اخبار استارتاپیاخبار سرمایه گذاری خطرپذیر

چهارمین دوره از رویداد کافه سرمایه برگزار شد.

چهارمین دوره از رویداد کافه سرمایه هم‌زمان با هشتمین نمایشگاه نوآوری و فناوری اینوتکس 2019 برگزار شد.

جلب نظر سرمایه گذار و جذب سرمایه همواره یکی از بزرگترین دغدغه های کسب و کارهای نوپا به شمار می آید. از سوی دیگر سرمایه گذاران نیز به راحتی نمی توانند به استارتاپ ها اعتماد کرده و بر روی آنها سرمایه گذاری کنند.

کارن کراد در سال ۹۴ برآن شد تا سامانه ای را تحت عنوان «سامانه تامین مالی جمعی کارن کراد» جهت تسهیل فرآیند جذب سرمایه برای کسب و کارهای نوپا ایجاد کند. فعالیت کارن کراد در ابتدا با عنوان اولین سامانه تامین مالی جمعی مبتنی بر مدل مشارکت در کشور، در راستای فرهنگ سازی کرادفاندینگ و ایجاد فرصت سرمایه گذاری برای سرمایه گذار‌های خرد بر روی کسب و کارهای نوپا، دانش بنیان، خلاق و فناور پس از اخذ مجوزهای لازم آغاز گردید. این سامانه در سال ۹۷ به عنوان اولین کارگزار رسمی تامین مالی و سرمایه گذاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری معرفی گردید.

به صورت کلی مهم‌ترین هدف کارن کراد حمایت از کسب و کارهای نوپا در تمامی حوز­ه ها و از تمامی نقاط ایران می‌باشد که از دیگر خدمات این سامانه می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد: برگزاری رویدادهای مختلف در حوزه سرمایه گذاری، کارگاه‌های آموزشی حضوری و آنلاین، مشاوره های تخصصی حقوقی، مالی و ارتباط استارتاپ ها با منتور ها و مشاوران متخصص در سراسر کشور.

کارگاه‌های آموزشی حضوری و آنلاین

یکی از مهم­ترین رویدادهای سرمایه گذاری کارن کراد برای استارتاپ ها و سرمایه گذاران، رویداد کافه سرمایه می­ باشد. رویداد کافه سرمایه گردهمایی تخصصی شرکت‌ها، سرمایه گذاران حقیقی، حقوقی و گروهی از استارتاپ های برتر است که با هدف تسهیل امر جذب سرمایه و ایجاد زمینه رشد برای استارتاپ‌هایی که نیاز به جذب سرمایه دارند برگزار می‌شود.

نحوه برگزاری این رویداد به این صورت است که نماینده هر شرکت یا سرمایه گذار در میز اختصاصی خود مستقر می‌شوند، و تمامی استارتاپ ها در مدت زمانی کوتاه به صورت خصوصی خود را به آنها معرفی می‌کنند. در نهایت نماینده هر شرکت یا سرمایه گذار می‌تواند به استارتاپ مورد علاقه خود پیشنهاد همکاری ارائه دهد.

کافه سرمایه اولین بار در فروردین ماه ۹۷ با همکاری فرابورس ایران همزمان با نمایشگاه بورس، بانک و بیمه در فین استارز ۲۰۱۸ برگزار شد. دومین برنامه جذب سرمایه کارن­ کراد در هفتمین نمایشگاه فناوری و نوآوری اینوتکس، با همکاری پارک فناوری پردیس در تیر ماه ۹۷ برگزار شد. و سومین دوره از رویدادهای کافه سرمایه هم­زمان با نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن‌بازار با همکاری همه جانبه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در دی ماه ۹۷ برگزار شد.

در طول سه دوره برنامه جذب سرمایه که در سال ۹۷ برگزار شد، بالای ۲۰۰ استارتاپ و حدود ۳۰۰ سرمایه گذار در این رویدادها حضور داشتند که از میان استارتاپ‌های حاضر در جلسات حدود ۸۰ استارتاپ مورد تایید قرار گرفتند. مجموع جلسات تنظیم شده در سه دوره کافه سرمایه حدود ۴۵۰ جلسه بود که از این میان این جلسات ۲۷۲ جلسه با موفقیت به دور بعدی مذاکرات راه یافتند.

رویداد کافه سرمایه

چهارمین دوره از رویداد کافه سرمایه هم‌زمان با هشتمین نمایشگاه نوآوری و فناوری اینوتکس از ۱۹ تا ۲۲ خرداد ماه ۹۸ با همکاری پارک فناوری پردیس توسط سامانه تامین مالی و سرمایه گذاری کارن کراد برگزار شد. نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری اینوتکس بستری برای عرضه نوآوری و فناوری در کشور است. برخلاف نمایشگاه‌های مشابهی که صرفا عرضه و تبادل کالا را هدف‌گذاری کرده‌اند، هدف این نمایشگاه تبادل دانش فنی و تکنولوژی و مشارکت میان شرکت‌ها و سرمایه گذاری روی طرح‌ها و استارتاپ هاست.

استارتاپ ها حدود سه ماه پیش از برگزاری نمایشگاه فرصت ثبت‌نام در کافه سرمایه را داشتند. در این برنامه بیش از ۱۳۰ استارتاپ در حوزه‌های IT، BI، AI، سلامت، IOT، آموزش، تولید محتوا، فین­ تک، صنعت، پزشکی، شهرسازی، گردشگری، کشاورزی، هنر، موسیقی، مد و پوشاک، مواد غذایی و خرده فروش در سامانه کارن کراد ثبت نمودند.

پس از جلسات بررسی و ارزیابی استارتاپ ها توسط کارشناسان کارن کراد، ۴۶ استارتاپ مورد تایید قرار گرفتند. استارتاپ‌های مورد تایید فرصت مذاکره ۳۰ دقیقه‌ای با ۵۶ سرمایه گذار را در جلسات حضوری داشتند. در این برنامه ۴۰۰ جلسه تنظیم گردید که ٣۶٠ جلسه برگزار شد و این جلسات حدود ۱۸۰ ساعت به طول انجامید.

محدوده مذاکرات، گفتگو پیرامون مسائلی شامل طرح کسب و کار و طرح مالی، میزان مشارکت و حد‌نصاب سهام، نحوه مدیریت شرکت، نحوه تامین مالی و تمام موضوعات مرتبطی که توافق بر سر  آنها می تواند کمک شایانی به شکل‌گیری همکاری و سرمایه گذاری بنماید را شامل می‌شد. با توجه به آمار به دست آمده از بازخورد سرمایه گذاران، ۶۵ درصد این جلسات (۲۳۳ جلسه) با موفقیت به دور بعدی مذاکرات راه یافتند که نیاز به پیگیری های مجدد داشته و توسط تیم کارن کراد بررسی خواهند شد.

سرمایه گذاران شرکت‌کننده در این رویداد از مجموعه‌های متفاوتی از جمله صندوق‌های سرمایه گذاری جسورانه، شرکت‌های سرمایه گذاری خطرپذیر، هلدینگ‌ها، موسسه‌ها و شرکت‌های خصوصی، شتاب دهنده ها، سرمایه گذاران فرشته و سرمایه گذاران سنتی بودند.

کارن کراد

در طی برگزاری رویداد کافه سرمایه در روز سه شنبه ۲۱ خرداد ۹۸ «دکتر علیرضا دلیری» معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از کافه سرمایه کارن کراد بازدید نمودند و با حضور ایشان دو تفاهم­نامه همکاری فی مابین کارن کراد و «وزارت جهاد کشاورزی» و «شرکت سرمایه گذاری ماد» امضا شد.

مفتخریم اعلام کنیم یک قرارداد جذب سرمایه که پیش از برگزاری رویداد کافه سرمایه منعقد شده بود، در طول برگزاری این رویداد رونمایی شد. کارن کراد در استیج اینوتکس به عنوان یکی از داوران مسابقه اینوتکس پیچ حضور داشت. مسابقه اینوتکس پیچ رقابت سالانه بین تیم‌های استارتاپی است که در آن ایدههای نوآورانه رقابت می‌کنند و یک برنده از بین آنها انتخاب می­شود.

یکی دیگر از بخش های جانبی رویداد کافه سرمایه، مسابقه مردمی استارتاپ های کارن کراد بود که ۱۲ تا ۲۱ خرداد ۹۸ برگزارشد. استارتاپ ها با اعلام حضور در مسابقه و ارسال اطلاعات خود که شامل (متن معرفی استارتاپ، عکس، ویدیو و ..) بود، در مسابقه شرکت نمودند. در این رقابت که ۱۴ استارتاپ شرکت نمودند، مجموع آرای مردمی آنها ۲۰۰۰ رای بود که در نهایت استارتاپ «داستانپ» با ۴۶۰ رای انتخاب شد و روز چهارشنبه ۲۲ خرداد همزمان با اختتامیه نمایشگاه نوآوری و فناوری اینوتکس به ایشان جایزه نقدی اهدا گردید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *