اخبار استارتاپی

فعالیت ۲۵ صندوق پژوهش و فناوری از ۴۰ مجوز صادر شده

عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: تاکنون مجوز فعالیت ۴۴ صندوق پژوهش و فناوری صادر شده است که از این تعداد ۲۵ صندوق فعال شده‌اند.

اکودی‌ام

عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به این که شرکت‌های استارتاپیک که ظرفیت دانش بنیانی دارند، می‌توانند تسهیلات خود را از صندوق‌ پژوهش و فناوری تامین کنند، گفت: تاکنون مجوز فعالیت ۴۴ صندوق پژوهش و فناوری صادر شده است که از این تعداد ۲۵ صندوق فعال شده‌اند.

محمد صادق خیاطیان در نشست خبری امروز (دوشنبه) با اشاره به اینکه صندوق‌های پژوهش و فناوری بر حسب قانون برنامه سوم توسعه شکل گرفته است، اظهار کرد: فعالیت این صندوق‌ها در برنامه چهارم توسعه نیز ادامه یافت، ولی در برنامه پنجم اشاره‌ای به توسعه فعالیت صندوق‌های پژوهش و فناوری نشد.

وی اضافه کرد: ولی در آئین‌نامه رفع موانع تولید اجازه فعالیت به این صندوق‌ها داده شد. ضمن اینکه در قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان اجازه داده شد که صندوق‌های پژوهش و فناوری با صندوق نوآوری و شکوفایی همکاری داشته باشند و از سوی صندوق نوآوری نیز تسهیلاتی به این صندوق‌ها اعطا شود.

خیاطیان در بخش دیگری از صحبت‌هایش با بیان این‌که بر این اساس صندوق نوآوری و شکوفایی باید بر اساس قانون با این صندوق‌ها همکاری داشته باشد، در این باره توضیح داد: علاوه بر این، این صندوق‌ها به عنوان نهادهای مالی محسوب می‌شوند و از آن جایی که با شرکت‌های دانش بنیان آشنایی دارند، می‌توانند بازوی قوی برای صندوق نوآوری و شکوفایی باشند.

عضو هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، خاطر نشان کرد: بر اساس آئین‌نامه مصوب شده رویکرد جدیدی برای همکاری با این صندوق‌ها ایجاد شد.

وی یکی از این رویکردها را اعطای تسهیلات به صندوق‌های پژوهش و فناوری دانست و اظهار کرد: ما با تسهیلاتی که به صندوق‌های پژوهش و نوآوری می‌دهیم، این صندوق‌ها مجاز هستند تا از شرکت‌های فناور و استارتاپ ها در قالب سرمایه گذاری حمایت کنند.

به گفته عضو هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی بر این اساس اگر شرکت‌های استارتاپی که دانش بنیان نشده‌ اند، ولی این ظرفیت را دارند، می‌توانند از ظرفیت‌های صندوق نوآوری و شکوفایی بهره‌مند شوند.

وی روش دوم همکاری با صندوق‌ها را در نظر گرفتن خط اعتباری دانست و یادآور شد: بر این اساس دیگر لازم نیست تا شرکت‌ها برای دریافت خدمات از صندوق نوآوری و شکوفایی به این صندوق مراجعه کنند، بلکه می‌توانند مستقیماً به صندوق پژوهش و فناوری استان خود مراجعه کنند.

عضو هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر این‌که در حال حاضر برای ۴۴ صندوق پژوهش و فناوری مجوز صادر شده است، گفت‌: ولی همه این صندوق‌ها فعال نشده‌ اند و از این میان ۲۵ صندوق فعالیت خود را آغاز کرده‌اند و امیدواریم تا سه ماه آینده مجوزهای صادرشده فعال شوند.

خیاطیان توسعه صندوق‌های پژوهش و فناوری را از دیگر برنامه‌های صندوق نوآوری و شکوفایی عنوان کرد و افزود: سیاست توسعه صندوق‌های پژوهش و فناوری را در دستور کار قرار داریم تا از این طریق ظرفیت آنها ارتقا یابد.

وی همچنین خاطر نشان کرد: بر اساس قانون، صندوق نوآوری و شکوفایی می‌تواند مشارکت ۳۴ درصدی در تأمین سرمایه اولیه صندوق‌های پژوهش و فناوری داشته باشد که در این زمینه مصوباتی برای مشارکت در سرمایه‌های سه تا چهار صندوق داشته‌ ایم، ولی تاکنون عملی نشده است.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
منبع
ایسنا
نمایش بیشتر

مهسا رستمی

کارشناسی هنر دانشگاه تهران، کارشناس تولید محتوا در اکوموتیو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا