اخبار استارتاپی

کسب و کارهای استارتاپی جوانان فارس مورد حمایت قرار می‌گیرند

رئیس انجمن جوانان کارآفرین استان فارس گفت: این انجمن در راستای حمایت از کارآفرینی کسب و کارهای استارتاپی جوانان فارس را مورد حمایت ویژه قرار می‌‌دهد.

سید احمد هاشمی رئیس انجمن جوانان کارآفرین استان فارس با بیان اینکه ظرفیت بسیار بالای نیروی جوان در حال حاضر مهم‌ترین ثروت کشور است، اظهار داشت: غفلت از این ظرفیت با در نظر داشتن هرم سنی جمعیت کشور می‌تواند در سال‌های آینده ضرر و زیان‌های بسیار زیادی به کشور تحمیل کند.

هاشمی با بیان اینکه برای رشد اقتصاد کشور می‌بایست بنگاه‌های اقتصادی موجود تقویت و در کنار آن بنگاه‌های نوپا آغاز به فعالیت کنند، گفت: با توجه به ظرفیت بالای جوانان، حمایت از این بخش می‌تواند آثار مثبت و عظیمی در رشد اقتصادی کشور ایفا کند.

رئیس انجمن جوانان کارآفرین استان فارس با بیان اینکه نقش جوانان را می‌توان در سه عرصه دسته‌بندی کرد، افزود: مسئله نخست عرصه مطالبه‌گری است، اقدامات این بخش بیشتر متوجه فعالان جوان رسانه‌ای و اعضای تشکل‌ها و سایر نهادهای مشابه است که در قالب اقدامات مطالبه‌گرانه وظایف مسئولان به صورت مستمر به آن‌ها یادآوری می‌شود.

هاشمی تصریح کرد: فراهم کردن شرایط رونق تولید، کاهش خام فروشی، مبارزه با فساد، اهتمام به خودکفایی در محصولات اساسی کشاورزی، شفافیت اطلاعات، اصلاح نظام مالیاتی، اصلاح نظام پولی و بانکی و هدایت نقدینگی به سمت تولید از جمله مهم‌ترین اقداماتی است که مطالبه‌گری جوانان می‌تواند روند آن را تسریع بخشد.

رئیس انجمن جوانان کارآفرین استان فارس تصریح کرد: مسئله دوم عرصه فرهنگ‌سازی است که این بخش ناظر به تلاش برای تغییر نگرش عموم جامعه است. در این بخش اهتمام به گزاره‌های فرهنگی، اصلاح الگوی مصرف، فرهنگ مصرف داخلی، فرهنگ کار و تلاش و مولد بودن دارای اهمیت ویژه‌ای است.

هاشمی با بیان اینکه مسئله سوم اقدام مستقیم و عملیاتی است که در اقتصاد نقش بسیار موثری را ایفا می‌کند، خاطرنشان کرد: در این میان می‌توان به مشارکت فعالانه در پیشرفت علمی، تولید راهکارهای مختلف مرتبط با مباحث اقتصادی، تلاش در راستای کارآفرینی به ویژه در صنایع دانش بنیان، مسئولیت‌پذیری و پای‌بندی عملی به مصرف کالای داخلی اشاره کرد.

رئیس انجمن جوانان کارآفرین استان فارس عنوان کرد: همان‌گونه که از سه حوزه بیان شده به عنوان حوزه‌های تاثیرگذار جهت حضور تشکل‌های جوان برمی‌آید، وجود تشکل‌هایی نظیر انجمن جوانان کارآفرین می‌تواند تاثیرات بسیار عظیمی بر شاکله اقتصادی داشته باشد.

وی در پاسخ به این سوال برنامه انجمن جوانان کارآفرین استان فارس چیست؟ گفت: انجمن جوانان نیز مانند هر ساختار دیگری نیاز به تعریف راهبردها و چشم‌اندازهای لازم جهت توسعه ساختارمند است بنابراین در نخستین گام نسخه اول سند راهبردی این انجمن تدوین  شد.

هاشمی گفت: بر پایه این چشم‌انداز در طول چند سال آتی و با انجام برنامه‌ریزی‌های لازم این انجمن در نظر دارد به عنوان بزرگ‌ترین و تاثیرگذارترین انجمن در حوزه‌های مرتبط با جوانان عمل کند و در کنار چشم‌انداز تعریف شده برای انجمن، مجموعه‌ای از ماموریت‌ها نیز برای این انجمن در نظر گرفته شده است.

وی در تعریف ماموریت‌های انجمن گفت: سعی بر آن بوده است که کلیه شاخه‌های مرتبط با جوانان به صورتی که بتوان در آینده در قالبی ساختارمند امکان ارائه برنامه‌های عملیاتی درباره آنها وجود داشته باشد، تعریف شوند.

هاشمی اظهار داشت: بر این پایه ماموریت‌های انجمن جوانان در پنج بخش حمایت از کارآفرینی، شبکه‌سازی، مسئولیت‌های اجتماعی، جانشین پروری، حمایت از استارتآپ‌ها و کسب و کارهای نوآورانه شکل گرفته است.

رئیس انجمن جوانان کارآفرین استان فارس گفت: با توجه به این که اصلی‌ترین عملکرد انجمن جوانان باید در حوزه حمایت از کارآفرینان جوان و تعریف بسته‌های حمایتی جهت توسعه این مقوله بین جوانان خلاق در نظر گرفته شود؛ نخستین مسئله در ماموریت‌های انجمن «حمایت از کارآفرینی» در نظر گرفته شده است.

وی افزود: بر پایه این ماموریت، انجمن جوانان، مجموعه برنامه‌های عملیاتی خود نظیر عارضه‌یابی مباحث کارآفرینی حوزه جوانان و تلاش در راستای حل معضلات موجود، رایزنی در سطوح مختلف جهت حمایت از جوانان خلاق، نوآور و دارای روحیه کارآفرینی، تلاش در راستای جذب سرمایه به شکل‌های مختلف پول، زیرساخت و پول هوشمند در دستور کار خود دارد.

هاشمی گفت: با در نظر داشتن این مسئله که به منظور تسهیل‌گری در توسعه فعالیت‌های جاری جوانان نیاز به رفع بسیاری نیازها است، انجمن جوانان تصمیم بر افزایش هم‌افزایی میان جوانان کرد، به این ترتیب که بخشی از نیازهای موجود با استفاده از ظرفیت خود جوانان قابل حل است به همین دلیل دومین ماموریت تعریف شده برای انجمن جوانان مبحث شبکه‌سازی در نظر گرفته شده است.

وی عنوان کرد: مسئله مهم دیگری که درباره مجموعه‌های اقتصادی می‌بایستی کاملا مد نظر قرار داشته باشد، مسئولیت‌های این مجموعه‌ها در قبال کارکنان، مصرف‌کنندگان، اجتماع، محیط زیست و بسیاری اجزای دیگر است.

رئیس انجمن جوانان کارآفرین استان فارس گفت: با توجه به این که موضوع مسئولیت اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی تا حدی مغفول مانده است، انجمن جوانان یکی از ماموریت‌های خود را در این باره قرار داده است.

هاشمی عنوان کرد: بر این پایه این انجمن در تلاش است که ماهیت و موضوع مسئولیت اجتماعی را به عنوان یک فرآیند دائمی میان جوانان کارآفرین نهادینه کند تا این مسئله میان نسل‌های آینده به عنوان یک مسئله جا افتاده در نظر گرفته شود.

وی گفت: با نگاهی به ساختار هرم سنی کشور و افزایش میانگین سن، یکی از مسائل بسیار مهمی که انجمن جوانان آن را به عنوان ماموریت خود در نظر گرفته است، مبحث جانشین‌پروری است.

رئیس انجمن جوانان کارآفرین استان فارس گفت: انجمن در نظر دارد تا استانداردهایی را در زمینه یاد شده برای خود در نظر بگیرد تا از هدر رفت احتمالی منابع درباره  این مسئله جلوگیری کند و تا حد ممکن افراد دارای صلاحیت علمی-تجربی و بر اساس دانش افراد این ماموریت به اجرا گذاشته شود.

وی تصریح کرد: تلاش انجمن در راستای ایجاد کسب و کارها از یک سو با کمترین هزینه ممکن و از سوی دیگر با ایجاد جذابیت بالا برای سرمایه گذاران است. بر این پایه یکی از بهترین گزینه‌های موجود کسب و کارهای استارتاپی است که می‌تواند با ایجاد ارزش افزوده‌های بسیار بالا به عنوان اساس این کار در نظر گرفته شود. به همین دلیل و به صورت اختصاصی انجمن جوانان حمایت از استارتاپ ها را در دستور کار خود قرار داده است.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *