اخبار استارتاپیکارآفرینی و استارتاپ

مرکز رشد و نوآوری دانشگاه خوارزمی افتتاح شد

دانشگاه خوارزمی تهران امروز شاهد افتتاح مركز نوآوری و رشد با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری بود تا زمینه برای تبدیل ایده‌های نوآور به كسب‌وكارهای دانش‌بنیان فراهم شود.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به توسعه زیست بوم نوآوری و فناوری با راه اندازی این مرکز رشد عنوان کرد: دانشگاه خوارزمی به عنوان یکی از دانشگاه های مهم و اثرمند در خلق ایده های نوآورانه اکنون بستری را برای توسعه کسب و کارهای نوپا فراهم کرد. با توافق های صورت گرفته برای راه اندازی کارخانه نوآوری البرز بر ظرفیت زیست بوم نوآوری این استان که قطب فناوری های زیستی به شمار می‌رود افزوده می شود.

ستاری با بیان این‌که قطب‌های بزرگ دارویی و زیست فناوری مستقر در استان البرز، ظرفیت خوبی برای تعامل با دانشگاه‌ها و خلق ثروت از ایده‌های نو دارند، ادامه داد: دانشگاه خوارزمی می‌تواند بر اساس مزیت های استان مانند زیست فناوری، گام های مهمی در توسعه فناوری‌ها و اقتصاد دانش بنیان بردارد.

ستاری، ایجاد فرهنگ کارآفرینی در میان دانشگاهیان، کسب درآمد دانشگاه از محل فروش پتنت و ارتباط با صنعت را از ضرورت‌های رونق اقتصاد دانش‌بنیان دانست و گفت: اگر اراده کافی برای توسعه زیست بوم نوآوری و فرهنگ کارآفرینی در دانشگاه‌ها وجود داشته باشد قطعاً شاهد خلق ارزش افزوده از ایده‌های جوانان مستعد و خلاق دانشگاهی خواهیم بود.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، حرکت دانشگاه‌ها را در مسیر نوآوری و کارآفرینی یک ضرورت برای ارزش نهادن به ایده‌های نوآور دانست و افزود: برای این که یک جوان بعد از سال‌ها تحصیل بتواند جایگاه خود را در اقتصاد کشور بیابد و در حل مشکلات جامعه اثرمند و کارآمد باشد، نیازمند تحولی جدی در نگرش به جوان و ایده‌های خلاقانه او است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان این‌که دانشگاه‌های فناور و نوآور مانند دانشگاه خوارزمی، از ظرفیت بسیار بالایی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی است، ادامه داد: محصول حاصل نقش آفرینی بخش خصوصی است و برای تولید محصول کارآمد باید بخش خصوصی روی پژوهش‌ها سرمایه‌گذاری کند. پژوهشی که تماما توسط دولت حمایت شود کارآمد نخواهد بود.

بستری برای تبدیل ایده‌های نوآورانه به کسب‌وکارهای دانش بنیان

ساختمان مرکز رشد و نوآوری دانشگاه خوارزمی پیش از این کاربری اداری داشت که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تجهیز شد و به بهره برداری رسید. اکنون در این مرکز رشد و نوآوری ۲۰ شرکت و ۲۵ هسته فناور مستقر هستند و بخش تکمیل نشده ظرفیت آن با اعلام فراخوان و جذب هسته‌های فناور تکمیل خواهد شد.

همچنین مرکز نوآوری دانشگاه خوارزمی در البرز که ۴ برابر تهران ظرفیت دارد، با حمایت معاونت علمی و فناوری به بهره‌برداری می رسد. فعالان فناور مستقر در این مرکز، ایده‌های نوآورانه خود را در حوزه‌های زیست‌فناوری، پتروشیمی، فناوری اطلاعات و ارتباطات فعالیت می‌کنند.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
منبع
مدیراینفو
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *