اخبار استارتاپی

آغاز راه شبکه استارتاپی آسیا و اقیانوسیه در ایستگاه پایانی” اسکاپ “

در آیین اختتامیه نخستین اجلاس نوآوری آسیا و اقیانوسیه، اعضای اسکاپ با افتتاح شبکه استارتاپ ها راهی تازه برای توسعه نوآوری و فناوری را آغاز کردند.

از ۲۱ خردادماه در نمایشگاه بین المللی، سالن خلیج فارس افراد زیادی گرد هم آمده بودند. مهمان هایی که از ۵۰ کشور به این سالن آمده بودند، به یک زبان صحبت نمی‌کردند اما یک زبان مشترک داشتند و همه به اتفاق از «نوآوری» و «استارتاپ ها» سخن می گفتند.

ایران امسال توانست خود را به عنوان رییس نخستین رویداد نوآورانه قاره کهن و اقیانوسیه مطرح کند. نخستین اجلاس نوآوری آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ) امسال به میزبانی کشورمان، پذیرای نمایندگان بیش از ۵۰ کشور عضو مجمع اسکاپ شد. هم‌زمانی این رویداد با اینوتکس ۲۰۱۹، به شعار امسال این اجلاس «نوآوری زیر یک سقف» رنگ واقعیت بخشید.

عصر ۲۲ خردادماه، آیین اختتامیه این رویداد با حضور نمایندگان عضو برگزار شد. اما این پایان راه نبود، چراکه اعضای حاضر در این اجلاس، قدم‌ نخست را برای ایجاد یک شبکه تعامل و همراهی استارتاپ هایشان برداشتند و شبکه استارتاپ های آسیا و اقیانوسیه با محوریت ایران رنگ واقعیت گرفت.

ایران با استارتاپ‌هایش به سمت اقتصاد برتر می‌رود

«هونگجو هام» معاون کمیسیون اجتماعی و اقتصادی آسیا و اقیانوسیه سازمان ملل در این مراسم از حرکت ایران در مسیر رشد به کمک استارتاپ ها و زیرساخت علمی و فناورانه کشورمان گفت و افزود: من مطمئن هستم و می‌بینم که اقتصاد ایران با ظرفیتی که اکنون دارد، به یکی از قدرت های اقتصادی منطقه‌ای و جهانی تبدیل شود.

وی با بیان‌ این‌که ایران از نظر رشد استارتاپ ها، توسعه علم و فناوری‌های مختلف کارهای خارق العاده ای انجام داده است، افزود: ایران در علوم مهندسی سلولی جزو برترین‌های منطقه است و اقتصادی با ظرفیت سرمایه گذاری و رقابت در سطح جهانی دارد. ایران در زمینه استارتاپ ها نیز بسیار موفق عمل کرده است و از همین رو نشریه فاینشال تایمز، در مقاله‌ای، ایران را جمهوری استارتاپ ها نامید.

هام، از همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای برگزاری این اجلاس قدردانی کرد و گفت: ایران یک تصویر خوب از توسعه نه تنها برای کشورهای همسایه بلکه به عنوان الگویی برای تمامی کشورهای در حال توسعه به نمایش گذاشته است. سنت و تاریخ ایران که به مدت هزاران سال نوآوری را در پی داشته، پشتوانه‌ای برای این موضوع بود و ما اطمینان داریم تا شکل گیری اجلاس بعدی در سال ۲۰۲۱ میلادی، نتایج بسیار خوبی در شبکه سازی استارتاپ ها و حلقه های نوآوری کشورها حاصل شود.

همکاری‌های جدید استارتاپی راهی برای رسیدن به یک شبکه بین‌المللی پویا

پیمان صالحی، رئیس نخستین اجلاس نوآوری آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ)، در این مراسم از همکاری و تعامل میان کشورها گفت و افزود: در طول این دو روز، تجربه‌ها و اندوخته‌های ارزشمندی را در حوزه نوآوری و استارتاپ‌ها به اشتراک گذاشتیم. شبکه‌سازی به عنوان یک محور این اجلاس تحقق یافت تا توسعه همکاری‌ میان کشورها به ویژه در حوزه علم، فناوری و نوآوری گام‌های بلندی به جلو بردارد.

وی با بیان این‌که این اجلاس برای نخستین بار و به میزبانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران برگزار شده است، ابراز امیدواری کرد که همکاری‌ میان کشورها با برگزاری نشستهای بعدی و توسعه تعامل میان کشورهای عضو، ادامه پیدا کند.

صالحی همچنین از شکل گیری شبکه استارتاپی آسیا و اقیانوسیه گفت و افزود: فعالیت این شبکه استارتاپی امروز کلید خورده است و هدف اصلی آن، ایجاد بستری برای آگاهی فعالان زیست بوم استارتاپی کشورهای عضو اسکاپ و همکاری‌های آتی استارتاپی برای رسیدن به یک شبکه بین المللی پویا در این حوزه است.

به گفته معاون نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی و فناوری ، «خط مشی دولت‌ها در ارتقای استارتاپ ها»، «زنان، نوآوری و فناوری»، «پارک‌های فناوری و مراکز رشد»، «سرمایه‌گذاری در فناوری و نوآوری»، «نوآوری‌های برخاسته از بستر جامعه» و «تاثیر همکاری‌های جنوب-جنوب در ارتقای سطح علم و فناوری و نوآوری» از محورهای اصلی این نشست بود. خوشحالم که دیگر کشورها با ظرفیت ها و زیرساخت های ایران در حوزه زیست بوم نوآوری، استارتاپ ها و مراکز علمی، فناوری و نوآوری آشنا شدند. امیدوارم در آینده بتوانیم بر بستر این ظرفیت، همکاری هایمان را گسترش دهیم.

در پایان این مراسم، بیانیه مشترکی توسط رییس نخستین اجلاس کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل در آسیا و اقیانوسیه اسکاپ قرائت شد. در متن این بیانیه بر توسعه همکاری میان کشورها و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای همکاری و تعامل فعالان استارتاپی کشوره تأکید شد.

نخستین مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ) از ۲۱ تا ۲۲ خردادماه سال به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد و ۲۲خردادماه با قرائت بیانیه مشترک، به کار خود پایان داد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *