اخبار استارتاپی

رونمایی از شبکه استارت آپی آسیا و اقیانوسیه

شبکه استارت آپی آسیا و اقیانوسیه توسط پارک فناوری پردیس رونمایی شد.

میلاد صدرخانلو، رئیس شبکه فن بازار ملی ایران با اشاره به رونمایی سامانه اپک استارت آپ در نشست اسکاپ، گفت: سایت اپک استارت آپ دات نت، شبکه استارت آپی آسیا و اقیانوسیه است. این شبکه تلاش دارد استارت آپ هایی که در کشورهای عضو مجمع آسیا و اقیانوسیه قرار دارند را در این پایگاه اینترنتی گردهم آورد تا با هم ارتباط برقرار کنند.

وی افزود: پارک فناوری پردیس این شبکه را به عنوان یک نمونه از فعالیت‌ها و دستاوردهای خود ارائه و معرفی کرد. در بیانیه اسکاپ نیز عنوان شد که این شبکه استارت آپی برای همکاری و تعامل میان کشورهای عضو این اجلاس راه‌اندازی شده است. در ادامه، در صورتی که مورد تائید اسکاپ قرار گیرد و بتواند موارد مورد نظر اسکاپ را تأمین کند، در همه کشورها از آن استفاده می‌شود.

رئیس شبکه فن بازار ملی ایران، سه هدف مهم را برای ایجاد چنین شبکه ای برشمرد و تصریح کرد: کشورها با عضویت در این شبکه، با ارتباطی که با هم برقرار می‌کنند، می‌توانند همکاری و هم‌افزایی مشترک داشته باشند. همچنین با استفاده از این شبکه می‌توان خدمات مشاوره و منتورینگ به استارت آپ ها ارائه داد. در همین زمینه، این امکان وجود دارد که تعدادی از این استارت آپ ها از خارج یا داخل سایت به عنوان منتور به دیگر استارت آپ ها آموزش دهند.

صدرخانلو ایجاد پل ارتباطی برای سرمایه گذاری را از دیگر اهداف اپک استارت آپ دانست و اظهار داشت: یکی از ویژگی‌های این شبکه، این است که تمام افراد، استارت آپ ها یا منتورهایی که عضو آن هستند، می‌توانند اطلاعات اعضای دیگر را مشاهده کنند و براساس این اطلاعات و نیاز خود، سرمایه گذاری نمایند. به طور مثال اگر یک مجموعه‌ی سرمایه گذاری ژاپنی بخواهد در بازار استارت آپ استرالیایی کار کند، با استفاده از این شبکه، درخواست وی به کلیه استارت آپ های استرالیایی که در حوزه مربوطه هستند، ارسال می‌شود.

سرپرست مرکز توسعه تجارت فناوری پارک فناوری پردیس با اشاره به نقش اعضای این شبکه گفت: افرادی که اطلاعات خود را در این شبکه ثبت می‌کنند می‌توانند سه عملکرد متفاوت داشته باشند. آنها می‌توانند یا به عنوان استارت آپ یا منتور یا مجموعه سرمایه گذار وارد این سایت شوند. عضویت در این شبکه فقط تکمیل یک پرسشنامه ساده است و از پس آن، اعضا می‌توانند از خدمات شبکه استفاده کند.

وی درباره علت طراحی و اجرای چنین شبکه‌ای در اسکاپ گفت: ما در ایران شبکه‌های زیادی طراحی و راه‌اندازی کرده‌ایم و تجربه ایجاد شبکه فن بازار ملی ایران و شبکه نوآوری تهران را در داخل کشور داریم. در بعد بین‌المللی هم در زمینه راه‌اندازی شبکه تبادل فناوری دی ۸، تجربیاتی به دست آورده‌ایم. بنابراین به این نتیجه رسیدیم که اگر بخواهیم در شرایط تحریم کشور، هم‌افزایی درستی در سطح بین‌الملل داشته باشیم و خودمان را به‌روز نگه داریم، باید فراتر از شبکه ملی حرکت کنیم. بنابراین به سراغ ظرفیتی بین‌المللی همچون اسکاپ رفتیم که ۶۲ کشور در آن عضو هستند. در اسکاپ هم عملیات شبکه‌سازی انجام دادیم تا بتوانیم تعاملات خودمان را با کشورهای پیشرفته و در حال توسعه حفظ کنیم.

وی افزود: در این زمینه هم می‌توانیم دانش خودمان را به‌روز نگه داریم و هم در حوزه‌های فناوری، محصولاتمان را صادر کنیم. از این رو بهترین اقدام را شبکه سازی دیدیم و شبکه استارت آپی اسکاپ هم چنین ظرفیتی دارد و به ما کمک می‌کند تا در حوزه فناوری، اقدامات بهتری انجام دهیم.

به گفته سرپرست مرکز توسعه تجارت فناوری پارک فناوری پردیس، کشورهای دیگر از این شبکه‌سازی استقبال کردند و اسکاپ هم برای استفاده رسمی از این شبکه اعلام کرده است که باید بیشتر با نحوه عملکرد و کارکرد آن آشنا شود و به زمان بیشتری در این زمینه نیاز دارد.

همزمان با برگزاری هشتمین نمایشگاه اینوتکس ۲۰۱۹، نشست اجلاس نوآوری آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ) به میزبانی کشورمان و با حضور کشورهای عضو، از ۲۱ تا ۲۲ خردادماه برگزار شد و مهدی صفاری نیا رئیس پارک فناوری پردیس از شبکه استارت آپی اپک در آخرین روز این نشست رونمایی کرد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
منبع
مهر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *