اخبار استارتاپی

نوآوری و فناوری‌های حوزه رسانه و محتوای دیجیتال شتاب گرفت

با امضای تفاهم‌نامه همکاری ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دانشگاه صدا و سیمای جمهوری اسلامی، مرکز نوآوری و شتابدهنده در حوزه تولید محتوای دیجیتال، صنایع خلاق و فرهنگی، میزبان ایده های خلاقانه و استارتاپ ها می‌شود.

تفاهم نامه ایجاد و راه اندازی مرکز نوآوری و شتابدهنده با هدف حمایت از ایجاد مرکز نوآوری و شتابدهی حوزه ارتباطات و رسانه میان «ستاد توسعه فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان» و «دانشگاه صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران» منعقد شد.

پرویز کرمی، دبیر ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش بنیان در این مراسم ایجاد زیست بوم کارآفرین و مراکز نوآوری و بسترهای بروز خلاقیت‌ها و ایده های نوآورانه را از نقاط کانونی نگاه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برشمرد و گفت: این تفاهم‌نامه همکاری بر مبنای حمایت جدی معاونت علمی و فناوری از توسعه مراکز نوآوری، ایده های خلاق و نوآور به‌ویژه در حوزه صنایع فرهنگی و تولید محتوای دیجیتال منعقد شده است.

وی از مراکز نوآوری به عنوان بستری برای رونق استارتاپ ها در حوزه‌های فرهنگی یاد کرد و ادامه داد: دانشگاه صداوسیما بستر مناسبی برای تربیت نیروی انسانی توانمند و متخصص حوزه رسانه و محتوای دیجیتال است و این تفاهم‌نامه همکاری در راستای تعامل‌ها با این دانشگاه برای هدایت و تقویت آنان در مسیر رسیدن به دانشگاه نسل سوم و چهارم کارآفرین قرار دارد. کرمی افزود: این دانشگاه هم به عنوان تامین کننده نیروی متخصص و دانش آموخته بازار و هم تأمین کننده نیروی انسانی متخصص سازمان کارآمد بوده است و امیدواریم در مسیر جدید برای راه‌اندازی استارتاپ های جوانان خلاق هم در حوزه‌های صنایع خلاق و فرهنگی بستر مناسب ایجاد کند.

دبیر ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تولید محتوای دیجیتال و نرم افزار را یکی از بسترهای بکر ایجاد ارزش افزوده دانست و گفت: متاسفانه در تولید محتوا کمبودهایی در کشور داریم که این مراکز و فضای تازه با همکاری دانشگاه می‌تواند توانایی‌های لازم را در حوزه‌های داخلی و بین‌المللی فراهم کند. به گفته کرمی، ایجاد ۱۸۰ مرکز نوآوری، بیش از ۸۰ شتابدهنده و ۱۴۰۰ شرکت خلاق و فرهنگی، ایران را در مسیر پیشرفت در حوزه تولید محتوا و اقتصاد دیجیتال قرار داده است.

وی همچنین با اشاره به رویکرد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در رونق بخشیدن به صنایع خلاق و فرهنگی از جمله تولید محتوای دیجیتال، ادامه داد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تحقق دانشگاه‌های کارآفرین را به عنوان یک اولویت مهم و در کنار دیگر مأموریت‌های اصلی خود مانند تجاری سازی فناوری‌ها، نوآوری‌ها و ایجاد شرکت‌های دانش بنیان دنبال و تلاش می‌کند تا با حمایت از تمامی عناصر فعال زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری به مثابه نخ تسبیح اقتصاد دانش‌بنیان، رونق تولید و پیشرفت اقتصاد مقاومتی را رنگ واقعیت ببخشد.

دبیر ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، جایگاه پانزدهم ایران در تولید علم را فرصتی برای تحول آفرینی در حوزه فناوری دانست و گفت: خوشبختانه کشور ما در تولید علم، گام‌های اثرمندی پیموده و ایران از جایگاه ۵۰ در سال ۲۰۰۰ میلادی به رتبه ۱۵ جهانی تولید علم در سال جاری رسیده است؛ این تحول، نشان‌دهنده ظرفیت و قوت دانشگاه‌های کشور است و تلاش می‌کنیم در مسیر دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم که کارآفرین و نوآور هستند، قرار بگیریم.

کرمی، اشتغال دانش بنیان و فناور را یکی از ثمره‌های شیرین حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از زیست‌بوم نوآوری عنوان کرد و گفت: بیش از چهار و نیم میلیون دانشجوی توانمند داریم که ظرفیت به کارگیری ظرفیت‌هایشان به شیوه استخدام دولتی وجود نداشت، مراکز رشد و شتابدهنده ها و کارخانه‌های نوآوری، محلی بود تا استعدادهای این جوانان در قامت یک کسب و کار نوآورانه و فناورانه ظهور و بروز پیدا کند.

وی شکوفایی ظرفیت پارک‌های علم و فناوری را یک گام در راستای هدایت ایده های خلاقانه بومی به سوی کارآفرینی فناورانه و نوآورانه برشمرد و افزود: پارک‌های علم و فناوری با این‌که خود را به جامعه شناسانده بودند، اما به ظرفیت و کارآمدی خود نرسیده بودند که به مدد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به قوام و دوام رسیدند. اکنون بیش از ۴۵ پارک علم و فناوری داریم که به طور میانگین هر استان حداقل از یک پارک علم و فناوری برخوردار است.

راه‌اندازی شتابدهنده و مرکز نوآوری تا پایان سال جاری

در بخش دیگری از این مراسم، اسماعیل قادری‌فر، رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توسعه استارتاپ درحوزه تولید محتوا، صنایع دیجیتال، خلاق و فرهنگی را از دستاوردهای این تفاهم‌نامه همکاری عنوان کرد و افزود: تعامل برای ایجاد مرکز نوآوری دانشگاه صدا و سیما، ضمن تربیت و هدایت نیروی جوان، متخصص و کارآفرین، تحول تازه ای را در حوزه تولید محتوا و صنایع دیجیتال و فرهنگی رقم خواهد زد. با همکاری و تعامل صورت‌گرفته امیدواریم این شتابدهنده تا پایان سال به بهره‌برداری برسد و میزبان ایده های خلاقانه در این حوزه‌ها باشد.

وی تعامل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با سازمان صدا و سیما را مبتنی بر ایجاد زیرساخت و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و همراهی با نهضت حمایت از تولیدات و فناوری‌های ایران دانست و گفت: در حوزه صنایع خلاق و فرهنگی و آن چه که مقوم اقتصاد دانش‌بنیان است، نقش دانشگاه صدا و سیما حائز اهمیت بسیار بالایی است و این تفاهم نامه، گسترش و تقویت این حوزه را پیگیری می‌کند.

قادری‌فر ادامه داد: نقش دانشگاه صدا و سیما و رسانه ملی در قوام یافتن اقتصاد دانش‌بنیان حائز اهمیت بسیار بالایی است که این تفاهم‌نامه، گسترش و تقویت این حوزه را با حمایت از استارتاپ ها و شرکت‌های صنایع خلاق و فرهنگی پیگیری می‌کند. قادری‌فر، این همکاری را زمینه‌ساز تحول تازه‌ای در حوزه تولید محتوای دیجیتال عنوان کرد و افزود: در زمانه‌ای که رسانه‌های غول پیکر جهانی با تولید محتوا در شکل‌های گوناگون و با تکیه بر توانمندی استارتاپ‌ها، ذائقه مخاطب را در دست دارند، ایران نیز می‌تواند با کمک ظرفیت‌های خود به این مسیر گام بگذارد. مرکز نوآوری که به‌زودی راه‌اندازی می‌شود، به مأمنی برای بروز خلاقیت‌ها و تولیدات فناورانه و دانش‌بنیان بدل می‌شود و ظرفیت‌های نهفته را شکوفا می‌کند.

وی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر نهضت علمی و جنبش نرم‌افزاری، گفت: اقتصاد دانش بنیان به عنوان پیشران اقتصاد مقاومتی اکنون به سکه رایج کشور بدل شده است و با کمک همه بخش‌های نظام از جمله رسانه ملی با تکیه بر توانمندی‌های جوانان خلاق، توفنده‌ و شتابان‌تر به جلو حرکت می‌کند.

مرکز شهر میزبان نوآوری‌ها می‌شود

شهاب اسفندیاری، رئیس دانشگاه صدا و سیما نیز این تفاهم نامه را گام دیگری در تعامل رسانه ملی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای توسعه گفتمان اقتصاد دانش‌بنیان و اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: برگزاری جشنواره ملی فرهنگی و هنری ایران ساخت با هدف ترویج گفتمان حمایت از فناوری‌های ساخت داخل نمونه‌ای موفق و برجسته از همکاری میان این دو نهاد بوده است.

وی افزود: بخش دیداری و شنیداری دور دوم جشنواره ایران ساخت سال گذشته با همکاری استادان و دانشجویان دانشگاه صدا و سیما صورت گرفت و استقبال گسترده‌ای را به دنبال داشت و این همکاری اکنون در شکل و ساختار حمایت از نوآوری‌های حوزه صنایع خلاق و هنرهای دیجیتال ادامه یافته است.

اسفندیاری با اشاره به توسعه توانمندی‌های بومی و بهره‌مندی اختصاص فضای مناسب به مرکز شتابدهی در مرکز شهر بر اساس این تعامل خبر داد و افزود: یک ساختمان مناسب و با دسترسی مطلوب به ایجاد این مرکز نوآوری و شتابدهنده اختصاص پیدا می‌کند. بستر لازم برای فعالیت‌های نوآورانه در کنار ارائه خدمات مشاوره و آموزش به فعالان این حوزه ارائه می‌شود تا ظرفیت‌های مغفول مانده در این حوزه‌ها را به بازار پرظرفیت داخلی و بین‌المللی پیوند دهیم.

وی از ظرفیت‌های بکر موجود در حوزه هنرهای دیجیتال برای خلق ارزش افزوده و رونق کسب و کارها گفت و ادامه داد: به طور مثال جلوه‌های ویژه در ایران جزو ظرفیت‌های نهفته‌ای است که با حمایت از هنرهای دیجیتال شکوفا می‌شود. پرفروش‌ترین فیلم‌های سینمایی جهان توسط دانش آموختگان این رشته تولید می‌شود و ایران نیز می‌تواند با شتابدهی و هدایت بخش علمی خود به این بازار عظیم ورود پیدا کند.

رئیس دانشگاه صدا و سیما از توانمندی در حوزه نرم افزار و بازی‌های رایانه‌ای گفت و ادامه داد: در حوزه بازی های رایانه‌ای با وجود بازاری که در تهران هست هیچ دانشگاهی وارد نشده است که با توسعه دانشکده هنرهای دیجیتال، استعدادهای جدید به سوی تأمین نیازهای رسانه ملی و تولیدات فاخر و ایجاد شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ ها حرکت می‌کنند.

اسفندیاری با بیان این‌که بر مبنای این تعامل و با استفاده از ظرفیت دانشکده هنرهای دیجیتال، یکی از خلأهای رسانه ای جدید و صنایع خلاق در حوزه فناوری‌های نوین دیجیتال پر می‌شود، اظهار کرد: امیدوارم با این حرکت جدید و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بتوانیم یک قطب علمی و فناوری در جلوه‌های ویژه و هنرهای رایانه‌ای ایجاد کنیم.

بر اساس این تفاهم‌نامه که میان ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دانشگاه صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران منعقد شد، مرکز نوآوری و شتابدهی ایجاد می‌شود تا بستری برای جذب شتابدهنده ها، استارتاپ ها و شرکت‌های دانش بنیان فعال مرتبط با فناوری‌های رسانه‌های حوزه دیداری و شنیداری و همچنین رسانه‌های نوین و ارتباطات باشد.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از تاسیس و راه‌اندازی مرکز نوآوری و شتابدهی با محوریت فناوری‌های حوزه رسانه‌های دیداری و شنیداری و همچنین رسانه‌های نوین و ارتباطات در حد مقدورات حمایت می‌کند. همچنین روند دریافت سایر مجوزهای لازم برای تاسیس و آغاز به کار مرکز نوآوری و شتابدهی را سرعت می‌بخشد. دانشگاه صدا وسیما نیز با توجه به اهداف و کارکردهای مرکز شتابدهی، محیط فعالیت مناسب و سایر الزامات حرفه‌ای شامل خدمات مشاوره و آموزش را برای شرکت‌های نوپا، شتاب دهنده ها و استارتاپ ها فراهم خواهد کرد.

برای تحقق و اجرایی شدن مفاد تفاهم‌نامه، کمیته‌ای با حضور فعال دو نماینده از هر طرف تشکیل می‌شود. این کمیته وظیفه تدوین برنامه اجرایی توافقات، تعیین اعتبار مورد نیاز و نظارت بر اجرای صحیح برنامه‌ها را بر عهده دارد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: 0 Average: 0]
منبع
ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا