازم  می گردد. از دیگر امکانات این سامانه می‌توان به برگزاری کارگاه‌های آموزشی، مشاوره های تخصصی حقوقی و مالی و ارتباط استارتاپ ها با مشاورین متخصص در سراسر کشور اشاره نمود.

همچنین این سامانه با ارزیابی‌های دقیق کسب‌و‌کارها به همراه برگزاری رویدادهای مختلف در حوزه سرمایه‌گذاری (به صورت آنلاین و حضوری) به تسهیل فرآیند سرمایه‌گذاری کمک خواهد نمود.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر

سید وحید مرتضوی

مدیر محتوای اکوموتیو، کارشناسی ارشد بهینه سازی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا