اخبار استارتاپی

شتاب دهنده «آبان» افتتاح شد.

«آبان» شتاب دهنده ای با هدف حمایت از تجاری سازی استارتاپ های حوزه آب و انرژی در شهرک صنعتی قدس افتتاح شد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در بازدید از دستاوردهای فعالان فناور مستقر در شهرک های صنعتی پایتخت اظهار کرد: این بازدیدها با هدف شناخت نیازها و دغدغه‌های فعالان فناور و دانش بنیان، به صورت میدانی انجام می شود؛ تلاش می کنیم با شناخت و رفع نیازهای ساکنان زیست بوم کارآفرینی و نوآوری، محیط جدیدی برای نوآوری و کارآفرینی ایجاد شود.

ستاری از اهمیت وجود یک محیط برای پروبال گرفتن نوآوری این کسب و کارها گفت و ادامه داد: دانش بنیان و استارتاپی ها بیش از هر چیز، نیازمند یک محیط کسب و کار مساعد است و باید خلاءهای بر سر راه این کسب و کارها برطرف شود.

رئیس ستاد توسعه فناوری فضایی و حمل و پیشرفته کشور، توانمندی و برتری شرکت‌های دانش بنیان را در گروی نوآوری در کسب و کارهایشان دانست و افزود: شرکت دانش بنیانی که می‌تواند ۵۰ موتور را درمدت زمان کوتاه، تعمیر اساسی کند و به شرکت هواپیمایی تحویل دهد منحصر به فرد است. نمونه شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپی موفق کم نیست؛ حضور این شرکت ها در سپهر اقتصاد کشور نویدبخش یک باور و اندیشه جدید در تولید و کارآفرینی است.

ستاری با اشاره به پررنگ شدن حضور دانش بنیان و استارتاپی ها در اقتصاد کشور گفت: انتخاب شدن تعدادی از مدیران شرکت‌های دانش بنیان در انتخابات اخیر اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران، نشان می دهد اقتصاد کشور در حال پوست اندازی است و نسل جدید کارآفرینان، اقتصاد را با نوآوری، اعتماد به‌نفس و خلاقیت خود، متحول می‌کنند.

شتاب حرکت استارتاپ های آب و انرژی با «آبان»

رئیس ستاد آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست همچنین به شهرک صنعتی قدس در جنوب غرب تهران رفت و شتاب دهنده آبان را افتتاح کرد.

آب یک مساله مهم و حیاتی است و ضرورت استفاده بهینه از این منبع حیات بخش، اهمیت استفاده از نوآوری را دوصدچندان می‌کند. احداث واحدهای پتروشیمی و صنعتی که این حوزه را به آب و اقتصاد پیوند زده، فعالیت شتاب دهنده «آبان» توسعه و تجاری سازی ایده های نوآورانه را در حوزه آب و انرژی هدایت کرده است.

برج‌های هیبریدی، نمک زدایی پساب و بازچرخانی پساب‌ها از جمله فناوری هایی است که به کمک شتاب دهنده آبان، وارد بازار تجاری می‌شود.

این شتاب دهنده تمرکزش را بر روی استارتاپ های سخت افزاری متمرکز کرده است و زیرساخت های لازم برای این که بتواند این استارتاپ ها را وارد بازار کند در اختیار استارتاپ‌های قرار می‌دهد.

«آبان» با برگزاری یک دوره ۱۸ ماهه تجاری سازی، ورود این استارتاپ پها به صنایع هدف بر اساس یک مدل کسب و کار دانش بنیان را دنبال می کند.

این شتابدهنده که در شهرک صنعتی قدس مستقر است، تمامی نیازهای خود را در شعاع ۵۰۰ متری دارد و از این ظرفیت‌ها برای تولید محصول فناورانه بهره می‌برد.

۱۰ استارتاپ در این شتاب دهنده استقرار دارد که بیش از ۴۰ درصد از فناوران، فارغ التحصیل مقاطع دکتری دانشگاه صنعتی شریف در حوزه‌های مکانیک و مهندسی هستند.

پتروشیمی، صنعت هدف استارتاپ های مستقر در این شتابدهنده است. بازار این صنعت در دنیا ۶۹۰ میلیون دلار ارزش دارد و شتاب دهنده برای فروش ۲۸۵ میلیون دلاری هدفگذاری می‌کند.

همچنین استارتاپ ایراپ، در گام‌های نخست تجاری سازی است و تجهیزات امنیتی برای مخازن تحت فشار را می‌سازد. این استارتاپ توانسته بعد از ۲ سال تایید صنایعی مانند پتروشیمی امیرکبیر را دریافت و قرار دادی ۱۵۰ هزار دلاری ببندد.

تولید آندهای MMO کار یکی دیگر از استارتا‌پ های مستقر در این شتاب دهنده است و به پتروشیمی‌ها خدمت ارائه می‌کند.

گندزدایی آب‌های دریا که در اصطلاح الکترولایزر آب دریا است و گندزدایی آب‌های شرب از دیگر حوزه‌های مورد فعالیت ایراپ است. فعالان این استارتاپ توانسته‌اند یک نمونه صنعتی را برای تأمین آب شرب پتروشیمی امیرکبیر بسازند.

نمک زدایی آب دریا، الکترواکسیداسیون پساب‌های صنعتی، رسوب‌زدایی از لوله های انتقال از دیگر فناوری‌های استارتاپی است که در این شتاب دهنده جان می‌گیرد و به مرحله تجاری سازی می‌رسد.

شتاب دهنده آبان، ۱۲ شرکت دانش بنیان تولیدی و ۲۰ شرکت نوپا را در افق خود می‌بیند و قرار است برای ۵۰۰ نفر از جوانان و نخبگان کشور شغل ایجاد کند؛ از این مسیر ۶۹۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای کشور حاصل می‌شود.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، با حضور در شهرک صنعتی پرند واقع در جنوب تهران، گفت‌وگو با فعالان فناور مستقر در شهرک‌های صنعتی را آغاز کرد.

فعالان فناور شرکت دانش بنیان برق و الکترونیک پرتو صنعت، تولیداتشان در حوزه ساخت مبدل‌های برق، کنترل کننده‌های موتورهای دوار را به معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری ارائه کردند.

درایوهای آسانسوری که در پله‌های برقی و آسانسورها به‌کار می‌رود توسط این شرکت دانش بنیان تولید شده است و به گفته سازندگانش، کیفیتی مشابه نمونه اروپایی، اما قیمتی به مراتب پایین‌تر دارد.

تپش نبض موتورهای دیزلی از این شرکت دانش بنیان آغاز می‌شود. قطعات فلزی و آلیاژی تجهیزات اصلی موتورهای دیزلی در کارخانه ریخته‌گری، تولید و می‌شود. تولید ماشین تراش، سختی‌سنج متحرک و ثابت، دستگاه‌های جوشکاری آرگون و یاتاقان‌ها بخشی از دستگاه‌هایی است که در این شرکت دانش بنیان تولید می‌شود.

مصرف آنتی بیوتیک ‌در کشور بالاست و مقاومت دارویی موجب شده تا استفاده از آنتی بیوتیک‌ها کارامدی لازم را نداشته باشد. تولید کیت‌های تشخیصی و آنتی بیوتیک‌ها، کارِ «کارما» است. این کیت‌ها، اگرچه با یک دهم قیمت نمونه خارجی ساخته می‌شود اما از کیفیت نمونه مشابه، چیزی کم ندارد.

آنتی بیوگراف، دستگاهی که آنتی بیوتیک‌ها را می‌خواند و به پزشک در تشخیص آنتی بیوتیک مناسب بیماری یاری می‌دهد. دستگاهی فناور که توسط شرکت دانش بنیان کارماآزمااندیش به بازار سلامت کشور عرضه شده است.

این دستگاه که ثبت پتنت بین‌المللی آن با حمایت معاونت علمی انجام می‌شود، دارای بازار بسیار خوبی است و قرار است ۸۰۰ نمونه از این دستگاه، روانه بازار شود.

دستگاه‌های الکتروریسی صنعتی و نیمه صنعتی از تولیدات یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان است. دستگاه‌ های ریسندگی الیاف نانویی توسط این شرکت دانش بنیان به بازار محصولاتی چون فیلترهای خودرویی، ماسک‌های بهداشتی می‌رود.

راهروی باریک در مرکز رشد زیست فناوری به یک محیط آزمایشگاهی منتهی می‌شود. تولید استارترهای لبنیات و تولید محصولات پروبیوتیکی طیور و دام، مهم ترین دستاورد یکی دیگر از شرکت‌های دانش‌بنیان است؛ شرکت دانش بنیانی که در مرکز رشد پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری استقرار دارد و توانسته است بانک میکروبی بسیار غنی با بیش از ۱۰۰ سویه شناسنامه دار و پرکاربرد در صنعت زیست‌فناوری را گردآوری کند. ماست‌هایی به بازدیدکننده‌ها تعارف می‌شود و طعم شیرین فناوری را برایشان تداعی می‌کند.

نور شدید دستگاه، حتی از پشت عینک‌های مخصوص هم نمایان است. این‌جا، دستگاه‌های دستگاه‌های جوش لیزر تراشکاری لیزری توسط یکی از شرکت‌ها ساخته می‌شود. دانشی پیشرفته که اکنون در یک شرکت دانش بنیان، بومی سازی شده است، توانسته زمینه ساز اشتغال و ثروت آفرینی یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی شود.

بخشی از تجهیزات این شرکت دانش بنیان به کمک نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاه «ساخت ایران» به دانشگاه‌ها رفته است.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *