اخبار استارتاپی

فعالیت ۳۸۰ هزار کسب و کار بدون اخذ نماد الکترونیکی

علی هبری، رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی گفت:‌ در حال حاضر حدود ۵۴ هزار کسب و کار اینترنتی دارای نماد اعتماد الکترونیکی هستند و حدود ۳۸۰ هزار کسب و کار هم بدون اخذ اینماد درحال فعالیت می‌باشند.

خدمات حقوقی کسب و کار

جلسه کمیته نظارت بر کسب و کارهای اینترنتی در مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با رونمایی از سامانه پایشگر هوشمند کسب و کارهای اینترنتی و نحوه اجرایی شدن فاز نخست پایشگر هوشمند کسب و کارهای اینترنتی برگزار شد.

علی رهبری، رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با اشاره به کلیاتی در خصوص پایش کسب و کارهای اینترنتی، گفت: پیش از این، نظارت‌ بر فعالیت کسب و کارهای اینترنتی به صورت سنتی و انسان ‌محور انجام می‌‌شد ولی با اقدامات انجام گرفته در ماه‌‌های گذشته، طرح پایشگر هوشمند به اجرا درآمده که در این طرح، به صورت هوشمند حدود ۳۵۰۰ کسب و کار اینترنتی دارای نماد الکترونیکی مورد بازرسی و پایش قرار گرفتند.

رهبری ادامه داد: این پایشگر هوشمند با ۳ نوع سناریوی پایش، کسب و کارهای اینترنتی را در حوزه پایش فروش کالاهای ممنوعه، پایش اصالت نماد اعتماد الکترونیکی و پایش استفاده از درگاه‌‌های پرداخت، مورد نظارت و بازرسی قرار داده است.

وی افزود: نتایج بدست آمده حاکی از آن بود که از میان این کسب و کارها، حدود ۷۰ وب سایت اقدام به عرضه کالاهای ممنوعه از قبیل رمزارز، سکه طلا، دارو و … می‌کردند. همچنین حدود ۱۸۰ وب سایت، لوگوی نماد اعتماد الکترونیکی را جعل کرده و آن را در سایت خود قرار داده بودند و ۳۳۰ وب سایت علیرغم ابطال یا تعلیق و یا حتی انقضای تاریخ اعتبار نماد اعتمادشان، کماکان درگاه‌های فعال پرداخت بانکی داشتند.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با اشاره به فاز‌های بعدی این طرح، اضهار کرد: در فازهای بعدی این طرح پایشگر هوشمند، تمامی کسب و کارهای اینترنتی و حتی کسب و کارهای فعال در پیام رسان‌‌ها و شبکه‌ های اجتماعی را مورد رصد و پایش مستمر قرار خواهد داد.

رهبری با اشاره به نماد الکترونیکی کسب و کار‌ها، گفت:‌ در حال حاضر حدود ۵۴ هزار کسب و کار اینترنتی دارای نماد اعتماد الکترونیکی هستند و حدود ۳۸۰ هزار کسب و کار هم بدون اخذ این نماد درحال فعالیت می‌باشند. رهبری همچنین به تغییر پارادایم در مرکز اشاره نمود و افزود: مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در تلاش برای کاهش سخت‌ گیری‌ها در مرحله صدور مجوز و ارائه نماد اعتماد الکترونیکی گام ‌هایی برداشته و می‌خواهد با تسهیل در مرحله صدور مجوز، نظارت و کنترل بر فعالیت کسب‌ و کارهای مجازی را دقیق‌تر انجام دهد.

جواد جاوید‌نیا، معاون امور فضای مجازی دادستان کل کشور و دبیر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه، با اشاره به از رصد فضای مجازی توسط دستگاه‌‌های مختلف، گفت: برخورد با سایت‌های متخلف نباید به گونه‌ای باشد که در اولین اخطار، نماد کسب‌ و کارشان باطل شود و بلکه باید زمانی را برای اعتراض داشته باشند. وی ادامه داد: برخورد با اقدامات مجرمانه سایت‌ها جزو صلاحیت کمیته نظارت بر کسب‌ و کارهای اینترنتی نیست و باید توسط دادستانی مورد بررسی قرار گیرد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر

سید وحید مرتضوی

مدیر محتوای اکوموتیو، کارشناسی ارشد بهینه سازی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا